Bez přehnaných ambicí, ale i s velkým odhodláním vyrazí ráno do Prahy fotbalisté Dynama k utkání druhého jarního kola I. ligy s pražskou Spartou.

Jiná Sparta

„Současná Sparta je jiná, než byla na podzim,“ upozorňuje trenér Pavel Tobiáš, jenž před cestou na Letnou se svým asistentem Petrem Skálou pečlivě studoval na videozáznamu z Olomouce útočné standardky sobotního soka svého týmu.

„Sparta se přes zimu posílila a většinu z nových hráčů už v Olomouci zabudovala do týmu,“ zmiňuje příchody Pamiče, Hubníka, Kucky, Petera a Pirosky. „Ti hráči přinesli jinou kvalitu, než jaká byla na Letné na podzim: víc techniky do hry, víc fotbalovosti, ale díky Hubníkovi i více agresivity,“ připomíná Tobiáš.

Přitom z podzimní Sparty ty nejzkušenější hvězdy zůstaly: „Blažek, Řepka, Berger či Kulič v sobě mají obrovské zkušenosti ze špičkových evropských klubů i z reprezentace,“ je si trenér Dynama dobře vědom, že Sparta bude v duelu velkým favoritem. „O tom není pochyb, navíc ji určitě požene dopředu hodně diváků, kteří budou na první domácí zápas svých idolů jistě zvědaví,“ soudí.

Dynamo před týdnem ztratilo doma s Příbramí dva body, trenér Tobiáš ale své hráče za to nezatracuje. „Dostat už ve druhé minutě gól, navíc po tak fatální chybě, to by možná řadu mužstev položilo víc než nás. My se dokázali zvednout a zápas otočit, a přestože jsme nakonec nevyhráli, mužstvo prokázalo, že má svou sílu.“

Bez Horejše

Na Letnou se Tobiášův celek vydá bez svého kapitána: „Horejš viděl s Příbramí čtvrtou žlutou kartu, takže zřejmě do středu obrany naskočí Žižka. Ten v přípravě podával velice dobré výkony,“ chválí Tobiáš spolehlivého beka a dodává, že v základu zvažuje ještě jednu změnu. „Výrazné zásahy do týmu ale nejsou třeba, vždyť mužstvo ze třinácti posledních zápasů v lize jich plných dvanáct neprohrálo!“

Kmoch varuje

Pikantní nádech bude zápas mít pro Chovancova asistenta Jana Kmocha, jenž první čtyři kola letošní ligy vedl právě tým Dynama a po utkání se Spartou (1:4) byl odvolán. „Určitě na to nekoukám jako na normální zápas. Budějovice byly mojí první ligovou štací a já jim může jen poděkovat, že mi tu šanci daly,“ uvedl pro www.sparta.cz.

Před podceněním svých bývalých svěřenců Kmoch varuje: „Musíme jít do vzájemného zápasu s pokorou, hráči Budějovic hrát fotbal skutečně umí a jsou velmi dobře organizovaní. Na podzim to potvrdili v zápasech venku, odkud si přivezli poměrně dost bodů,“ varuje Chovancův asistent a poodkrývá recept na úspěch: „Budeme chtít si týmovou prací vytvořit souvislý tlak a přeměnit jej v branky, po všech směrech ukázat touhu toto utkání vyhrát.“

Mohou jen získat

Bilance vzájemných utkání obou soupeřů hovoří zcela jednoznačně pro Spartu, která hlavně doma drtivou svých zápasů s Dynamem vyhrála. Na to ale trenér Tobiáš nekouká: „Nemůžeme jet v roli předem odevzdaného mužstva,“ zdůrazňuje a za příklad dává Olomouc, která dle jeho soudu před týdnem se Spartou nesehrála vůbec špatnou partii a prohrála s ní hodně smolně. „I pro naše hráče bude zápas na Letné testem jejich schopností a kvality,“ říká. „Kdyby se měli zaleknout toho, že proti nim stojí soupeř tak zvučného jména, že hrají před tolika diváky, těžko by mohli ve fotbale něco dokázat. My víme, že nás čeká nás nesmírně těžký zápas, dopředu se strachy klepat ale nebudeme,“ ujišťuje kouč Dynama.

SPARTA – DYNAMO

2003/04: doma 3:0, venku 2:2
2004/05: doma 2:0, venku 2:1
2005/06: Dynamo ve II. lize
2006/07: doma 3:0, venku 0:2
2007/08: doma 1:0, venku 1:1
2008/09: doma ??, venku 4:1

JAK PŘED TÝDNEM?

Sparta v 17. kole v Olomouci: Blažek – Kušnír, R. Hubník, Řepka, Pamič – Kulič, Kucka, Berger, Kladrubský, Žofčák – Holenda.