Zkušený brankář ve službách Jankova Pavel Janků, ročník 1974, už ví, jaké to je být v zápase nejstarším mužem na trávníku. Ukazuje však, že léta nemusí být na překážku.

Proti Lažišti působil zcela sebejistým dojmem. Ne náhodou v Jankově panuje s brankářskou dvojicí Wolek – Janků spokojenost. „Nám trenérům se těžko určovala jednička. Ani jsme ji nevyhlásili, protože jde o brankáře s podobnou výkonností. O něco větší prostor dostal mladší, a tudíž perspektivnější Wolek,“ vysvětluje trenér František Řezníček a doplňuje, že by byl rád, kdyby oba hosté zůstali v klubu i pro jarní část krajského přeboru. „Na Wolka z SKP máme předkupní právo,“ podotýká, „o hostování Pavla Janků jsme jednali s Frymburkem.“

Pavel Janků toho má mezi tyčemi už hodně za sebou. Po kraji jeho jméno dobře znají. „Loni jsem se vrátil z Rakouska a půl roku jsem byl v Roudném. Odtud jsem šel do Jankova. Proč? Prostě změna,“ usmívá se Pavel Janků, jenž působí dojmem, že se fotbalem nestresuje, ale baví.

Po přestupu Davida Hrubého, který v divizi mezi jankovské tyče nikoho nepustil, musel klub hledat náhradu. V létě se mu povedlo přivést ne jednoho, ale hned dva gólmany, které od sebe dělí v datu narození patnáct let. „S budějovickými kluky, kteří v Jankově hrají, jsme se znali už předtím,“ ujišťuje Pavel Janků, že nešel do neznáma. Ostřílený harcovník si prý nepřipouštěl, že má navázat na spolehlivé Hrubého výkony. „To jsem vůbec neřešil. Takové věci jdou kolem mne!“ kroutí hlavou.

Dvojka „nežárlí“

I když více zápasů odchytal na podzim mladší Wolek, na Janků vůbec nepoznáte, zda mu to vadí. Nevadí. „Petrovi to šlo, tak nebyl důvod brankáře měnit,“ vykládá přejícně zkušený gólman .

Ale i on dostal příležitost, aby prokázal své brankářské kvality. Naposledy v neděli pomohl Jankovu bezchybným výkonem k domácímu vítězství 2:1 nad Lažišti. „Něco málo na mne šlo, nějaký ten centr, trestňák, ale to bylo všechno,“ popisoval Janků.

Na rozdíl od svého protějšku v bráně Lažišť řešil spíše náznaky šancí. O čisté konto ho připravila přísná penalta, kterou rozhodčí Hoch nařídil po souboji Kursy s Brzobohatým. „Bylo to sporné,“ připustil po zápase v kabině Pavel Janků, jenž si na Brzobohatého střelu ze značky pokutového kopu rukavicí sáhl, přesto míč skončil v bráně.

Hráči Lažišt usilovali o bod do poslední minuty. Kandidát sestupu ukázal, že mu bojovnost není cizí. „Hráli nepříjemný, tvrdý fotbal, důrazem vyhrávali osobní souboje. Hlavně, že jsme to nějak dokopali do konce,“ konstatoval spokojený brankář.