Na podzim vzájemný zápas vyzněl pro Borovany (5:2), tentokrát to bylo naopak. „Chtěli jsme jim to vrátit a povedlo se – i s úroky,“ liboval si autor vedoucí trefy Jan Pavlík, jeden z nejlepších aktérů na ledenickém trávníku.

Domácí fotbalisté mají nyní v čele soutěže o tři body víc než Calofrig, a jako bonus ještě k dobru lepší vzájemné zápasy. Borovany musí z posledních čtyř kol vytěžit nejméně o čtyři body víc než Ledenice, jinak si na postup do I. B budou muset počkat.

„Hraje se o dvanáct bodů, ještě není dobojováno!“ varuje trenér Petr Vítovec.

Už tento víkend může mnohé napovědět, protože v neděli v Týně prověří aktuálního lídra silné béčko Olympie! „Tam se podle mne rozhodne. Pokud proti nám Týn postaví hráče z áčka, budeme to mít hodně těžké. Uvidíme,“ krčí rameny Jan Pavlík.

Penalta s otazníkem


Za stavu 3:0 už prý věřil, že jeho tým dovede derby k vítěznému konci. Právě třetí gól z penalty vyvolat polemiku, zda agilní Lamáček upadl cizí vinou, jestli brankář Jenkner po chycení míče opravdu zasáhl jeho nohu.

Gólman Borovan se dušoval, že to bylo přesně naopak: „Míč jsem měl pod kontrolou, protihráč mi nohu shora přišlápl, a když mě míjel, upadl. Očekával jsem, že on dostane žlutou kartu!“ divil se Jenkner, zatímco Jan Pavlík viděl před hvizdem faul. „Myslím, že ano, gólman mu šlápl na patu,“ tvrdil Pavlík, jenž Tomáši Lamáčkovi mohl děkovat za asistenci u první, velmi důležité branky: „Perfektní přihrávka!“ chválil.

Ledenice v okrese získaly pověst věčného čekatele na postup do I. B třídy. „Teď o nás zase tvrdí, že jsme všichni hráči přestárlí! Dočetl jsem se to na internetu,“ mávne rukou 31letý Jan Pavlík, a dá tak jasně najevo, že ledenická kabina na zlé jazyky moc nedá.

„Ledenice letos slaví 75. výročí fotbalu a my chceme toto jubileum ještě podpořit. Pokud by se nám povedlo stát se okresním vítězem, bylo by to krásné,“ zasní se ledenický kouč Petr Vítovec starší.

Jeho syn Pavel v domácí brance kryl za stavu 3:0 Langerovi penaltu. Bylo to v době, kdy se Borovany herně vzchopily a před 290 diváky na několik minut zatlačily Slavoj do defenzivy.

„Trochu jsme se stáhli, hráli jsme zbytečně pasivně. Ale hráči měli za úkol neinkasovat, a to splnili, chycená penalta zápas definitivně rozhodla. Jak s výsledkem, tak s průběhem utkání mohu být spokojen,“ liboval si domácí trenér Vítovec.

V přípravě na šlágr kola a celého jara v přeboru upozorňoval své svěřence zejména na technicky vybaveného Aleše Piláta. Z něj měli Ledeničtí respekt. „Pokrýt Piláta byla cesta k vítězství,“ nastínil lodivod Slavoje a přiznal, že od hostů celkově očekával lepší výkon: „Hlavně více pohybu a nátlakovou hru.“

Neznámý recesista, podle všeho fanoušek Ledenic, po utkání na dopravní značce překřtil Borovany na Bůrovany, čímž škodolibě připomněl pět branek v síti Calofrigu . . .

Hostům po derby nebylo do smíchu. „Chybí nám dost hráčů – tvůrce hry Račák, Kubíček, který vede pořadí střelců . . .,“ postrádá zraněné či nemocné opory předseda tělovýchovné jednoty Jiří Kubeš. Podle jeho slov Borovany neměly veké oči, chtěly uhrát nerozhodný výsledek. Trenér Mičan musel sáhnout po mladých. „Nasadili jsme do hry dorostence, a ti nezklamali, bojovali. Na Otto Helebranta, který hrál za muže poprvé, dokonce byla penalta, kterou jsme neproměnili,“ připomněl Jiří Kubeš.

Výtku měl k rozhodčímu Karlu Zevlovi. Zazlíval mu zřejmě jediný sporný moment v derby: „Naše kluky zlomila penalta, která podle mne, pohledem z lavičky, nebyla. A pak se mi nelíbilo hodně žlutých karet,“ vytkl sudímu Jiří Kubeš. V dalším kole Borovany hostí poslední Včelnou, týden nato zajíždějí na Akru, poté přivítají nebezpečnou rezervu Hrdějovic a jaro zakončí v Hluboké nad Vltavou.

Kdo bude po 26. kole oslavovat titul přeborníka? Borovany po sobotě už nemají postup jen ve vlastních rukou. „Když se nám kádr takhle rozpadl, řekli jsme si, že když se nepostoupí, nic se neděje. Budeme bojovat dál, doplníme kádr, zřejmě o dorostence, a když tak to zkusíme příští rok,“ říká smířený Jiří Kubeš.

„Je to škoda. Po zimní přípravě, ve které jsme hráli velmi pěkný fotbal, přišla první utkání a v nich zbytečné porážky,“ mrzí předsedu zaváhání z úvodu jara, kdy podzimní lídr poztrácel body. Sobotní šlágr potvrdil, že Slavoj Ledenice po 22. kole vede před rivalem okresní přebor zaslouženě.