Sobotní trefa Pavla Nováka po Rakovanově rohu zajistila stoperovi v utkání s Hradcem Králové (1:0) několik minut slávy. A Dynamu další tři body, kterých teď má už osmadvacet, a to se jarní sezona sotva rozběhla . . .

Zadák, jenž jako žáček přišel do Dynama z Jindřichova Hradce, se po zápase právem radoval. „Z utkání si odnáším dobrý pocit, je to ale zásluha celého týmu,“ pravil skromně stoper. Při standardní situaci v 41. minutě si nemohl vybrat ve vápně lepší pozici. „Spadlo mi to přímo na hlavu,“ popsal stručně a jasně gólovou situaci zdatný hlavičkář. „Obránce by pro hru hlavou nějaké předpoklady mít měl,“ podotýká.

Podruhé střelcem

V I. lize Novák nepřijímal gratulace poprvé. V klubku spoluhráčů, kteří ho poplácávali po ramenou, se už ocitl na podzim. „Jeden gól jsem dal v Teplicích, taky z rohu. Bylo to něco podobného,“ vybaví si ihned Pavel Novák.

Není divu, že při svém mládí na podobné momenty nezapomíná. Vzhledem k postu, na němž nastupuje, může být oprávněně považován za svátečního střelce. „Pravda, do zakončení se moc nedostanu. Jen při standardkách, kam jsme určeni, kdo na ně má chodit,“ vysvětluje Novák.

Teorii, že útočné standardky Skálův tým dennodenně poctivě piluje, a proto mu na jaře tak vycházejí, Pavel Novák upřímnou výpovědí kupodivu vyvrací. „Při přípravě před zápasem jsme si zrovna říkali, že se jim moc nevěnujeme, ale jak vidíte, když je nepilujeme, dáme z nich gól!“ smál se.

A pro další paradox nemusel chodit daleko: slávisté na Složišti v počtu rohů jasně zvítězili, nejednou si nebezpečně naběhli na centr, přesto ze šancí nedokázali nic vytěžit. Dynamo tak na jaře ještě neinkasovalo. „Ve druhém poločase nás Slavia na patnáct dvacet minut zatlačila, měla hodně šancí, naštěstí jsme to zvládli. Štěstíčko tentokrát stálo při nás,“ připustil Pavel Novák.

Do jarní části Dynamo vstoupilo nejlépe, jak mohlo. „Určitě je spokojenost. O tom se nám ani nezdálo, že bychom mohli mít z obou zápasů šest bodů! Víme, že vyhrát se dá každý zápas, ale porazit Slavii, to se nestává každý den,“ řadí Novák skalp pražského velkoklubu na čestné místo.

I když trenér Skála tradičně neodkrývá karty a sestavu tají, taktické střídání (90. Kučera/Bambule) naznačilo, že nejspíš chystá návrat stopera Bambuleho do základu. Začátek jara marod vynechal pro potíže s třísly. Novák si z možných změn v obranné čtveřici nedělá velkou hlavu. „Bude hrát ten, kdo bude mít lepší formu. Od toho je trenér, aby určil sestavu. Franta Bambule s námi od pondělí trénuje naplno, a až se vrátí, jistě bude zase přínosem,“ je přesvědčen student obchodní akademie.

Do třetice doma


Páteční zápas se v Plzni na žádost Viktorky odkládá, a tak se Jihočeši v jarní sezoně i do třetice představí doma – v sobotu 28. března hostí od 13.15 hodin Jihlavu.

Novák vnímá domácí prostředí jako výhodu. „Víme, že nás sleduje plno lidí, to nás žene dopředu. Jsme na konci dorostenecké kategorie a každý z nás se chce předvést. Jde o naši budoucnost,“ uvědomuje si.