Tajenku o jedné neznámé – kdo na hrot za Litevce Radzinevičiuse, jenž proti mateřskému klubu hrát nemohl, vyřešil trenér František Straka podle očekávání – do základní sestavy se z lavičky náhradníků posunul Stráský. A měl šťastnou ruku, protože právě mladý útočník svým druhým gólem zcela zaslouženou výhru svého týmu pečetil! „Když jsem se v pátek dozvěděl, že Radzi hrát nemůže, trošku jsem už vytušil, že by trenér mohl ukázat na mne,“ usmíval se šťastný střelec, jenž poprvé hrál ligu od začátku – a hned také dal i první ligový gól…

Rychlý gól

Domácí zahájili zápas už tradičním náporem. Už ve 2. minutě po spolupráci Vozábala s Plockem vrátil přetažený centr Mrkvička hlavou zpět před bránu, její strážce Zlámal ale u míče byl dřív než dobíhající Stráský. To byl první náznak šance, gól z toho ještě nebyl.


Úvodní tlak domácí ale pokračoval a krátce nato přišla sladká odměna – Černý z přímého kopu z dobrých třiceti metrů zkusil přímou střelu, míč po kluzké trávě sklouzl a brankář Zlámal se po něm natahoval marně – 1:0!


Ve 29. min. Černý poslal dopředu Plocka, jenž míč potáhl a z hranice vápna se do něj opřel, brankář Zlámal však jeho utěšenou střelu vytlačil nad břevno. Ještě blíže gólu byli domácí ve 35. minutě, kdy po Plockově narážečce s Vozábalem prolétl prudký Plockův centr podél Zlámala až na Stráského, ten sám před odkrytou brankou však míč nedokázal zkrotit. Následná hlavička Mrkvičky, ač skončila v síti, kvůli ofsajdu za gól uznána nebyla. Tlak Dynama gradoval a ve 38. min. se po Stráského dělovce skóre neměnilo jen díky skvělému zákroku brankáře Zlámala.


V úvodu druhé půle o sobě dal poprvé vědět v útoku hostí Blažek, Kučerovu branku ale přestřelil. To bylo první liberecké varování, jenže domácí ani v dalších minutách na aktivní způsob hry z první půle nenavázali. „To si ještě v kabině vyříkáme,“ vzkázal svým svěřencům trenér Straka.


V 54. min. Papouškův trestný kop prolétl zdí na volného Poláka, ten se čisté šance ale zalekl a poslal jen lehký míč Kučerovi do náruče. To chvíli nato měl budějovický gólman s Papouškovou střelou k tyči víc starostí. „Moc té střele nescházela, nic to ale nemění na tom, že jsme tady hráli hrozně,“ hněval si liberecký halv.

Stráský pečetil

Diváci vytušili nebezpečí a z ochozů se ozvalo „Dynamo, Dynamo!“ Moc platné to ale nebylo, Strakovi muži se z útlumu nemohli vymanit a tlak Liberce narůstal. „Jenže do tutové šance jsme soupeře nepustili,“ všiml si Straka.


Hosté gól nedali a jak už to bývá, udeřil naopak soupeř. Dynamu v 70. min. vyšel učebnicový kontr, Mrkvička se výtečně uvolnil, poslal dopředu Plocka a po jeho centru Stráský nádhernou hlavičkou nedal Zlámalovi šanci – 2:0! A v 79. min. to v ochozech jen zahučelo: Černý ze standardky totiž málem překonal Zlámala potřetí.

 

Jak to viděli oba trenéři?

Trenér Dynama František Straka výkon svého týmu včera ocenil. „Přijel sem totiž výborný tým, který pětkrát neprohrál. Jsem nesmírně rád, že jsme to zvládli,“ pochvaloval si a poklonu vysekl hlavně obraně. „Pro mě byl dneska jasnou jedničkou Tomáš Hunal. Můj manšaft předvedl hlavně po taktické stránce výborný výkon. Defenziva ukázala, že by mohla být naší silnou stránkou.“


Dynamo stejně jako proti Ostravě vyrukovalo v úvodu s ofenzivní snahou, která mu i dnes vynesla brzký gól. „Chtěli jsme soupeře od začátku nutit presinkem k chybám. První poločas byl z naší strany dobrý, s enormním nasazením,“ liboval si jihočeský kouč.


Ocenil, jak se jeho tým pořád zlepšuje. „Jsem tu tři měsíce a většinou jsem jen slyšel, že tu všichni soupeři jen kazí. Málokdo ocení, že naše mužstvo začíná hrát fotbal, neskutečně se psychicky zvedlo a chce vyhrávat,“ řekl Straka.


Jeho protějšek Škorpil zato spokojeností nezářil. „Do každého utkání vstupujete s určitými představami, které dnes byly zcela jiné než to, co se od na hřišti dělo. Srazil nás první gól z trestného kopu, jemuž předcházel zbytečný faul. Navíc proti nám šlo zranění Holeňáka, jenž brzy odstoupil.“
Hlavně v první půli se mu hra jeho týmu nelíbila. „Kazili jsme předfinální přihrávky, to byl základ neúspěchu,“ posteskl si. „Po přestávce se to zlepšilo, jenže právě ve chvíli, kdy jsme se užuž nadechovali k možnému vyrovnání, dostali jsme druhý gól,“ litoval.


Stejně jako trenér Straka si i výborně hrající záložník Jaroslav Černý pochvaloval aktivní nástup. „Když hrajeme doma, nemáme na co čekat. Znovu jsme na začátku zapresovali a už s Ostravou a teď i s Libercem nám to vyšlo,“ řekl.


Diváci mužem zápasu zvolili Jiřího Peroutku, jenž z toho měl velkou radost, svůj triumf ale bral s nadhledem. „Rozdal jsem hodně vstupenek svým kamarádům, a ti asi posílali hodně esemesek..,“ culil se.