Osmé místo, dvaadvacet bodů, vyrovnaná bilance šesti výher, čtyř remíz a šesti proher, k tomu aktivní skóre 21:20. Asi spokojenost, ne?
Já bych byl přece jen trochu opatrnější, zatím jsme teprve v polovině cesty. Ale na druhou stranu, když jsem přicházel, měli jsme tři body, teď jich máme dvaadvacet. To, myslím si, hovoří za všechno.


Po svém příchodu do Dynama jste pro Deník uvedl, že se těšíte na práci s hráči, kteří ještě nejsou top, ale mohli by jimi být. Vyplnilo se to?
První zápasy moc důvodů ke spokojenosti nebylo, většinou jsme ve druhé půli fyzicky odcházeli. Tak po hodině hry jsme neměli sílu. Z kluků jsem ale cítil velkou touhu něco dokázat, něco s tím udělat. To bylo pro mne velké povzbuzení.


Poprvé jste vedl tým proti Mladé Boleslavi, se kterou jste doma hráli 2:2. To nebyla zlá premiéra…
Já přicházel dva dny před zápasem a jediné, co jsem mohl za tak krátkou dobu udělat, bylo s hráči promluvit. Říct jim, co od nich budu očekávat, jaká je moje fotbalová filozofie. Některé kluky jsem znal, ať už Horejše, Hunala či Vozábala. Co od nich mohu čekat, jsem věděl, co o těch ostatních, už ne. Zápas s Boleslaví mi ukázal, že budu muset zapracovat na fyzičce. Ve druhé půli jsme totiž totálně fyzicky odešli.


Hned další zápas na Kladně se však dostavil pořádný výbuch – 1:5…
Nechci, aby lidé, kteří teď budou tato má slova číst, si mysleli, že ze sebe dělám nějakého chytrolína, že se chvi na něco vymlouvat. Fakt ale je, že před Kladnem byly dva týdny volna a v nich my pracovali na doraz. Kluci v těch čtrnácti dnech dostali neskutečným způsobem do těla. Nechci říct, že jsem zápas s Kladnem snad obětoval, v každém případě ale prioritou bylo připravit mužstvo tak, aby obstálo v dalších zápasech. My Kladno neobětovali, byl to šestibodový duel s naším přímým konkurentem v tabulce. Přiznám se ale, že já nečekal, že ten dvoutýdenní dril bude mít na hráče tak brutální dopad, že dostaneme pět gólů a že to utkání absolutně nezvládneme. Byl to ale odraz práce, kterou jme udělali ty dva týdny předtím ve fitnessu. Hráči bylivšude pozdě, nebyli výbušní, myšlenkově byli pozadu. A když je unavená hlava, můžete dělat, co chcete, a stejně nic nejde. Byl to pro mne impulz, abychom tomu tréninky přizpůsobili.


Vy jste po příchodu do Dynama zdůrazňoval, že hráči si žádné pochybnosti nesmějí připouštět a že psychice svých svěřenců věnujete velkou pozornost. Myslíte, že se vám to povedlo?
Já jsem člověk, který má v sobě víru. A budu tu víru dávat i ostatním. Budu se snažit tu víru na ně přenést. Člověk si musí věřit, ať jde proti jakkoli silnému soupeři! Musí věřit ve výhru, musí za ní jít. Kdyby tomu tak nebylo, nevím, co by chtěl na hřišti hledat. Nemůže přece jít do zápasu a bědovat, ježíšmarjá, co se bude dít, teďka dostaneme dva góly a je po nás… Ať přijede Sparta či Baník, anebo Žižkov, ta psychická odolnost hráčů musí být stabilní. Jsem přesvědčen, že i když rezervy máme, že jsme na tom už hodně zapracovali.


