O tom, proč budějovičtí fotbalisté dobře rozehraný zápas nakonec nedovedli k bodovému zisku, se trenér Dynama zmínil už na pozápasové tiskovce. „Klíčovým momentem bylo zranění Tomáše Hunala.“


Zkušený stoper musel odejít s bolavými zády, a protože David Homoláč s naraženou kyčlí k dispozici nebyl, čekal přetěžký ligový debut Vlastimila Švehlu. „Po Hunalově odchodu jsme v obraně hodně plavali a bylo až k nevíře, co jsme vzadu dokázali vyprodukovat,“ vrtěl hlavou Straka.

Chyby obrany

Z televizních šotů i ti, kteří v Teplicích nebyli, mohli vidět, že Hunalův odchod svůj dopad na hru obranné čtveřice měl – jak Verbíř při svém druhém a třetím gólu, tak Fenin při čtvrté brance opravdu měli úlohu notně ulehčenu. Házet vinu jen na debutanta Švehlu by ale spravedlivé rozhodně nebylo.
„Vlasta hrál poprvé a bylo to pro něj velice těžké. My zkušenější jsme mu mohli ještě více pomoct,“ měl pro svého mladého spoluhráče pochopení i kapitán týmu David Horejš.


„To je sice pravda, na druhou stranu ale nelze nevidět, že Švehla záskok za Hunala nezvládl a že všechny tři góly šly vlastně přes něj,“ nekompromisně upozorňuje trenér Straka. „Tak to prostě je, taková je tvrdá realita,“ krčí rameny, jedním dechem ale dodává: „Nikdo mu hlavu trhat nebude, dveře do áčka si tím rozhodně nezavřel.“


I Švehla sám si je vědom, že se mu zápas příliš nevydařil. „Byl těžký terén, vůbec mi to nesvědčilo a vím, že to bylo i vidět. Moc se mi ten zápas nepovedl,“ uznává 22letý odchovanec Dynama, jenž díky svým výkonům v juniorce teď trénuje s A–týmem (rozhovor s ním přineseme v týdnu).
Druhým zlomovým momentem zápasu byla neodpískaná penalta těsně před půlí. Sudí Franěk faul na Černého přehlédnout sice nemohl, jenže míč vytáhl z vápna ven.


„Nemohu se k výkonu rozhodčího vyjadřovat,“ držel se budějovický kouč regulí, dle nichž nemůže sudího do 24 hodin hodnotit. Televizní šot ale potvrdil, že zákrok na Černého se stal tak metr ve vápně. Málo platné, jasná penalta!


„Mohli jsme jít do vedení na 3:2, jenže naopak jsme vzápětí gól sami dostali,“ smutnil trenér Straka, jenž si včera po uplynutí čtyřadvacetihodinové „karenční doby“ už nebral žádné servítky. „I všichni moji známí, které v Teplicích stále mám, se mi po zápase omlouvali a říkali: Byl to prostě zářez, jednoznačně …“

Teď přestávka…

O tom, zda dvoutýdenní pauza přichází vhod, či ne, Straka nechtěl spekulovat. „Možná, že platí obojí,“ přemítá. „Ta pauza přichází v době, kdy bychom mohli a třeba i chtěli hrát, ale i v době, kdy se nám možná bude hodit,“ říká trošku šalamounsky, dobře věda, že na tom, že liga tento víkend nebude, se stejně nic nezmění.


Spíše ale v tuto chvíli pro jih Čech platí druhá varianta. „Asi se nám ta přestávka šikne, protože nemáme Hunala, nemáme Homoláče, Žižka má obrovské problémy s kolenem, takže bude víc času na jejich doléčení,“ míní Straka.

.. poté Liberec!

Na obvyklém týdenním rytmu Straka nic měnit nehodlá. „V neděli budeme hrát, uděláme si zase modelované utkání, abychom se na příští zápas doma s Libercem důkladně připravili,“ myslí už na příští ligové utkání, ve kterém se jeho svěřenci střetnou příští neděli 25. listopadu od 15 hodin doma s Libercem.


(více v rozhovoru se Strakou ve středu)