V úvodním utkání budějovičtí fotbalisté po bezgólovém výsledku přehráli Znojmo na penalty 4:2 (tu vítěznou dal Jasanský) a také finále proti Kladnu (0:0) rozhodli ve svůj prospěch díky penaltovému rozstřelu (v sedmé sérii rozhodl přesnou trefou Horejš).

Ač Kladno ve finále neuspělo, jeho trenér Martin Hřídel odjížděl ze Žirovnice spokojen. „Proti Mostu jsme nastoupili s tou, řekl bych, zkušenější sestavou, a to utkání se nám povedlo. Líbil se mi druhý zápas, kdy jsme s hráči širšího kádru měli více šancí než Budějovice v ligové sestavě,“ vyzdvihl kladenský kouč.

To trenér turnajového vítěze Jan Kmoch spíš vraštil čelo: „Prvenství v turnaji mě těší, že jsme ale nedali ani gól, z toho mám smíšené pocity…“

Ve „výběrových“ kláních se neukázali

Před týdnem v Nové Včelnici sice skončili fotbalisté Dynama Č. Budějovice v přípravném turnaji třetí, přesto jejich výkony byly nadějné. Tuto sobotu v Žirovnici slavný Perleťový pohár vyhráli, i tak ale převládaly spíše rozpaky.

Uznal to i šéftrenér mužstva Jan Kmoch: „Prvenství v turnaji mě těší, že jsme ale nedali ani gól, z toho mám smíšené pocity,“ uvedl a dodal: „Mnohem raději bych byl, kdybychom turnaj vyhráli, ale ty zápasy rozhodly fotbalověji.“

Jak se Znojmem, tak ve finále s Kladnem totiž Kmochovi svěřenci po bezgólových výsledcích uspěli jen díky penaltovému rozstřelu. „S útočnou fází tudíž je samozřejmě nespokojenost,“ konstatoval budějovický kouč.

Platonický tlak

V prvním utkání s ambiciózním Znojmem, které v moravské III. lize skončilo v minulé sezoně druhé, sice nějaké šance Jihočeši měli, nic z nich ale nevytěžili. A to ani z těch z kategorie vyložených.

V úvodu utkání se sice favorit pomalu rozjížděl a ke gólu mělo blíže Znojmo (v 17. minutě Todor trefil hlavou tyč!), poté si ale Jihočeši vynutili převahu, která těsně před půlí byla už drtivá. Jenže Benátovu střelu brankář Hrubý kryl, po Sedláčkově zpětné přihrávce Benát v dobré pozici překopl, ve 34. minutě Dobal po Skopalíkově tečované střele dorážel zblízka hlavou, Hrubý ale byl na místě, vzápětí po Hudsonově centru pálil Sedláček z voleje nad a těsně před pauzou Hrubý zlikvidoval sólo Sedláčka i následný Zajacův pokus o blafák. „My měli dvacet střel, z toho ale jen čtyři do brány, navíc to byly rány nemastné neslané,“ uznal trenér Kmoch. „Jednu stoprocentní šanci jsme měli, tu jsme ale prováhali.“

Ani ve druhé půli přes stálý tlak favorit gól nedal, a tak ke slovu přišly penalty: Kučera dvě první chytil a rozhodl tak o postupu do finále.

Bez šancí

Kladno do finále poslalo spíše hráče ze širšího kádru, přesto hráči Dynama recept na dobrou defenzívu soupeře nenašli. Neměli vážnější šanci a za celý zápas prakticky netrefili bránu… „Od útočníků mi chyběla samostatná akce. Útočník si také tu šanci musí udělat sám. Musí někoho obejít, někam si naběhnout. Musí udělat kličku a vystřelit. A to ani jeden nepředvedl,“ kabonil se Kmoch.

Pár náznaků Jihočeši měli: v 15. min. po Dobalově rohu Riegel hlavičkoval metr vedle brány, ve 22. min. po Jasanského zpětné přihrávce Mezlík a minutu nato po Skopalíkově pasu Jasanský sice obešel i gólmana Kostolanského, míč mu ale utekl do zámezí.

Ve druhé půli podobné náznaky šancí měli i Kladenští, hlavičky Samka a Šilhana ale Křížkovu branku minuly.

Žirovnická fakta

Č. Budějovice – Znojmo 0:0, penalty 4:2 (Benát, Sedláček, Riegel, Jasanský – Minarech, Todor, nedali Leština – Lacho, Pavelka). Rozhodčí: Švec. Dynamo: Křížek (36. Kučera) – Peroutka, Hunal (46. Leština), Šmíd, Žižka – Hudson, Skopalík (36. Riegel), Benát, Dobal (50. Jasanský) – Sedláček, Zajac (46. Ondrášek).

Kladno – Most 4:1 (2:0), 21. a 47. Mašanský, 12. Zachariáš, 36. Hajník – 52. Schut. Kladno: Pavlík – Bartoš, Killar, Procházka (50. Kabele), Hajník – Mašanský (50. Šilhan), Dubský, Gross, Cigánek – Zachariáš, Šisler.

O bronz: Most – Znojmo 4:1 (2:0), 12. a 27. Mendy, 50. Fleišman, 70. Rolinger – 59. Procházka.

Finále: Č. Budějovice – Kladno 0:0, penalty 5:4 (Svátek, Riegel, Hudson, Peroutka, Horejš – Kabele, Kostolanský, Šilhan, Podskuba, nedali Mezlík, Sedláček – Zachariáš, Farbák, Vincenc). Rozhodčí: Nádvorník. Diváci: 600. Dynamo: Kučera (36. Křížek) – Leština, Horejš, Riegel, Šmíd – Mezlík, Dobal (58. Hudson), Skopalík, Jasanský (58. Peroutka) – Ondrášek (36. Sedláček), Svátek. Kladno: Kostolanský – Podskuba, Beneš (59. Zachariáš), Farbák, Samek – Kabele, Himl, Vincenc, Čurda, Chalupa – Šilhan.

Zápasy se hrály 2x35 minut.

TA KONCOVKA… V Žirovnici fotbalisté Dynama, ač turnaj vyhráli, nedali ani gól: ve finále proti Kladnu vlastně neměli šanci, zato v utkání se Znojmem jich měli poměrně dost, některé i vyložené, přesto neuspěli: Hrubého v brance Znojma z této tutovky nepřelstil ani Vladimír Dobal. Foto: František Panec