Více než patnáct let jezdili fotbalisté budějovického Dynama na ligu na Letnou pro pravidelný brankový příděl. Tak dlouhá doba totiž uplynula od podzimu 1993, kdy jejich první a zároveň i poslední výhru zařídil na Letné pár minut před koncem zápasu nekompromisní střelou pod břevno nynější šéf klubu Karel Poborský.

Od té doby jeho následovníci z Letné nepřivezli na český jih ani bod. Dočkali se až tuto sobotu, kdy s favorizovanou Spartou po taktické bitvě hráli nerozhodně 0:0. „Pro nás má ten bod velkou cenu. Vymazal tu nešťastnou domácí ztrátu s Příbramí,“ radoval se na pozápasové tiskovce trenér Pavel Tobiáš.

Taktická bitva

Zápas určitě nebyl strhující podívanou, přesto si Tobiášovi svěřenci jak za maximální nasazení a bojovnost, tak i za takticky bezchybný výkon zaslouží absolutorium. „Já věděl, že nás nečeká jednoduchý zápas, protože Sparta se v zimě posílila,“ připomněl kouč Dynama. „Jenže my pracovali velice důsledně a soupeře nenechali hrát jeho hru,“ dodal.

Zejména do přestávky Sparta sice měla zřetelně více ze hry, do vážnější šance se ale za celý poločas prakticky nedostala. První střelu přímo na branku vyslal Berger až minutu před pauzou, a to ještě z trestného kopu… Byla to rána povedená, nicméně výborný gólman Kučera stačil míč vytlačit nad břevno. Právě Bergra předtím zastavil v zárodku šance ve skluzu Žižka, jenž na Letné zaskočil za vykartovaného Horejše – a šanci chytil za pačesy, hrál výborně!

Pokus exbudějovického Kuliče ve 23. min. nestojí ani za zaznamenání, z vápna mířil šest sedm metrů vedle… A to ze strany Sparty bylo do půle vše. Jistě, Dynamo směrem dopředu na tom v této fázi zápasu bylo ještě hůř (v 6. min. rána Hílka zdálky, ani Mezlíkův pokus z úhlu ve 30. min. Blažka v bráně Sparty vyrušit z poklidu nemohly), jenže od Budějovic se ofenzivní hody na Letné až tak nečekaly.

„My moc chtěli vyhrát, Budějovice proti nám ale hrály velice koncentrovaně, zatímco my selhali hlavně ve středové řadě. Ta přitom měla být motorem našich akcí,“ smutnil šéftrenér Jozef Chovanec.

Chtěli bod, mají ho

„My věděli, že to bude těžké, že Budějovice přijedou bránit. Hru jsme ale měli tvořit my, ne Budějovice. Oni si přijeli pro bod, proto jsou spokojeni,“ chápal taktiku hostí záložník Igor Žofčák. „Asi jsme málo stříleli, střel na bránu bylo fakt málo,“ uznal.

Po přestávce sice favorit pár náznaků šancí měl, spíše ale až ke konci, kdy po příchodu Hudsona hosté svůj obranný blok vysunuli víc dopředu a sami i párkrát zahrozili. Dvě minuty před koncem právě po Hudsonově úniku a prudkém centru fanouškům Sparty zatrnulo, nikdo z nabíhajících hráčů Dynama ale na míč nedosáhl. Předtím zkoušeli štěstí i Riegel a Mezlík, mezi tři tyče se ale netrefili. „Po změně stran jsme naši hru nasazením Hudsona a Stráského oživili, Sparta ale hrála vzadu precizně,“ ocenil Tobiáš.

A co Sparta ve druhé půli?

V 71. min. po jedné z mála chybiček v defenzivě Dynama pohotově vypálil z vápna Wilfried, Kučera ale i tuto největší šanci Sparty v zápase parádně zneškodnil, v 77. min. šla Hubníkova střela podél celé brány jen těsně vedle vzdálenější tyče do autu a dvě minuty nato ukopl před Holendou bezchybný brankář Kučera. „Když za celý zápas nedokážeme pořádně vystřelit na bránu, těžko můžeme pomýšlet na úspěch,“ hněval se šéftrenér pražské Sparty.

V neděli hraje Dynamo doma od 15 hodin se Zlínem.