Úspěch Dynama nijak nesnižují stesky některých hráčů Ostravy, že prý jejich soupeř příliš urputně bránil. „To nebyl výkon hodný ligového týmu,“ soptil Rudolf Otepka.


„Já Rudu dobře znám a vím, že z něj mluvilo jeho obrovské zklamání,“ krčí rameny trenér Tobiáš. „Pro Baník, že nás neporazil, to byla prohra na mistrovství světa,“ usmívá se kouč Dynama, dle něhož jak hráči Baníku, tak i jejich početní diváci napevno počítali s tím, že Jihočeši pro ně nebudou v cestě za titulem žádnou překážkou. „Těšili se, že nám nastřílí spoustu gólů, že my se jim vzdáme a budeme sympatické Budějovice, které jim nechají tři body, a pak nás budou chválit, jak hezký fotbal hrajeme…“


Jenže Dynamo favoritu nic zadarmo nenechalo. „My taktiku jednoznačně podřídili tomu, abychom nedostávali góly. Zajistili jsme zadek, a ač nám na poslední chvíli vypadl Horejš, takže obrana zase nehrála kompletní, vzadu jsme obstáli,“ konstatuje Tobiáš.


Žádné odkopávání


Dle Tobiášova soudu navíc defenziva jeho týmu nespočívala v bezhlavém odkopávání míčů. „První půli to hlavně byl dobrý fotbal, kdy i nám se dařilo hrát kombinačně,“ vysvětluje. „My je sice pustili do dvou velkých šancí, tam nás ale podržel Kučera, to klobouk dolů, avšak jinak jsme kombinačně určitě obstáli a v ničem za velezkušenými domácími hráči nezaostávali.“


Zmíněné dvě šance ale svým hráčům asi vytkne. „Hlavně tu hlavičku Svěrkoše jsem viděl už hodně špatně, tam jsme zaspali na zadní tyči a Svěrkoš tam byl úplně sám, Kučera ale vytasil skvělý zákrok.“


Ve druhé půli si Baník určitý tlak vynutil. „Do žádné výraznější šance už jsme soupeře nepustili a v době, kdy domácí riskovali a útočili v devíti, jsme dvě veliké možnosti měli my,“ zmiňuje Tobiáš příležitosti Riegla a Homoláče.


Přispěla k tomu i střídání, k nimž trenéři Dynama v závěru zápasů tradičně sahají. „Já věděl, že nasazení Hudsona jim bude dělat potíže. Oni to podcenili, párkrát nám otevřeli magistrálu a my klidně mohli i vyhrát,“ tvrdí Tobiáš a dodává, že právě rychlé protiútoky s Hudsonem vpravo v týdnu trénovali. „Mělo to teď jedinou vadu,“ říká. „A to, že Honza Riegel neměl odvahu to zakončit z první,“ lituje.


Bod z Bazalů málokdo čekal, o to je cennější. „Ve Zlíně jsme bod uhráli díky tvrdé nekompromisní obraně, prostě jsme to umydlili poctivou jednoduchou destruktivní hrou. Bod z Ostravy má už úplně jiná kritéria: byla tam už fotbalovost, už to nebylo na náhodu,“ připomíná Tobiáš, že za těch deset kol jeho tým urazil velký výkonnostní vzestup.