Nový trenér domácích fotbalistů Pavel Cepák radil, jak po přestávce vyrukovat na béčko Strakonic, aby – navzdory nerozhodné první půli (1:1) – zůstaly všechny body ve Čtyřech Dvorech.

Povedlo se a Čepičkův nástupce po remíze v Netolicích, kde si odbyl premiéru na lavičce, uspěl i na domácim stadionu. V I. A třídě Čtyři Dvory porazily Strakonice B 4:1 a vedení klubu jistě kvituje, že po trenérské výměně bodů zatím utěšeně přibývá.

Vedl jste mužstvo poprvé doma. Spokojenost?
Poprvé doma, ze dvou zápasů máme čtyři body, takže jsem spokojen.

Od mládeže jste přešel k mužům, jako trenér poprvé. Neměl jste respekt?
Neměl. Než jsem odešel do Dynama, vedl jsem čtyřdvorský dorost. Kluci, kteří tu jsou, vesměs dorostem prošli. Respekt proto není na místě, to vůbec ne. Řekli jsme si pravidla a hráči je plní.

Hráči vám tykají, nebo vykají?
Někteří hráči mi vykají, ti starší, ostatní tykají. Nemáme problémy ani s docházkou, to se zlepšilo, třikrát týdně mi chodí trénovat jedenadvacet lidí.

Jak dlouho jste trénoval v Dynamu?
Sedm let. Byla to pro mne zkušenost k nezaplacení! Jak vedle pana Vlčka, tak později se Zdeňkem Čadkem. Působil jsem u dorostu, nejdřív u mladšího a potom u osmnáctky. Kdo to neprožije, nemá tušení, jak velká škola to pro trenéra je.

V létě jste se vrátil do Čtyř Dvorů. Proč?
Přišel trenér Tobiáš, který si vytypoval své lidí a dal je k dorostu. Mně nabídli, abych šel k žákům, ale tam se mi nechtělo. Jeden z důvodů je, že tam mám ve třetí sportovní třídě svého kluka. Ve Čtyřech Dvorech mi nabídli místo šéfa mládeže. Po neúspěchu áčka jsme se dohodli, že nahradím trenéra Čepičku.

Rozmýšlel jste se dlouho, nebo jste okamžitě věděl, že kývnete?
Rozmýšlel jsem se, protože dorost se mi podařilo vytáhnout – v tomto kole zase vyhrál v Jindřichově Hradci 5:1. Hráči tu na některé věci nebyli zvyklí, tady jsem zúročil zkušenosti z Dynama a fungovalo nám to. Odcházel jsem od dorostu s těžkým srdcem, ale zase jsem neměl co zkazit. S vedením mám pořád dohodu, že jsem tu na devět kol, do konce podzimu. A teprve potom rozhodnou, zda budu nadále působit u A – mužstva, anebo se vrátím k dorostu. To v tuto chvíli nikdo neví.

U mužů jste začal slibně, vidíte to také tak?
Docela ano. Na úvod nás čekaly Netolice a Strakonice, přičemž Strakonice přijely posíleny o Fartáka, který je v áčku a já ho měl v Dynamu. Je to hráč, který prošel ligovým dorostem.

Do jaké kategorie ještě mohou Čtyři Dvory konkurovat Dynamu?
Dynamo má obrovskou výhodu v tréninkových plochách, které oni na Složišti mají a které nám chybí. Chodíme do Emy Destinnové, kde trénují žáci, dorost se připravuje na stadionu SK Čtyři Dvory a vyřídil jsem, že jednou týdně může chodit i na vysoké školy. Jednou za čtrnáct dnů mají regeneraci na plovárně.

Je pro vás Dynamo vzorem, měřítkem úspěšnosti?
Pořád jsem nějakým způsobem Dynamák a chci, aby fungovala spolupráce. Strašně mě mrzí, že Čtyři Dvory nemají krajský přebor chlapů, a to je výsledek práce s mládeží. Když vychováme některé hráče pro Dynamo, já to beru. Ať tam jdou, protože to je v pořádku – kde jinde by měli hrát, když ne v Dynamu! Měli bychom si pomáhat a hráči, kteří se nevejdou do kádru v Dynamu, by mohli putovat sem. Z takového sídliště by nějaké procento dětí, myslím, mělo vyjít. Neříkám, že musí chodit do Dynama jako žáci. Každý stejně nemá takové rodinné zázemí, aby měl možnost dojíždět v jednu hodinu na Složiště. Osobně budu rád, když vychovám tři lidi pro Dynamo, kteří tam budou hrát ligu dorostu, a opačným směrem přijdou jiní na hostování. Žádná rivalita – lepší podle mne bude, když si navzájem pomůžeme, než aby hráči z Českých Budějovic běhali třeba v Prachaticích.

Vraťme se do kabiny mužů. Co bylo nutné po příchodu k mužstvu udělat, aby se dostalo z výsledkové krize?
Hlavně zapracovat na psychice hráčů. Nevěřili si. A vzadu hráli na klasického stopera, od toho jsme upustili a přešli na zónu; obranný val se teď přesouvá. Zaměřili jsme se na standardní situace, a hlavně na disciplínu, aby hráči chodili trénovat. Samozřejmě v rámci možností, protože když je v práci, nedá se nic dělat.

Musel jste nějak korigovat svůj hlasitý koučink?
Nevím, jestli jsem víc křičel, ale oni hráči stejně na trávníku slyší každé šesté slovo, protože jsou unaveni. Řekli jsme si základní věci, které chceme plnit. Zónovou obranu a přesun do útoku, protože kdo nehraje aktivně, ten nedává góly.

Došlo k přesunu hráčů mezi áčkem a béčkem? Vytáhl jste si někoho „nahoru“?
Vzal jsem si Daňka do áčka, jinak nikoho. Zatím. Na něj jsem vsadil, protože ho znám z dorostu a vím, co od něj mohu čekat. Chyběl mi tu hráč, který dokáže podržet balon. Nastupuje v útoku jako typický hrotový hráč. V dorostu hrál vpředu s Janurou, teď spolupráci oprášili a dá se říct, že tenhle tah nám vyšel.

NÁBOR DĚTÍ

Fotbalový oddíl SK Čtyři Dvory pořádá na svém stadionu v ulici  E. Rošiského v Č. Budějovicích až do konce října nábory dětí ve věku 5 – 8 let do svých přípravek. Zájemci mohou přijít každé úterý a čtvrtek mezi 15.30 a 16.30 hodin ve sportovním oblečení. Hlásit se budou trenéru Jaroslavu Příhodovi (tel. 777 052 944).