OBRAZEM: Budějovice zaskočily lídra

České Budějovice - Fotbalisté českobudějovického Dynama vybojovali v neděli večer v utkání proti Slavii Praha důležitý bod.

9.11.2008

Ilustrační fotoFoto: GetPhoto/Pavel Rakušan

Osm zápasů v řadě fotbalisté Dynama v lize do neděle neprohráli, ale když v poločase odcházeli za nepříznivého stavu 0:2, zdálo se, že velká série končí. Na jih Čech totiž přijel úřadující mistr ligy z Edenu, dal v rozmezí čtyř minut dva góly a při současné formě Slavie už hráče Tobiášova týmu všichni odepisovali. Jenže stalo se, co málokdo čekal! Fotbalisté Dynama ve druhé půli superfavorita přehráli, po vynikajícím výkonu vyrovnali a v samém závěru málem zápas otočili – Šíma totiž čtyři minuty před koncem trefil spojnici břevna a tyče!

Pražané zahájili aktivně a už ve 3. min. měli první šanci: to si zaběhl za obrannou čtveřici Švento, sám před Kučerou ale neuspěl, budějovický gólman jeho střelu včasným vyběhnutím stačil zneškodnit. Dynamo zahrozilo tři minuty nato, na míč po Benátově dobře zahraném trestném kopu však nikdo z dobíhajících hráčů domácích nedosáhl.

Daleko větší šanci, už z kategorie těch vyložených, měli hosté: na Necida po Jarolímově ideální přihrávce zívala opuštěná domácí branka, slávistický kanonýr však neuvěřitelně míč do sítě dopravit nedokázal…

Slavia v této fázi zápasu už třímala otěže hry ve svých rukou. Její hráči se nastěhovali před trestné území Dynama a tam roztáčeli svůj kolotoč narážeček a kombinačních akcí.

Hráči Dynama bránili pozorně a dopředu se snažili dostávat spíše postupným útokem a přihrávkami na jistotu. Ve 30. min. se Benát podél pravé lajny dostal až ke střele, pozorného Vaniaka ale jeho nepříliš důrazný projektil z poklidu nevyvedl.

Ve 32. minutě si Šíma dokonce troufl dát Krajčíkovi čisté „housličky“, jenže z gólu se tři minuty nato radovala Slavia: Jarolím vypálil zpoza vápna, Riegel míč nešťastně tečoval a Kučera v bráně, ač se natahoval, seč mohl, byl krátký – 0:1. Byl to hodně smolný gól, jenže nezůstalo jen při něm – ve 39. min. Jarolím po vydařené kombinační akci zvýšil na 0:2. Ze sektoru Slavia se rázem ozvalo: „Mistři, mistři!“, Slavia byla na koni. Ještě před přestávkou měl další možnost Jarolím, toho ale Kučera vychytal.

Šokující zvrat

Zdálo se být rozhodnuto, ale kdepak, nic takového!

Do druhého poločasu poslal trenér Tobiáš na hřiště Hudsona, po jeho centru v 55. minutě Mezlík měl slibnou možnost, jeho nepříliš tvrdou střelu ale Vaniak kryl. To ještě byli hráči Slavia v pohodě.

Jenže hráči Dynama v té době už začali přitápět pod kotlem. V 59. minutě Benátovu sólovou akci nezastavil ani Tavares, ani Suchý, tepve brankář Vaniak byl úspěšný.

Pro Slavii tyto dva pokusy mohly být varováním, ale jak se ukázalo, poučení si z toho hosté nevzali. A podobně jako před týdnem proti Žižkovu se blížila poslední čtvrthodina zápasu a v ní nevídaná budějovická smršť!

V 72. minutě vypálil z voleje Šíma a Necid míč tečoval do vlastní branky. A šest minut nato ochozy Střeleckého ostrova vybuchly podruhé: zleva odcentroval Šíma a proti hlavičce Stráského neměl ani výtečný Vaniak šanci – 2:2!

A ještě nebyl konec! Diváci hnali Dynamo kupředu a v 86. minutě Jihočeši málem dokázali totéž, co proti Žižkovu, Šímova dělovka se ale odrazila od vnitřní tyče… „Já pořád věřil, že můžeme uspět. Ne, že to takhle obrátíme, ale v to, že jsme schopni hrát lepší fotbal než v první půli,“ radoval se trenér Pavel Tobiáš. Právem!

Budějovice – Slavia 2:2

Poločas: 2:0

Branky: 35. M. Jarolím, 39. Belaid – 72. vlastní Necid, 78. Stráský.

Budějovice: Kučera 4 – Riegel 4 (46. Hudson 3), Horejš 3, Žižka 4, Leština 3 – Benát 2, Homoláč 3, Hílek 2, Šíma 2 – Sedláček 3, Mezlík 3 (70. Stráský). Trenér: Tobiáš.

Slavia: Vaniak 3 – Krajčík 3, Suchý 2, Brabec 4, J. Černý 3 – M. Jarolím 3 (86. Volešák), Tavares 3 (63. Latka), Belaid 2 (84. Toleski), Švento 3 – Janda 3, Necid 4. Trenér: K. Jarolím.

Rozhodčí: Kocián – Wilczek, Gallo. ŽK: Hílek, Šíma – Brabec, Volešák. Diváci: 4 529.

9.11.2008 VSTUP DO DISKUSE

Za šíření dětské pornografie mu hrozí osm let

K těžké dopravní nehodě došlo na silnici 149, obchvat u Vodňan. Střetlo se tu osobní vozidlo s nákladním. Příčinu havárie se vyšetřuje.
7

Při nehodě se těžce zranil řidič

Odešel Bořivoj Lauda, emeritní ředitel Alšovy jihočeské galerie

České Budějovice - Ve čtvrtek 7. prosince zemřel akademický malíř, grafik a restaurátor Bořivoj Lauda, emeritní ředitel Alšovy jihočeské galerie (AJG), který působil ve vedení instituce v letech 1970 až 1986.

Policisté zjišťují, zda podnikatelé nepodvádějí

České Budějovice - Napilno mají českobudějovičtí policisté z oddělení hospodářské kriminality. Prověřují několik provozoven v regionu, které podezřívají z neoprávněného provozování nebo úmyslného zakrývání podnikatelské činnosti.

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

Hokejisté ČEZ Motoru odehrají pondělní duel s Prostějovem pro Arpidu

České Budějovice – Po krátké reprezentační pauze bude v pondělí pokračovat první hokejová WSM liga. ČEZ Motor přivítá na svém ledě v Budvar aréně Prostějov. Hrát se bude klasicky od 17.30, ale zápas to bude speciální.