Ačkoli venku mrzne a silničáři se na většině území republiky potýkají se sněhovou kalamitou, fotbalová Gambrinus liga na tento víkend hlásí: jaro už je tu!

„Všichni už se na ligu moc těšíme,“ ujišťuje trenér budějovického Dynama Pavel Tobiáš, jehož tým do jarní části I. ligy vstoupí v neděli od 15.00 na Střeleckém ostrově utkáním s Příbramí. „Dobře víme, že půjde o velice důležitý zápas, že na tom Příbram je jako my a že by bodová ztráta byla velice nepříjemnou komplikací,“ konstatuje Tobiáš.

Motivaci spíš brzdí

O motivaci svých hráčů tudíž nemá žádné obavy. „Spíše tu motivaci naopak musíme trochu brzdit,“ říká. „Náš tým ale na podzim dokázal, že ani po psychické stránce na tom nejsme zle,“ má kouč Dynama na mysli řadu zápasů, v nichž jeho hráče ani zdánlivě beznadějná situace nezlomila.

Kladem by měl být i stabilní kádr. „Základní sestava, která se na podzim vykrystalizovala, potvrdila i v zimní přípravě svou životaschopnost.“
A další plus? Trenér Tobiáš svého času v Příbrami působil, takže nedělního soupeře i jeho herní styl zná. „Hráčský kádr sice od té doby už doznal jistých změn, přesto jsem pár hráčů trénoval,“ zmiňuje Huňu, Pleška, Tarczala, Štochla, a Klesu. „Dobře znám ale i jiné hráče,“ dodává.

Hvězdou týmu je bezesporu Daniel Huňa. „Už za mne hrál stabilně a hrál dobře. Jediné, co změnil, je, že ze svých velkých šancí, do nichž se už za mne dostával, teď začal dávat góly,“ přibližuje Tobiáš příbramského kanonýra. „V tom je jeho velká síla. Je to velice pracovitý a rychlý fotbalista, umí hlavičkovat, má dobrou střelu. A tím, že dává góly, si i patřičně věří. Musíme si na něj dávat velký pozor.“

V pořádku i Šíma


Dynamo do dnešního veledůležitého utkání půjde v plné síle. „Všichni hráči jsou v pořádku. A to včetně Šímy, jenž v generálce proti Liberci pro menší svalové potíže nehrál,“ vyzdvihuje Pavel Tobiáš. „Že jsme tu zimu na umělkách ve zdraví přežili, je skvělé,“ říká.

Ač i na stadionu Dynama ležela včera bílá peřina, hřiště bylo krásně zelené. „Trávník je výborný a bude v pořádku i v neděli, právě teď na něj jdeme trénovat,“ pochvaloval si včera ráno zkušený kouč.

Ani počasí dle něj není tak zlé. „Je trošku chladněji, ale věřím, že to fanoušky neodradí,“ doufá. „Čeká na ně první zápas jara, bude se tu bojovat o ligu. Myslím, že mužstvo na podzim nehrálo špatný fotbal a že si lidi dokázalo i získat,“ připomíná strhující drama se Slavií či Viktorií. „Počasí sice není ideální, ty dvě hodiny se ale v teplém oblečení a s čepicí na uši dají zvládnout,“ zve diváky do ochozů. „Bez nich by fotbal neměl cenu,“ míní.

Svým hráčům Tobiáš důvěřuje. „Když zápas zvládneme, budeme mít pěkné jaro. Stát se sice může cokoli, ale pevně věřím, že v neděli uspějeme!“

ŽENY A DĚTI ZDARMA!

Na předligové tiskovce vedení Dynama informovalo, čím hodlá pozvat diváky do hlediště. „Naši fanoušci si mohou zakoupit na celé jaro zlevněnou permanentku za pouhých 690 korun. Navíc na první čtyři jarní zápasy mají ženy a děti do 15 let vstup zdarma,“ tlumočil příjemnou novinku Jiří Glowacz z marketingu klubu.

JAK V GENERÁLKÁCH?

Minulý víkend jak fotbalisté Příbrami, tak Č. Budějovic hráli své generálky (Dynamo s Libercem 0:0, Příbram s Mostem 1:0).

A v jakých základních sestavách obě mužstva nastoupila?

FK Příbram: Hruška – Pleško, Müller, J. Štochl, Mapanya – Klesa, Tarczal, Borek, Kalabiška – Huňa, De Oliveira.

Dynamo Č. Budějovice: Kučera – Nitrianský, Horejš, Hunal, Leština – Benát, Homoláč, Hílek, Mezlík – Sedláček, Stráský.