Byl to v podstatě počátek SK Suché Vrbné, předchůdce dnešní TJ Lokomotiva České Budějovice, v době založení šestý český klub na dnešním území Českých Budějovic. To se přípravný výbor sešel jednoho podzimního večera v hostinci U Tvarochů a zvolil si za předsedu tehdejšího učitele Ladislava Tvarocha. Tento výbor zadal stanovy ke schválení, podal přihlášku do JŽF, učinil všechny nutné přípravy, aby nový sportovní klub mohl začít aktivní činnost. Perličkou je skutečnost, že obecní radní sportovní klub povolili s podmínkou, že klub nebude hrát kopanou a musí ohradit pozemek šestimetrovým plotem!

Tato podmínka nebyla pánům radním samozřejmě splněna . . .

Ve své dlouholeté historii, za níž jsou skryty tisíce hodin tréninků i utkání, stejně jako stovky hráčů i obětavých funkcionářů, pamatuje nespočet úspěchů i zklamání. Dosavadní největší úspěch je spjat s rokem 1964, kdy se po vítězství v krajském přeboru hrála 2. liga se soupeři slavných jmen Slavií, Mostem, Dynamem ČB a dalšími. V té době byly zvykem dvoutisícové návštěvy na mistrovské utkání! Škvárové hřiště bylo zatravněno a vybudováno svépomocí sportovní zázemí.

To vše proběhlo už pod hlavičkou nynější TJ Lokomotiva, která předtím doznala řadu přejmenování. Současný název nese od roku 1956. Oddíl z okraje Českých Budějovic, jenž má v klubovém znaku černou a bílou barvu, se může pyšnit mládežnickou základnou, které věnuje od svého vzniku značnou pozornost. V Lokomotivě vyrostla řada fotbalistů, kteří uplatnili svůj talent nejen v suchovrbenském dresu.
Jak ten čas letí, tuto sobotu si „Lokotka“ při oslavách připomene 85. výročí založení klubu!

Ke hřišti a do klubovny jsou zváni všichni bývalí i současní členové a příznivci. Program začíná v 10 hodin mistrovským utkáním žáků Lokomotivy, kteří přivítají Hrdějovice.