Řekl bych, že po této stránce jste dost zapracovali hlavně v zápasech venku. Zdá se, že na hřištích soupeřů si hráči už víc věří?
Ti lidé, co mě znají, tak vědí, že já žádné rozdíly mezi doma a venku nedělám. A totéž chci i od svých hráčů. Já se nechci zaobírat soupeřem. Kdo přijede, kdo mu bude chybět. Ať se ten soupeř zaobírá námi, ať se stará, co my budeme hrát. My se musíme soupeři snažit vnutit náš koncept, naši hru. My je musíme donutit k chybám. A to platí, i když jedeme ven. Musíme se i tam snažit prodat to, co umíme. Hrát dopředu, hrát odvážně! Každý hráč má svůj úkol, a ten si musí plnit, ať je to doma, či venku. Žádný rozdíl v tom není.


Jeden rozdíl možná je…
Ano? Jaký?


Rozhodčí někdy vycítí, kdo je doma.
S tím se dá souhlasit, ale pravil jste to vy, ne já…


Až na přesuny mezi áčkem a béčkem ke změnám v hráčském kádru po vašem příchodu nedošlo. K jedné zásadní ale došlo v základu, kde se zhruba od Žižkova na hrotu zabydlel Václav Mrkvička…
Já nejdřív potřeboval hráče poznat. Zjistil jsem, že není vůbec špatný. Že samozřejmě ještě potřebuje posílit, ale že má svou sílu. Já za hlavní považuji vybrat vítězné typy – a jestli tady někdo pískal na Vencu Mrkvičku a jestli tady na něj byla alergie, mě to absolutně nezajímá. To mě nechává zcela kalt, jak říkají Němci, zcela chladným. Já za důležité považuji, jak se hráč chová na tréninku a zda je odevzdat, co v něm je. Pak ho teprve budu hodnotit. A za další, fotbal není o jedenácti lidech. Je to o celém kádru dvaceti lidí, kteří potáhnou za jeden provaz. Vypadne–li jeden, musí automaticky naskočit ten druhý a musí splnit tytéž úkoly. Ti hráči, kteří dostanou důvěru, by ji měli vrátit. V tom já jsem neskutečný prevít, v tom jsem neskutečně tvrdý. Když ti dám šanci, tak si toho važ. A když ne, voda se za tebou nezavře, ale důležitý ukazatel to pro mne bude.


Dynamo táhne za jeden provaz?
Když jsem přišel, byly v kabině skupinky. Ti místní, ti přespolní. Ti, co spolu kamarádí, ti co jsou mimo. A to já chtěl rozbourat. Já chci hráče, kteří pojedou na jedné vlně, kteří budou mít společné zájmy.Kteří se nebudou povyšovat, pro které slovo pokora nebude cizí pojem.


Kdy vám během podzimu bylo nejhůř? Při propadu na Kladně, anebo v Teplicích, kde jste měli zápas tak slibně rozehraný?
Samozřejmě, byly i situace, kdy jsem byl hodně naštvaný. Nejhůř mi ale bylo opravdu asi na Kladně, kde jsem jen bezmocně koukal, jak se ti kluci sesypali. Já to dílem vzal i na sebe, protože, jak už jsem říkal, jsme celé dva týdny předtím bez ohledu na zápas dřeli a dřeli. Hlavní ale bylo, že kluci ten zápas už měli za prohraný ve svých hlavách – a s tím už trenér nic nenadělá. Ty Teplice mě ale mrzely možná ještě víc, protože tam bylo na víc. Tam manšaft ukázal, že má vnitřní sílu. Stále si myslím, že kdyby se tam nezranil Hunal a kdyby tam sudí pískl, co měl, že jsme tam neprohráli. O tom jsem naprosto přesvědčen. Taky remíza se Žižkovem mě mrzela, s ním jsme hráli o šest bodů, a ač měli zápas ve své moci, hráli jen 1:1.


A kdy bylo nejlíp? Třeba po té dvacetiminutovce snů s Baníkem?
Jistě, Baník se nabízí. Ale vezměte si výkon s Libercem, ta hra přece byla excelentní! herně se povedla i půlka proti Žižkovu či první půle v Teplicích, ta byla vynikající. A co Plzeň? Tam jsme až tu chybu v samém závěru, sehráli celý zápas výborně.


