V příští sezoně v okrese bez Ledenic

Českobudějovicko - Závěrečné 26. kolo udělalo tečku za fotbalovou sezonou v okresním přeboru. Okresní přeborník z Ledenic oslavuje postup do krajské I. B třídy, naopak truchlí na Včelné a ve Štěpánovicích, kde místní oddíly sestupují do III. třídy. Pro Včelnou je to druhý pád ve dvou letech.

24.6.2008

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Pavla Mrázková

MOKRÉ – NEMANICE 1:2 (1:0) – Domácí zahájili utkání velmi aktivně a od úvodních minut získali převahu. Ve 3. min. Borko efektně vyrazil trestný kop Navarovi a v 5. min. nastřelil Jáchym tyč. Ve 21. min. se domácí dočkali, když se po centru Lerocha trefil křižnou střelou Szendrei. Domácí se i nadále tlačili do útoku a ve 28. min. byl ve vápně faulován Kruťko. Nařízenou penaltu Alexa neproměnil, a tak se šlo do kabin za stavu 1:0. Do druhého poločasu vstoupili hosté jako pokropeni živou vodou a během čtyř minut otočili skóre dvěma góly Šimana. Domácí postupně vyrovnali hru, postupně si začali vytvářet i šance: Hrádek mířil z malého vápna nad, Leroch neproměnil samostatný únik. V 75. min. se Hrabánek prokličkoval až na malé vápno, ale nezakončil a v 79. min. střelu Alexy z hranice penalty vyrazil výborný Botko, nejlepší hráč na hřišti. Domácí se tedy s azylem v Lipí rozloučili porážkou a už se těší na příští sezonu na zrekonstruovaném hřišti v Mokrém. Řídil Špelina, ŽK 3:1, 30 diváků. (hra)

LEDENICE – SRUBEC 3:1 (0:0) – V posledním utkání sezony hrála obě mužstva fotbal v poklidném tempu a i sestavy týmů doznaly zajímavých změn. Brankář domácích Pavel Vítovec si tak mohl do 60. min. zahrát na hrotu útoku. Zatímco první poločas byl vyrovnaný gólově i herně, ve druhém už měli navrch domácí. V 50. min. zatáhl míč do vápna Krofika, předložil míč Lamáčkovi, který po zemi k tyči otevřel skóre. V 67. min. po faulu na Pavlíka neproměnil nařízenou penaltu domácí Beneš. V 74. min. se do šestnáctky prosadil přes dva obránce Koloman a křižnou střelou pod břevno zvýšil na 2:0. V 77. min. před bránou napálil odražený míč z voleje do šibenice Řimnáč na 3:0. Hosté zkorigovali výsledek ve 86. min., kdy centr ze strany propadl na malém vápně k osamocenému Švecovi, ten pohodlně zasunul míč do brány. Poté už následovala oslava postupu Ledenic do I. B po třiceti letech. Rozhodčí Cibranský, ŽK 0:1 (Korotvička), přihlíželo 70 diváků. (maš)

HRDĚJOVICE B – TÝN B 4:2 (3:0) – K poslednímu utkání sezony nastoupila obě mužstva ofenzivně naladěna a s několika mladými tvářemi v sestavách. Již v 9. min. po levé straně unikl Jan Rybecký a z těžkého úhlu překonal Rataje. Druhý gól přidali domácí ve 21. min.: obránce Danda zatáhl míč přes dva obránce hostí, na jeho centr si naběhl Jiří Rybecký a hlavou nedal Ratajovi šanci. Domácí poté podržel Bublík který vychytal v šanci Adámka, a na opačné straně vyhlavičkoval z prázdné branky Dumbrovský střelu Rehanzla. Ve 38. min. Rehanzl fauloval v šestnáctce Vařila, ale Adámek z penalty mířil jen do tyče. Ve 42. min. zahráli hosté malou domů, brankář Rataj se snažil dobíhajícímu Janu Rybeckému udělat kličku, ten ji však vystihl a pohodlně dal třetí gól. Do druhého poločasu nastoupili hosté s větším nasazením. Ve 49. min. využil Skok nedůrazné hry domácích obránců a snížil. Hosté si vynutili tlak, ale v koncovce se jim nedařilo. Rychlé kontry bratrů Rybeckých zase spolehlivě likvidoval ve druhém poločase chytající dorostenec Šmitmajer. V 89. min. Danda fauloval na polovině Vařila, hosté rychle rozehráli a Adámek snížil na rozdíl branky. V nastaveném čase domácí pečetili. Špiroch přehrál Bilahorku a tři domácí se řítili sami na branku! Jan Rybecký s jistotou završil svůj hattrick. Rozhodčí Kodl, ŽK 0:5, přihlíželo 40 diváků. (číž)

