Do přípravného období se trenér František Straka pustil s tímtéž elánem, jakým se prezentoval v plné sezoně. „Máme na zimní přípravu šest neděl, a přestože jsem leckde četl a slyšel, že to je krátká doba, ale já na to mám odlišný názor. Třeba v bundeslize stačí na to, aby se soutěž rozjela, nejvýš měsíc,“ říká impulzivní kouč.

Ač na mužstvo obvyklé povánoční vážení teprve čekalo, trenér Straka se netajil svým přesvědčením, že jeho svěřenci ani přes „žrací“ čas vánoční se nikterak nezakulatili. „Jistě jen neleželi, ale šli si zahrát tenis nebo zabruslit,“ míní.

Udržet si přes svátky fyzickou kondici by pro hráče mělo být samozřejmostí. „Dobře vědí, že neustoupím od konceptu, který jsem tu nastolil,“ říká. „Vím, že na kluky čeká pořádná dřina, ale jak jsem s některými z nich mluvil, většinou se na trénink těší,“ uvádí a dodává, že úspěš〜ný podzim je důkazem správné cesty. „A já z ní necouvnu ani o centimetr.“

Příprava bude rozdělena do tří fází. „Ta první bude zaměřena hlavně na tu neoblíbenou kondiční část a na tu jsem angažoval Helenku Fuchsovou,“ sděluje Straka, jenž se s bývalou českou reprezentantkou velice dobře zná nejen ze společného působení ve Spartě. „Běhala s mojí paní čtvrtku a půlku, byly tenkrát velké rivalky,“ usmívá se. „Já její pomoc vítám, neboť nikdo z nás není tak chytrý, aby všechno ovládal. Já hodně spoléhám na specialisty, s nimiž jsem pracoval už v Německu,“ uvádí.

Do té první fáze Strakovi svěřenci skočili rovnýma nohama a kromě pátku jeli naplno i v sobotu a v neděli. Včera první skupina byla na testech v Praze, kam se dnes vydají i zbývající hráči. „Dle výsledků těchto testů uvidíme, kde každý hráč má své rezervy, na co se máme zaměřit,“ vysvětluje budějovický kouč.

Druhá fáze bude herní – a pro budějovické fotbalisty zároveň tak trochu i historická. Dynamo totiž poprvé vyrazí za teplem a na přelomu ledna a února bude deset dní na Kypru. „Bylo to mé přání a za to, že mi vedení vyšlo vstříc, bych chtěl šéfům Dynama poděkovat,“ chválí si František Stra〜ka, jenž počítá i s tím, že na Kypru jeho tým sehraje několik přípravných utkání.

Do třetí fáze přípravy mužstvo vstoupí hned po návratu z Kypru. „Ta už bude směrována k úvodnímu ligovému duelu na Slavii, ale nejen k němu, i k celé sezoně. Prostě budeme už přecházet do obvyklého herního rytmu,“ připomíná.

Přichází Svátek, Černý odchází

Oproti podzimu se hráčský kádr budějovického týmu příliš nezměnil. Ze základu odešel vlastně jen Radzinevičius, na zkoušku přišli Marcin ze Senců a Dolejš ze Strakonic, z béčka byl přeřazen Pouzar. „Celý ten přestupní kolotoč se teprve rozjíždí,“ podotýká Straka.

První posily se ale včera dočkal. „Byl bych velice rád, kdybychom z Jablonce získali Svátka,“ přál si na pátečním srazu – a včera se mu přání vyplnilo! „Hrál tady a taky se mu tu líbilo, navíc je to dle mého soudu správný typ na místo Radziho,“ zdůvodňuje Straka, proč Svátka tak chtěl. „Další možné příchody se budou odvíjet i od finančních možností klubu,“ dodává pragmaticky.

„Udělám vše pro to, aby tady zůstal Jarda Černý,“ uvedl ještě na srazu Straka, jenže v tom asi neuspěje, Černý už zřejmě míří do Slavie… „Dohodnuti se Slavií ještě nejsme, ale dohodě se blížíme,“ potvrdil včera šéf Dynama Karel Poborský.

Své soupeře pro herní soustředění na Kypru ještě Dynamo nezná. „Já už na Kypru několikrát byl, a tak vím, že zápasy se většinou dohadují a upřesňují až na místě,“ sděluje s tím, že na dobré cestě je možnost startu na velice kvalitním turnaji. „V úvahu přicházejí taková mužstva, jakými jsou Dynamo Kyjev, Levski Sofia a další,“ vypočítává Straka, jenž se prý vůbec nebojí, že by měli na Kypru nouzi o soupeře.