A co vydřená výhra s Mostem?
Přesně tak. To jsme nehráli nejlíp, ale my hrozně moc potřebovali vyhrát a chtěli jsme vyhrát. A na hráčích bylo vidět, jak strašně moc chtějí. Celý manšaft právě v tomhle zápase ukázal obrovskou morálku a touhu po vítězství. Právě tady se ukázala, jak důležitá i ve fotbale je víra ve vítězství.


Zmínil jste Hunala, jeho výkony asi pro mnohé byly překvapením…
Je to možné, pro mne ale ne. Já ho znal, je to naše vlajková loď. Po tom rozpačitém začátku, kdy jsme spolu i mluvili, si Tomáš zřejmě uvědomil, že je něco dlužen, a jeho výkony vylétly nahoru. A myslím si, že vedle něj vyrostl David Horejš. Je to srdcař a takové typy já mám rád. I když se mu nedaří, dá do toho všechno. To je jeho velká přednost. Chtěl bych ale vyzdvihnout ještě jednu velkou osobnost našeho týmu, a to je nás gólman. Pavel Kučera udělal obrovský skok, možná i díky Palo Švantnerovi, který se mu hodně věnoval.


A co Jaroslav Černý, kterého novináři zařadili do All Stars?
Jarda Černý hrál skvěle. My v něm dokázali probudit Šípkovou Růženku, která dokáže hrozně moc bodat. Byl na podzim naší velkou oporou. Nechtěl bych ale snižovat výkony i dalších opor. Třeba Míru Plocka, anebo „Voziho“.


Černý hrál skvěle, bude ale i na jaře hrát za Dynam dál?
Udělám, co bude v mých silách, abych tady Jardu udržel! Ukázal, v čem je jeho síla, zda by ale tomu bylo stejně někde jinde, není tak jisté. Zájem ale o něj je, a pokud se on sám rozhodne a ta nabídka bude jeho csoučasné ceně adekvátní, těžko ho udržíme. Pro nás by jeho odchod byl obrovskou ztrátou, a proto bych ho chtěl udržet aspoň do konce sezony. Pak by se vidělo. Navíc si říkám, proč by musel jít do Sparty či do Slavie? Proč by nemohl jít do bundesligy, kde mám plno známých? Jsem zaměstnancem Dynama, a když Jardu udržím do léta, udělám vše pro to, aby pak mohl jít rovnou za hranice, aby na tom i Dynamo mohlo patřičně profitovat.


K jakým dalším změnám v hráčském kádru v zimě dojde?

Končí všichni ti, kteří tu byli na hostování: Renan, Jungr, Rehák, Radzinevičius a Zelinka. U Renana mě to mrzí, ten má určité přepoklady, jenže podmínky jeho manažera byly pro náš klub jedním slovem nesmyslné. Proto odchází. Rádi bychom udrželi Radziho, jenž se chce v Liberci prosadit do základu. Kdyby mu to nevyšlo, rádi bychom ho uvítali zpátky – poslední signály z Liberce ale hovoří, že v žádném případě ne, že si ho chtějí nechat… Na hostování by měl někam jít Jirka Hrbáč, jenž po zranění potřebuje hrát. Také Jirka Adamec, jenž už je tu delší dobu a šanci pořádně nechytil, by měl změnit klub, aby mohl získat další motivaci.


Někde jsem si přečetl, že i příchody do Dynama budou velice zajímavé…
Je to docela možné, vše ale je ještě otevřené a dopředu nic odtajňovat nebudeme. Rádi bychom hráčský kádr ještě zkvalitnili, na druhou stranu jsme ukázali, že máme jisté ambice a na hráče jisté nároky. Já chci tady mít takové hráče, kteří se ztotožní s klubem i městem, kteří budou za Dynamo dýchat. A že tady je trenér, který tohle všechno bude od nich tvrdě vyžadovat.