Jenže jak psáno v kronice „bylo sehráno několik perných a mnohdy i horkých přátelských zápasů s kluby i neregistrovanými hráči“, a tak oficiální činnost SK Lišov se datuje rokem 1928, kdy byl klub přijat do Jihočeské župy fotbalové a Československé asociace fotbalové a přihlásil se k mistrovské soutěži.

Vítězný debut

První mistrovské utkání na domácím hřišti SK Lišov vyhrál se Včelnou 6:3. Vlastní hřiště Lišovští neměli, takže hráli na pronajaté louce stavitele Plojhara, mistrovské zápasy od roku 1930 ve Slabci na hřišti Sokola. V roce 1934 jim pronajal pan Jan Štícha louku, na které se po vybudování hřiště hraje dodnes, jen s tím, že od roku 1964 místo dřevěných šaten byly díky iniciativě předsedy oddílu Jana Suchomela st. a brigádnické pomoci členů klubu postaveny šatny nové zděné.

V sedmdesátých letech se začaly vytvářet podmínky pro vznik sportovního areálu. Z této myšlenky pak byla dlouhá „stavební peripetie“, kdy z počáteční akce „Z“ se dokončení hrací plochy a úpravy okolí financovalo podle možností hlavního výboru TJ. Veškerá práce s prosíváním a rozvozem zeminy, rašeliny, setí trávy atd. byla „v rukách“ fotbalistů a jejich příznivců. Od této doby se také žádný z nich nevymlouvá na špatný terén na hrací ploše. Druhá (kvalitní) plocha byla dokončena v polovině 80. let a oficiálně otevřena k 60. výročí založení klubu zápasem s bývalými čs. reprezentanty.

SK Lišov za svou bohatou historii také několikrát z různých důvodů změnil svůj název. Z původního SK Lišov poprvé v roce 1948 změnil svůj název na fotbalový odbor Sokola Lišov. Pod tímto názvem hrál až do roku 1953, kdy celý Sokol přešel k názvu TJ Tatran Lišov. V roce 1969 se opět celá tělovýchovná jednota přejmenovala na TJ Jitona. V roce 1994 pak valná hromada rozhodla vrátit se zpět k historickému názvu SK Lišov.

Největším úspěchem lišovských fotbalistů byl vždy postup do krajského přeboru. Povedlo se to už pětkrát, bohužel nejdéle na čtyři roky.

Velkým generačním problémem byla léta 1962-64, kdy muži spadli až do okresu a dokonce se uvažovalo o rozpuštění oddílu. K tomu naštěstí nedošlo a v roce 1971 se Lišov znovu dostal až do krajského přeboru. Tehdejší skvělá parta, vedená asi nejúspěšnějším lišovským koučem Janem Kozákem, postoupila s jedenáctibodovým náskokem, navíc bez jediné porážky a pouze se dvěma remizami!

V současné době hrají – a dá se říci, že dlouhodobě – jak muži, tak obě kategorie žáků i dorost krajskou I. A třídu. V okrese hrají B–muži, kadeti a přípravka. V oddíle v současnosti je 215 aktivních členů.

Největší a snad i lišovskou veřejností oceňovanou devízou je skutečnost, že se výbor oddílu stará, zajišťuje a prostřednictvím svých 21 trenérů a vedoucích mužstev pomáhá vychovávat přes stovku mladých lidí.

Oslavy 80. výročí založení oddílu kopané vyvrcholí tuto sobotu bohatým programem ve fotbalovém areálu, kam lišovští fotbalisté zvou na oslavu svého jubilea bývalé i současné hráče, funkcionáře, členy a příznivce.

Lišovská sobota

 9.30: klání přípravek a ml. žáků
10.50: 1. turnajový zápas mužů SK Lišov – Slavoj Hrdějovice
12.10: klání st. žáků a dorostenců
13.30: 2. turnajový zápas mužů TSV Stein – Slavoj Hrdějovice
14.50: staré gardy mezinárodně TSV Stein – SK Lišov
16.10: 3. turnajový zápas mužů SK Lišov – TSV Stein
19.00: zábava, posezení s country hudbou Votvíráci

Rudolf Fanta