Na hřišti Emila Čadka nepřehlédnete, jen možná zapochybujete, zda trenér nezkouší nadějného žáka.

Na to, že bývá nejmenší na hřišti, už si sedmnáctiletý fotbalista prý zvykl. Přestože z něj čahoun asi nikdy nebude, v Lišově správně tuší, že o tenhle talent by se v budoucnu A– mužstvo mohlo opřít.

Pokud hráč nebude mít větší ambice. V zimě totiž absolvoval přípravu se starším dorostem Dynama (U 18), který hraje Českou ligu. „Byl jsem s ním od začátku roku. Bylo to dobré. Dohodli jsme se s panem trenérem Vlčkem, že to zkusím,“ vypráví usměvavý mladíček.

„Každý den tréninky, bylo to pro mne něco nového,“ připouští Emil Čadek, jenž denně dojíždí z Lišova do Českých Budějovic do školy. „Hned ze školy jsem šel rovnou na trénink a večer jel domů, takže jsem měl na celý den program. Bylo to docela náročné,“ připouští fotbalový šikula. „Ale kluci tam byli dobří,“ vzpomíná rád na partu v kabině Vlčkova dorostu.

V dresu Dynama nastupoval i na zimním turnaji na Hluboké. Na nové umělce si mohl otestovat, jak je na tom v porovnání se spoluhráči, kteří nastupují v lize. „Je to úplně něco jiného. Hra je rychlejší, tvrdší. Ta rychlost mi ani tolik nevadila, ale zpočátku to byl nezvyk,“ zaznamenal Čadek rozdíl mezi I. A třídou a dorosteneckou ligou. „Odehrál jsem na zkoušce asi pět zápasů, třeba ne celé, ale ve všech jsem dostal šanci. V přátelském utkání s Bydžovem jsem dával gól,“ líčí.

Do kádru Dynama pro jarní část sezony se Emil Čadek nakonec neprobojoval, a tak se chystá na start soutěží už zase doma. „Dohodli jsme se s trenérem, že teď budu v Lišově, a když budu mít čas, mohu si přijít zatrénovat s Dynamem,“ vysvětluje Emil Čadek.

Sotva se vrátil do mateřského klubu, příjemně ho zaskočila pozvánka do lišovského áčka. Při své premiéře pomohl na borovanském turnaji k výhře nad Ledenicemi. „Nečekal jsem to,“ přiznal Čadek. „Dozvěděl jsem se to až ráno před zápasem. Byl jsem z toho sám překvapený.“

Pro Lišov to bylo předposlední vystoupení v turnaji. Čadek už nastoupil za muže v rezervním týmu, za A – mužstvo ale debutoval až v Borovanech. A že soupeři byli ne o hlavu, ale o dvě tři větší, ho nemohlo zaskočit. „Já jsem na to zvyklý!“ ujistil mávnutím ruky. „V dorostu jsem taky většinou hrával uprostřed proti těm největším, takže mi to ani nepřijde,“ culil se Čadek. Navíc věří, že se o nějaký ten centimetr přece jen vytáhne: „Já myslím, že jo…“

Zimní epizodu v Dynamu s odstupem bere jako odměnu a dobrou zkušenost, která mu mohla jedině prospět. „Hlavně kvůli té výšce jsem ani nečekal, že mě pozvou. A ještě rovnou do staršího dorostu! Snažil jsem se, abych nezklamal. Třeba to na druhý pokus vyjde a ještě se do Dynama vrátím,“ tajně věří lišovský Emil Čadek.

Trenér SK Lišov František Havel navrátilcův výkon proti Ledenicím ocenil. „Emil mě mile překvapil,“ tvrdil. „Vrátil se nám z Dynama, kde byl na zkoušce, hrál za nás poprvé a vedl si výborně!“ chválil lodivod.

Malý, ale pohyblivý hráč si počínal nebojácně. Ukázal, že kombinovat je mu vlastní, umí přesně přihrát. Ledeničtí se přesvědčili, že když má míč v držení, tak není vůbec snadné mu jej čistě odebrat.

Emil Čadek, který na fotbalových trávnících v roli Davida statečně čelí Goliášům, se vší pravděpodobností na jaře zaujme své místo v dorostu SK Lišov. „Nebudeme dorostence používat, pokud to nebude třeba,“ potvrzuje trenér mužů František Havel. „Až od příštího roku. Použitelný je, i když mistrák není přátelák. Emil má dobrý start na míč, překvapivou přihrávku, a hlavně se nebojí! To je důležité,“ uzavírá kouč Lišova.

JAK HO VIDÍ

Jiří Vlček, trenér Dynama „18“: „Když proti sobě hráli hráči, které vyhlédli naši skauti, upoutal nás svou bojovností a přímočarostí. Ten kluk má obrovskou smůlu, že je menší postavy, i když chybějící centimetry nahrazuje rychlostí a důrazem; v souboji neuhne. Ale je to ročník 1992 a my v lize hrajeme proti devadesátkám, takže určitý handicap by byl znát. V létě se k naší spolupráci určitě vrátíme a věřím, že se uplatní. Zatím bude lepší, když bude hrát za Lišov a k nám si přijde v týdnu zatrénovat.“