Před necelým měsícem skončil uplynulý ročník I. fotbalové ligy, většině mužstev už tento týden ale dovolené končí. Českobudějovické Dynamo není výjimkou, jeho hráči zahajují přípravu na novou sezonu už v pondělí po obědě.

S generálním manažerem Dynama Jiřím Kotrbou jsme o zahájení letní přípravy hovořili.


Po sezoně na hřiště vjely bagry a zelený trávník zmizel. Stihne se instalace vyhřívaného trávníku do ligového startu?
Stoprocentně. První týden v červenci by hřiště už zase mělo být zelené.

A kdo na něj vyběhne? Na jaké nové tváře se mají fanoušci těšit?
My máme posily mužstva rozjednané, dokonce už dnes víme, kdo přijde, ale pokud se tady neohlásí, pokud všechny ty věci nebudou dojednány, nebudeme žádná jména zveřejňovat. Je čas, přestupy se dělají až 1. července. Seděli jsme ale s majiteli klubu, a tak víme, s jakou částkou na posily můžeme počítat. Teď je musíme efektivně využít.

Takže zatím žádná jména?
Abych všechno netajil, tak nabídku jsme dali třeba i Davidu Lafatovi a Romanu Lengyelovi, zda se nechtějí ze svých zahraničních angažmá vrátit. Víme, že ty podmínky venku jsou zvlášť s naším klubem nesrovnatelné, přesto jsme se snažili třeba Lafymu vytvořit i u nás vynikající podmínky. Oba mají ještě rok smlouvy v Rakousku a Rusku, ale my s nimi komunikujeme a oni náš zájem cítí. Jsou to naši odchovanci, proto o ně máme eminentní zájem.

Budou eventuální posily i z I. ligy?
Samozřejmě. Navíc chceme přivést hráče na přestup, na hostování jen výjimečně, pokud bychom měli potíže na nějakém postu. A když už hostování, tak s následnou opcí. Už loni jsme opustili zažitou formu pěti šesti hostování ročně, chceme budovat vlastní kádr. Hodně chceme sázet na vlastní odchovance. Bylo by nelogické, když se tu deset let staráme o mladé hráče, abychom jim pak nedali šanci. Pokud tu výkonnost mají.

I proto stahujete kluky z hostování?
Přesně tak. Do přípravy se zapojí Švehla, Schön, Skopalík a Pravda, naskočí i hráči z juniorky. Musí ukázat, zda na to mají, nejdřív jim ale tu šanci musíme dát. I proto jsme si vybrali trenéra typu Honzy Kmocha, jenž s těmi mladými kluky dělal. A proto taky nastupuje Karel Musil do klubu jako profitrenér, jenž jako hlavní kouč juniorky bude i asistent u prvoligového áčka. Do jaké míry, to bude věcí pana Kmocha.

Konzultovali jste s ním možné posily do týmu?
Samozřejmě. Všechny.

Dost hráčů z juniorky letos přešlo do áčka. To asi je taky v souladu s filozofií klubu…
Jistě. Vy dobře víte, že před dvěma lety byl věkový průměr juniorky poměrně vysoký. Je pravda, že neměla potíž, aby se udržela, přesto loni jsme juniorku hodně omladili a letos třeba na Spartě i jinde Musil dohrával i se sedmi dorostenci. Kdyby jim šlo o holé bytí a nebytí, asi by to nešlo. Teď asi osm kluků z dorostu přechází do juniorky, takže ta zase omládne. Karel Musil to nebude mít snadné, jsem si ale jist, že to zvládne. Jeho návrat do klubu před dvěma roky mnozí zpochybňovali, byl to ale velice šťastný krok.

Probleskly zprávy, že končí Plocek…
Míra Plocek měl ve smlouvě dodatek, že pokud bude chtít odejít od zahraničí, může za nevelkou částku odejít. Ta smlouva mu letos končila ke 30. červnu a už v zimě chtěl odejít do Rakouska. Bylo to těsně před ligou, dva klíčoví hráči z týmu odešli, a tak jsme nemohli pustit dalšího. To angažmá mu tehdy asi padlo. Do začátku sezony, to znamená do utkání se Slavií, jsme mu nabídli, za stejných podmínek, jaké tu měl, a myslím, že to byly podmínky dobré, dvouletou smlouvu. A to přesto, že už má své roky, takže ta nabídka, myslím si, byla od nás velice slušná. Míra chtěl jít ven, tak nabídku nepřijal a my mu tudíž nabídli kontrakt už jen na rok. Míra Plocek si tady své odehrál, a to velice slušně. Mrzí nás tudíž, že nám Míra svůj úmysl odejít nesdělil dřív, protože bychom se s ním rádi před posledním ligovým zápasem důstojně rozloučili. Zasloužil by si to. Mrzí nás, že tu nechce dál působit, jeho volbu ale respektujeme a opravdu zcela upřímně mu přejeme, aby se mu v novém angažmá dařilo co nejvíc.

Málo platné, oslabení to bude…
Uplatnili jsme opci u Pavla Mezlíka. S jeho manažerem i Brnem jsme dohodnuti, hráč je ale na dovolené, takže ještě jeho podpis na smlouvě není. Zájem o něj máme, jen nějaký ten gól bychom od něj chtěli.

Nikdo jiný kromě Plocka neodchází?
V tuto chvíli ne, ke konečné podobě kádru si ale své řekne až Honza Kmoch.