Před rokem jste po podzimu byli v kraji jedním z největších kandidátů sestupu, po roce naopak patříte mezi aspiranty na postup do divize. Kde jsou příčiny takového obratu?
Hrát o záchranu, to je vlastně ten nejlepší fotbalový očistec… V něm se vyčistí atmosféra v mužstvu a vylepší i vztahy mezi hráči. Samozřejmě za předpokladu, že ten boj o záchranu skončí úspěšně, což se v našem případě stalo. Došlo také ke změnám v kádru, z něhož ti starší a pro nás méně perspektivní hráči po sezoně odešli. Úspěšné tažení za záchranu navíc mužstvo stmelilo a dodalo hráčům patřičný elán a chuť do fotbalu.

Dle názoru řady expertů už na jaře, ač jste se z pásma ohrožení těžko dostávali, vaše výkony naznačovaly, že mužstvo má na víc. Je to tak?
Přesně tak. Já hráčům pořád říkal, že postavení v tabulce vůbec neodpovídá hře, kterou jsme předváděli. Spoustu zápasů, i když jsme je nevyhráli, jsme odehráli výborně. Měli jsme hodně smůly, především se ale v klíčových chvílích podepisoval nedobrý psychický stav našich hráčů. Měli jsme málo bodů, velkou ztrátu na oddíly před námi, my pořád museli, a to mělo na herní pohodu nedobrý vliv. Všechno bylo hrozně křečovité a nervózní. Až když jsme v třiadvacátém kole vyhráli venku, najednou jako by ta zátěž z hráčů spadla a my až do 28. října už neprohráli. A to do toho počítám i letní přípraváky s Prachaticemi či ligovým dorostem Dynama!

I tak ale zřejmě i pro vás je podzimní primát v krajském přeboru překvapením? Anebo jste s cílem hrát na postup do nové sezony šli?
To vůbec ne, naopak. V anketě, kterou před začátkem sezony dělal Jihoceský fotbal mezi hráči i trenéry, já z našeho mužstva byl nejpesimističtější a řekl, že beru umístění do desáté příčky. V koutku duše jsem věřil, že bychom mohli atakovat i páté místo, ale výš jsem ani ve snu nepočítal. Sice přišel Weinhard a zdálo se, že tím budeme posíleni, a přestože se nakonec ukázalo, že tomu tak není, stejně naše výsledky byly lepší než ta nejsmělejší očekávání.

Zmínil jste, že když spadla z týmu ta psychická deka, najednou všechno šlo. Asi ta psychika opravdu i ve fotbale hraje velkou roli…
Nepochybně. Když se povedou dva tři zápasy, všechno najednou jde samo. Ale i naopak: my třeba na jaře po remíze na Hluboké jeli na vítězné vlně, jenže pak jsme doma prohráli s béčkem Tatranu a Chocholoušovi v brance, který už má nad padesát let, nedali ani gól. To nás tak srazilo, že jsme tři týdny byly manšaft na rozpuštění… To se nám nedařilo prostě vůbec nic. Naštěstí pak přišel vydařený zápas v Bavorovicích a už to zase jelo.

Vyšel vám nějaký zápas na podzim ideálně?
Dobrý pocit jsem určitě měl v Olešníku, kde jsme vyhráli 6:1. To byl takový ten mimořádný zápas, kdy tam spadne všechno, do čeho se kopne… Moc spokojen jsem byl v Táboře. My předtím prohráli v Dražicích a doma horkotěžko porazili Týn, navíc se nám zranil stoper Flöring, za něj tam šel dorostenec, jenž neměl za muže ani jeden zápas od začátku, přesto to ale odehrál skvěle. A ještě jeden zápas bych vybral: v Týně jsme prohrávali v půli 0:2, to být na jaře, tak už byl s námi konec, ale my to teď ještě otočili a vyhráli. Tam se ukázala morální síla mužstva. Podobné to ale bylo i v Roudném, tam jsme druhou půli sehráli famózně.

Na který zápas byste raději zapomněli? Třeba v těch Dražicích, odkud jste si vezli jedinou prohru?
A tu jsme si ještě zavinili sami… Kluci nadávali na rozhodčího, mě se taky extra nelíbil, ale hlavní vina byla v nás. Dvě zbytečně penalty, Weinhard se tam nechal nesmyslně vyloučit, hlavně jsme tam ale začali hrozně laxně a za to jsme pykali. Ale ta porážka jednou přijít musela, aspoň to je za námi.

Do sezony jste s myšlenkami na divizi nešli. Ale co na jaře?
Kandidátů na postup je víc, my se ale mezi ně už počítat taky musíme, ta šance je veliká. Skončil brankář Plachý, do dorostu Dynama odešel Pavel Svoboda a nohu si zlomil Vacek, takže se nám rozpadla záloha. Budeme se snažit mužstvo doplnit: posilou určitě bude Karel Zvěřina, jenž přišel z Třeboně, v jednání je návrat Vařila a Beránka, někdo asi přijde z Dynama a zájem mám o jednoho hráče z Kameňáku. Hodně o našich vyhlídkách napoví hned první jarní kolo v Kaplici, která se pro jaro po návratu svých hráčů z juniorky Dynama a Jankova výrazně posílila. Postup naším vyloženým cílem nebyl, bránit se mu ale rozhodně nebudeme.