Dynamo České Budějovice - SK Kladno 0:2 (0:1)

Fotbalisté Dynama na Kladno opět recept nenašli. Prohráli s ním během posledních dvou sezon už počtvrté v řadě, navíc tentokráte prohráli po žalostném výkonu zcela zaslouženě. Hosté byli na jihu Čech po všech stránkách jednoznačně lepším mužstvem.

Domácí do zápasu nastoupili oproti vítěznému utkání na Slovácku s jedinou změnou, a to ještě vynucenou: vykartovaného Plocka nahradil Dvořák, jenž se ale místo na svůj obvyklý post defenzivního štítu postavil na levý kraj obrany.

Větší změna byla bohužel v herním pojetí: zatímco na Slovácku hráli Jihočeši aktivně a dobře, tentokráte propadli ve všech řadách.

Hosté naopak zahájili velice aktivně a už 9. minutě se po zaváhání Kladrubského dostal Radzinevičius až před Křížka, budějovický gólman jeho sólo však pádem pod nohy zastavil. Jihočechy aktivita soupeře očividně zaskočila natolik, že se věnovali jen chaotické defenzivě a do blízkosti kladenské branky se vůbec nedostávali. Výjimkou byla 17. minuta, kdy po faulu na Volešáka sám postižený hráč zahrával trestný kop ze tradiční své parkety, podzimní mušku ale na jaře stále hledá, míč poslal na bránu. I poté ale domácí marně hledali herní pohodu, nedařila se jim kombinace, prohrávali osobní souboje ve středu hřiště a v nouzi se uchylovali převážně jen k nakopávaným míčům. Ve 35. minutě hosté vedli na rohy 4:0 a po tom čtvrtém v řadě Strnadova pumelice jen o kousek minula levou tyč Křížkovy svatyně. Až ke konci poločasu Dynamo svého soupeře přitlačilo, jenže ve 42. minutě Táborský z čisté šance ani nadvakrát míč za Pavlíkova záda neprotlačil. Zato hosté se za svou aktivitu ještě do přestávky dočkali odměny, když po Cigánkově centru se krásně z voleje trefil Kalina – 0:1.

Gól do šatny domácím na klidu samozřejmě nepřidal, a tak až neskutečné trápení pokračovalo i po změně stran. Naproti tomu hosté v poklidu kombinovali, drželi míč a v 52. minutě svého soupeře definitivně srazili do kolen: po rohovém kopu zadáci Dynama jen přihlíželi, jak zcela nekrytý Radzinevičius v poklidu bezmocného Křížka překonává podruhé.

O tom, jaký v tu dobu byl obraz hry, svědčí i poměr rohů: po hodině hry hosté šest, domácí nula, nakonec jich hosté kopali devět a Jihočeši doma ani jeden (!)… Zklamaní diváci tak ožili jen v okamžiku, kdy Veleba v plném běhu srazil pomezního Filgase, jenž ale po ošetření v řízení zápasu pokračoval.

V 63. minutě byl tři metry před vápnem faulován Žižka, jenže ani Poborský, ač trestný kop špatně nezahrál, Pavlíkovu branku netrefil. Trenér Cipro ve snaze své hráče rozhýbat poslal na hřiště v krátkém sledu tři nové muže, vše už ale bylo marné. Dynamo dohrávalo v hlubokém útlumu, rychlejší, agresivnější, hlavně ale fotbalovější hosté je předčili ve všech řadách.

Kladenský kouč Miroslav Koubek si pochvaloval, že jeho svěřenci navázali na kvalitní výkony z úvodu jarní sezony a navíc dokázali protrhnout střeleckou smůlu. „Náš hlavní problém byl v produktivitě. Na jaře jsme sice uhráli tři remízy, ale předvádíme dobrý fotbal. Potřebovali jsme se jen odpíchnout vítězstvím a to se podařilo dneska v Budějovicích.“

Výhru svého mužstva trenér Koubek označil za spravedlivou. „Myslím, že jsme byli lepší a vyhráli zaslouženě. Byli jsme od začátku aktivní a domácím jsme toho zase tolik nedovolili. Prezentovali jsme se rychlým a běhavým kombinačním fotbalem,“ řekl.

Tři body považoval v boji o záchranu za velice cenné. „Vystrašil nás Zlín výhrou nad Spartou, proto jsme dnes museli zabrat. Je to průlom do našeho postavení, které bylo dost viklavé, ale dneska se upevnilo,“ zářil kladenský kouč.

Na budějovické straně naproti tomu žádné důvody ke spokojenosti nebyly. „Pro náš výkon nemám žádné vysvětlení. Oproti utkání na Slovácku byl obrovský rozdíl nejen ve výsledku, ale hlavně ve způsobu hry,“ hněval se trenér František Cipro, dle něhož zápas solidně odehráli snad dva tři hráči. „Zklamala záloha, Černý a Volešák zcela odešli,“ dodal.

Trenér Dynama měl velké výhrady vůči přístupu svých svěřenců k utkání. „Někteří hráči by se měli probudit, zapomenout na sny o pohárech a rychle zase spadnout zpět na zem,“ nebral si servítky. „Snažím se hráčům pořád připomínat, že hlavní je pořád záchrana. Pokud si myslí něco jiného, hluboce se mýlí,“ uvedl.

Za zlomový okamžik zápasu trenér Cipro označil velkou šanci Táborského v závěru první půle. „Kdyby ji proměnil, mohl se zápas třeba vyvíjet jinak,“ přemítal, poté ale rezolutně dodal: „Kladno vyhrálo zaslouženě, bylo jasně lepší.“ V neděli v Jablonci už Cipro bude mít k dispozici stopery Horejše a Homoláče. „Chybět nám ale zase bude Kladrubský,“ smutnil kouč Dynama.

Branky: 44. Kalina, 52. Radzinevičius. Rozhodčí: Paták - Filgas, Goňa. ŽK: Skála, Dvořák, Kladrubský. Diváci: 3769.

Č. Budějovice: Křížek - Dvořák, Skála, Kladrubský, Peroutka - Poborský, Volešák (54. Adamec), Žižka (69. Hrbáč), Černý - Holenda, Táborský (53. Mrkvička). Trenér: Cipro.

Kladno: Pavlík - Šimůnek, Farbák, Killar, Hamouz - Cigánek (79. Šelicha), Strnad, Gecov, Kalina - Radzinevičius (90. Kaciáň), Veleba (72. Simpson). Trenér: Koubek.