Ve 13. ročníku memoriálu Jana Tomáška v Milevsku fotbalisté Dynama ČB zdolali na úvod domácího divizního nováčka 1:0 a ve finále pak po bezbrankovém výsledku přehráli na penalty 6:5 Viktorii Žižkov.

V turnaji sice tři zúčastněné týmy hrály systémem každý s každým, přičemž ale oba duely prvoligových mužstev byly brány jako vyřazovací, a proto ve finále došlo na penaltový rozstřel. V něm zazářil mladý gólman Vladan Vršecký, jenž zlikvidoval pokusy Labanta a Kaloda. Z hráčů Dynama ze sedmi pokusů nedal jen Jasanský, a krásný pohár tudíž zůstal na jihu Čech.

Dynamo přijelo do Milevska bez řady hráčů, kteří na jaře v lize byli v základu (Kučera, Hunal, Horejš, Homoláč, Vozábal, Mrkvička), přednost dostali spíše ti hráči, kteří o místo v týmu usilují. Bylo to znát, hráči se často na trávníku hledali a s výjimkou druhé poloviny finálového utkání toho příliš neukázali.

Gól si dali sami

V úvodním utkání s Milevskem mělo Dynamo hru ve své moci, do šancí se ale proti soustředěně bránícímu soupeři příliš nedostávali. Přesto už v 5. minutě po Mašátově rohu zahrozil aktivně hrající Dobal a v 10. minutě pozornost brankáře Pavla Janoucha vyzkoušel Jasanský, domácí gólman ale byl pozorný.

Rozhodlo se dvě minuty nato, kdy po dalším Mašátově rohu si domácí Kodad, tísněný dvojicí Dobal – Stráský, dal vlastní gól. „Já míč chráničem lízl, gól si ale dal milevský bek sám,“ přiznal Tomáš Stráský, jenž byl původně za střelce ohlášen.

Ve 24. min. si potlesk diváků vysloužila povedená akce dua Hudson a Jasanský, kterou zakončil Stráský sice pohotovou, nicméně nepříliš tvrdou střelou, takže Janouch neměl vážnější potíže. Ve druhé pů〜li stojí za zmínku snad jen Vidův přetažený centr osm minut před koncem, míč od tyče ale vyhlavičkoval Pacovský.

Solidní finále

Ve druhém utkání s prvoligovou Viktorií byli Kmochovi svěřenci v první půli pod tlakem, Pražané v úvodu Jihočechy přehrávali: ve 4. min. po centru Šťastného hlavičkoval Kodad z čisté šance těsně vedle, minutu nato Koukalovu tvrdou střelu, směřující do odkryté branky, stihl zblokovat Peroutka.

Dynamo o sobě dalo vědět až v závěru poločasu, kdy Benát z trestného kopu zamířil kolem zdi přesně k tyči, gólman Kolář ale skvěle odvrátil.

Zato první čtvrthodina druhé půle se Dynamu vydařila a hlavně po pravé straně se rodily díky Dobalovi a Hudsonovi zajímavé akce. Hned v začátku měl po Hudsonově přihrávce slibnou šanci Jasanský, střela mu ale dobře nesedla. Ve 38. min. vyslal Mašát z hloubi pole dlouhým pasem dopředu Hudsona, na jehož střílený centr si naběhl jeho brazilský krajan Edison, míč však netrefil. Akce to ale byla parádní! Dvě minuty nato po dalším Hudsonově centru od pravé lajny hlavičkoval Jasanský těsně vedle.

Žižkovští po změně stran ze hry už šanci neměli, přesto deset minut před koncem málem rozhodli: Novotného výborně zahraný trestný kop ale Vršecký parádní robinzonádou vyškrábl na tyč.

FAKTA Z MILEVSKA

MILEVSKO – DYNAMO 0:1 (0:1)
Branky: 12. Kodad vlastní. Bez karet. Diváci: 200. Rozhodčí: Němec – Kotalík, Vácha.

Milevsko: Pavel Janouch – Týla (43. Skalický), Kodad, Pacovský, Málek (49. Mrkáček) – Novotný, Suchan (52. Syrovátka), Masopust, Sokolt – Kukač, Petr Janouch (40. Škulina).

Dynamo Č. Budějovice: Vršecký – Dobal, Mácha, Leština, Žižka – Hudson, Mašát, Hílek, Jasanský – Edison, Stráský, 2. poločas: Křížek – Knakal, Peroutka, Šmíd, Šíma - Dolejš, Hílek, Benát, Vido – Zajac, Svátek.

MILEVSKO – ŽIŽKOV 1:3 (0:0)
Branky: 34. Janouch – 44. a 57. Demjan, 60. Mores. ŽK Petr Janouch. Diváci: 200.

DYNAMO – ŽIŽKOV 0:0, PEN. 6:5
Penalty: Mácha, Benát, Mašát, Edison, Leština, Hudson – Novotný, Šťastný, Gedeon, Koukal, Gabriel, neproměněné: Jasanský – Labant, Kalod. Bez karet.

Diváci: 500. Rozhodčí: Makovička – Kotalík, Vácha.

Dynamo Č. Budějovice: Křížek – Knakal, Peroutka, Šmíd, Šíma – Dolejš, Hílek, Benát, Vido – Zajac, Svátek, 2. poločas: Vršecký – Dobal, Mácha, Leština, Žižka – Hudson, Mašát, Hílek, Jasanský – Edison, Stráský.

Viktoria Žižkov: Kolář – Šťastný, Labant, Gabriel, Balik – Novotný, Gedeon, Pilař, Čermák – Koukal, Kalod.