Jakub Kursa udivuje přehledem a klidem, s jakým si v necelých dvaceti letech počíná na zodpovědném postu stopera fotbalistů SK Jankov.
V klubu si právem mnou ruce, jaký nákup udělali, když bývalého prvoligového dorostence Dynama přivedli ze Čtyř Dvorů nejprve na hostování a poté na přestup.


Po nedělní porážce s Voticemi (0:1) mladý stoper uvážlivě odpovídal na naše dotazy.


Jaké to bylo, bránit Horsta Siegla?
Měli jsme jasné pokyny, že při standardce bude Siegla hlídat někdo jiný. A v poli? Hraje zkušeně, pokryje si míč tělem, dá si tam ruce a je těžké ho o balon obrat.


Gól, inkasovaný z rohu, tedy padá na vrub někoho jiného?
Šlo spíš o nedorozumění, protože míč byl přizvednutý někým od nás a k Sieglovi se spíš odrazil. Byla to smůla. Dojem ze zápasu snižuje výsledek. Všichni jsme bojovali, čekali jsme jasně remízový zápas.


Těšil jste se na zápas o to víc, když jste tušil, že s Voticemi přijedou bývalí sparťané?
Určitě. Těšil jsem se nejen na Siegla, ale čekal i na Kuku, protože zahrát si proti nim, to je svátek. To se vám nepovede každý den.


Doma jste dosud odehráli dvě vydařená utkání, do třetice přišla porážka s lídrem. Co říkáte vývoji sezony?
No, máme pořád osm bodů a bohužel už asi budeme ve spodní části tabulky. Budeme muset uhrát něco na Žižkově a pak doma porazit Písek. Každý bod je v divizi dobrý, ale je těžké ho získat, protože v soutěži není slabých soupeřů.


Proč máte jako jediný křiklavě žluté kopačky? Jde o výstřelek, jako když si někdo obarví vlasy?
Tak vlasy bych si určitě nebarvil, ale co se týká kopaček, přiznávám, že se rád něčím odlišuju. A navíc jsou pohodlné, nezáleží jenom na barvě.


Na stoperu si vedete spolehlivě. Jste rád, že jste se v jankovské obraně tak dobře zabydlel?

Jsem strašně rád, že v devatenácti letech hraju divizi, pravidelně nastupuju. Snad to bude pořád jen lepší.


V Dynamu, kde jste nastupoval za dorost, o vás zájem nebyl?
Loni jsem odešel z Dynama vyloženě kvůli studiu, protože jsem potřeboval dodělat maturitu a prostě to nešlo skloubit. Teď stejně jdu do Prahy na vysokou školu, takže budu trénovat tam a uvidíme, co bude. Jsem domluven, že budu trénovat na Dukle s druholigovým manšaftem. To mi snad také dá něco navíc. Do Jankova přijedu vždycky v pátek na trénink, takže na víkendový zápas bych měl být připraven.


Co když se Dukle zalíbíte?
To je teď ještě brzy soudit.


V zimě jste šokoval oznámením, že končíte s fotbalem. Jak vás to napadlo, z čeho rozhodutí pramenilo?

Bylo to kvůli tomu, že se mi nelíbil přístup klubů Jankova, Čtyř Dvorů a Dynama, které se o mne hádaly. A padaly tam tak neskutečné částky, že jsem vůbec nevěděl, co se mnou dál bude. Tak mi to znechutilo život, že jsem vůbec nechtěl dál hrát fotbal. Na druhou stranu když jsem pak přišel na trénink, přešlo to. Chuť je.


Jak dlouho trvalo, než jste své rozhodnutí přehodnotil?

Ztratil jsem prakticky jenom jeden týden zimní přípravy, který jsem ale rychle dohnal individuálním tréninkem, a bylo to v pořádku.