Zápas o bytí a nebytí v jihočeském přeboru skončil zaslouženou remízou, po které se radovali fotbalisté obou týmů, ohrožených sestupem.

Utkání se od začátku hrálo spíše uprostřed hřiště bez velkých šancí. První velikou příležitost si vytvořili hosté v 11. minutě, kdy se z pravé strany dostal na dostřel Koutský, ale jeho pokus domácí brankář vyrazil. Úspěšný byl i při pokusu D. Spěváka.

Ve 14. minutě se poprvé osmělili také domácí, trestný kop Tesárka skončil kousek nad břevnem. Po rychle rozehraném rohu měl šanci Pořádek, jeho střela však skončila pouze na boční síti. Ve 28. minutě se z hranice 25 metrů opřel do míče Hrbek, jeho střele však chyběla přesnost, míč skončil vysoko nad a přesně nemířil ani Sýs.

Ve 34. minutě hostující tým předvedl krásnou kombinaci, na jejímž konci hezky, ovšem mimo tyče, střílel D. Spěvák. Před poločasem se dostal do vápna domácích Maruška a ztroskotal na brankáři Formánkovi.

Ve druhém poločase se obraz hry příliš nezměnil, oba týmy čekaly na chybu. V 61. minutě se dostal do zakončení Brzobohatý, gólman Spěvák byl na místě. Po Pasákově centru z levé strany střílel Falář nepřesně. V 69. minutě hosté podnikli rychlý výpad, z hranice vápna zkoušel štěstí Meidl, ale ani on neměl dobrou mušku.

Skóre se měnilo až v 72. minutě, kdy si Tesárek přehodil míč na pravou nohu a k tyči skóroval. Za chvíli mohl zvýšit Tesárek, jenž unikl do otevřené obrany Týna, chtěl brankáře přehodit, ten však záměr vystihl.

Hosté otevřeli hru a odměny se dočkali v 83.minutě, kdy Brom z pravé strany velkého vápna tvrdou střelou překonal brankáře Formánka a vyrovnal.

Hlasy po utkání – Jan Pasák (trenér Lažiště): “Utkání bylo hodně těžké pro obě mužstva. My jsme hráli hlavně odzadu, hosté se museli tlačit dopředu, protože museli vstřelit branku. Naše taktika vyšla do puntíku v 72. minutě, kdy jsme vstřelili vedoucí branku, bohužel jsme si úplně zbytečně nechali dát branku na 1:1; malinko jsme povolili v nasazení. Utkání nemělo nijak extrémní úroveň, hrálo se o hodně, a to se projevilo na některých mladých hráčích, kteří byli nervózní. To druhé důležité utkání v Chýnově, kde hrály Přešťovice, jsem nesladoval. Akorát dvě minuty před koncem nám oznámili konečný výsledek, takže jsme věděli, že my a Týn jsme zachráněni. Věřím, že do budoucna se vyvarujeme těchto sestupových starostí“.


Vladimír Suchan (trenér Týna): „Jsme štastní, že jsme se udrželi. Bylo to těžké utkání, jelikož se hrálo o hodně, a navíc bylo úmorné vedro. V prvním poločase jsme měli dvě gólové střely, které bohužel brankou neskončily. Naopak soupeř ve druhém poločase nám vstřelil vedoucí branku a nám se povedlo střídajícím Bromem vyrovnat. Z tohoto pohledu panuje nakonec spokojenost, ale je škoda, že jsme si záchranu museli vybojovat až v posledním kole.“


Zdeněk Hrdina (opora Týna): „Do této situace jsme se dostali, jelikož nemáme střelce kalibru Dobala a strašně se teď na branky nadřeme. Navíc jsme příliš neposílíli upřed sezonou. Co se týká zápasu, byl těžký po psychické stránce, ale nakonec jsme jej zvládli. Jsem moc rád, že jsme se udrželi. Aby se neříkalo, že se spadlo s Hrdinou.“


František Třešťík (dlouholetý sport. redaktor Strakonického deníku): „Utkání skončilo zaslouženou remízou, jelikož od začátku až do konce to bylo remízové utkání. Viděli jsme zajímavý fotbal, který vygradoval po první brance domácích, kdy hosté otevřeli hru. Spadly Přešťovice, a podle zpráv, které jsme měli v Lažišti, prý nejely do Chýnova kompletní. I to možná je jeden z důvodů, proč z kraje sestoupily“.

Fakta z Lažiště

Branky: 73. Tesárek – 82. Brom. ŽK 0:2, rozhodčí Štuk. Střely na branku 4:5, mimo 6:4. Rohy 8:2.


Sestavy – Lažiště: Formánek – Zdychynec, Pasák, Sýs, Michalec – Matulka, Zimermmann, Pořádek (65. Falář), Brzobohatý (87. Dolník) – Hrbek (85.Wimberský), Tesárek.

Týn: Švejda – Vornay, Meidl, Pomije, Šonka – Hošek (63. Vařil), D. Spěvák, Maruška, Boček (69. Brom) – Hrdina, Koutský (88. Bouda).

Tomáš Vaněček