„Byl to dobrý zápas,“ konstatoval trenér František Straka, jenž má i pro závěrečný třígólový propad svého týmu jednoduché vysvětlení. „Máme za sebou týden tvrdé dřiny.“

Na rozdíl od Příbrami, jejíž hráči fotbal na umělce zřejmě mají více zažitý, pro budějovické fotbalisty to byla na tomto povrchu první letošní zkušenost. „Navíc jsme v té sestavě, v jaké jsme nastoupili, hráli vůbec poprvé,“ upozorňuje budějovický kouč. „Že jsme v tomto složení do 80. minuty vedli 2:1, to není tak zlé,“ zmiňuje, jedním dechem ale přiznává, že samozřejmě ideální to ze strany jeho týmu nebylo.

„Já ale už dopředu upozorňoval, že výsledky pro nás prioritou v tomto období nejsou,“ připomíná Straka, že největší důraz klade na kvalitní přípravu. „Tipsport liga pro nás je jen zpestření této přípravy.“

Devadesátiminutová zátěž, která po tak tvrdém týdnu polovinu hráčů Strakova týmu čekala, navíc vedle jistě vítaného zpestření byla dle názoru trenéra Straky i prověrkou jejich vůle a morálky. „Myslím, že každý z těch hráčů narazil na určité hranice, špatná partie to ale z naší strany rozhodně nebyla,“ míní. „Že jsme to nedotáhli do zdárného konce, mě samozřejmě mrzí,“ dodává.

Nechtějí riskovat

Vědu z porážky ale Straka nedělá. „My si nemůžeme dovolit riskovat, že se na umělé trávě, kde určité zdravotní riziko je, nám největší opory týmu zraní. A nemáme tu takový luxus, aby za deset hráčů ze základu naskočilo deset hráčů stejně kvalitních,“ krčí Straka rameny. „Proto jsme tak v sestavě zaimprovizovali.“

Budějovičtí fotbalisté duelem s Příbramí vstoupili do jakéhosi týdne pravdy: hned ve čtvrtek je v Edenu čeká zápas se Slavií a v neděli svou účast v Tipsport lize uzavřou utkáním s Bohemians, navíc den předtím hrají v Praze přátelsky se Spartou! „V těchto zápasech už dostanou šanci i ti hráči, kteří na podzim nastupovali v první lize,“ ujišťuje kouč Dynama.

Zda se to bude týkat už čtvrtečního utkání se Slavií, včera sám Straka ještě nedokázal říci. „Záleží na tom, jak tento týden zvládneme, jak na tom budeme zdravotně,“ přemítá.

Obavy, že by jeho hráči mohli mít problémy tento anglický supertýden zvládnout, trenér Straka nemá. „Proč by to neměli zvládnout?“ volí řečnickou otázku, na kterou si okamžitě odpoví: „Naopak, je jedině dobře, že v této fázi přípravy tolik zápasů máme. Že se hráči po tréninkových dávkách ještě musí i na tom hřišti hecnout, bude pro ně tou nejlepší prověrkou.“

V pondělí byl také povrzen soupeř Dynama pro předligovou generálku. „V sobotu 9. února pojede áčko do Vídně, kde se na hlavním stadionu střetne s tamní Austrií,“ sdělil sekretář Dynama Milan Čadek.

První poznatky

Hodnotit po prvním přípravném střetnutí nové adepty budějovického dresu František Straka teď nechtěl. „Pojďme se o těch nových bavit, až se vrátíme z Kypru,“ navrhuje.

První poznatky si ale z Edenu prý odnesl: „Někteří už své schopnosti naznačili a zjištění, že mezi těmi novými jsou takoví hráči, kteří mají tu vůli a za každou cenu se chtějí do kádru prosadit, je velice potěšitelné,“ pochvaluje si.

Musí to bolet…

I když v sobotu půlka mužstva hrála náročný přípravný zápas a ta druhá doma pod vedením dvojice Vácha – Fuchsová absolvovala dvě neméně tvrdé tréninkové jednotky, nějakých úlev se hráči nedočkali. „Příprava je příprava, ta musí bolet,“ říká Straka rázně.

Ani v neděli tudíž fotbalisté Dynama svátek neměli, čekala je hala. „Ale odpoledne měli volno, co víc by si mohli přát,“ dodává se širokým úsměvem českobudějovický kouč.

 

Týden Dynama

12. ledna: Dynamo–Příbram 2:4

17. ledna: Slavia–Dynamo (14)

19. ledna: Sparta–Dynamo (13.30)

20. ledna: Bohemka–Dynamo (14)