N. HRADY – ŠTĚPÁNOVICE 5:2 (4:0) – Domácí se v případě výhry mohli v tabulce posunout na konečné páté místo a podle toho k utkání přistoupili. Ve 2. min. otevřel skóre střelou k tyči Vít. Jelínek. V 7. min. Marhoun přiťukl Brouskovi a ten zvýšil na 2:0. Ve 12. min. vybídl ke skórování Vít. Jelínek Marhouna – 3:0! Za další dvě minuty se dostal k odraženému míči ve vápně Brousek, přidal čtvrtý gól a domácí poté trochu zvolnili tempo. Ve druhém poločase si hosté počínali aktivněji a v 52. min. snížili po chybě domácí obrany Palusem. Hra se odvíjela mezi vápny, až v 72. min. se nedohodl střídající brankář Drbout s obranou a Palus opět trestal. V 74. min. prošel štěpánovickou obranou Zajac, kterého zastavil až brankář, ovšem nedovoleně. Nařízenou penaltu proměnil stoper Tácha a stanovil konečný výsledek. Rozhodčí Soukal, ŽK 1:0, sledovalo 70 diváků.(voch)

VČELNÁ – LIŠOV B 5:2 (2:2) – Domácí fotbalisté se rozloučili s přeborem vítězstvím, které však již na sestupu nemohlo nic změnit. Po dobrém začátku Včelná vedla, mladý lišovský tým dvěma góly otočil skóre. Domácí však do poločasu srovnali a od té chvíle na svém hřišti kralovali, hra hostů se sesypala. Pískal rozhodčí Špelina. Branky: Šálek 3 , Nejedlý, Vavroch z pen. – Vojč 2. (kra)

AKRA – SEDLEC 1:2 (1:1) – V zápase oběma týmům už o nic nešlo, a tak za velkého vedra předváděly útočný fotbal. Ve 13. min. Šindelář střelou z vápna dostal hosty do vedení. Akra vyrovnala po půlhodině hry, kdy se pískala penalta za sražení Rozuma – M. Vidra ji proměnil. Poločas skončil nerozhodně. Po přestávce hráči pokračovali v útočném stylu, šance měly oba týmy, ale větší kvalitu v koncovce prokázali hosté a díky vítězné brance Šindeláře po zásluze zakončili sezonu ziskem tří bodů. Sudí Samohejl, ŽK 1:1, 30 diváků. (fik)

HLUBOKÁ B – BOROVANY 1:5 (0:1) – Okresní vicemistr si na závěr sezony až v překvapivé pohodě dokráčel pro tři body. Na Hluboké skóroval hned v 1. minutě a stav 0:1 vydržel do poločasu. Po přestávce favorit postupně navyšoval skóre až na hrozivých 0:5! V závěru domácí Radek Vácha alespoň korigoval vysokou porážku svého týmu, který se v posledním kole nesešel v optimální sestavě a derniéra se mu vůbec nepovedla. Branky: R. Vácha – Velický, Bujnovský 2, Pilát. Rozhodčí Zabilka, hráno bez karet, sledovalo 50 diváků. (alv)

Konečné pořadí – čelo:

 1. Ledenice 26 18 5  3 58:23 59
2. Borovany  26 16 6  4 90:32 54
3. Hrdějovice  26 15 6  5 51:36 51

Pro příští sezonu se vrací do nejvyšší okresní soutěže Sokol Římov, jenž se neudržel v I. B. Právo postupu do OP mají vítězové obou skupin třetí třídy: béčka Olešníku a Roudného.

Kdo postupoval

Z týmů, které v posledních deseti letech postupovaly z okresního přeboru do I. B třídy, se vrátily „dolů“ jen Nové Hrady, od nové sezony k nim přibude Římov . Nejvýše se vyšplhaly Bavorovice, dnes už stabilní účastník krajského přeboru. Jen rok pobyly v OP Dříteň a Slavia ČB; nejdříve, jak to šlo, se vrátily do I. B. A hned v dalším ročníku slávisté u Malého jezu slavili další postup! Husarský kousek se povedl v sezoně OP 2000/2001 Novým Hradům: vyhrály přebor coby nováček a nečekaně tehdy nechaly za sebou i Trhové Sviny, které měly za sebou tři sestupy v řadě. Spartak se dočkal až rok nato – ač přebor Českobudějovicka nevyhrál, šel výš společně s Dřítní. Postupující z OP: