Pozvánku na akci obdržel od pořadatelů Botafogo Srubec, který na jihu Čech hraje druhým rokem krajský pohár veteránů. Srubečtí oslovili Netáhla a vytvořili společné mužstvo. Hráči se lépe poznali ve dvou přípravných zápasech s Veterány Praha v Českých Budějovicích (1:3, 6:5).

„I když několik jmen se obměnilo, do Prahy jsme vezli z obou týmů to nejsilnější, co jsme měli,“ říká hrajicí vedoucí týmu Oldřich Novotný.

Turnaje, do kterého mohli zasáhnout hráči ročníku narození 1968 a starší, se zúčastnily dva ruské celky, po jednom týmu ze Španělska, Izraele a dva čeští zástupci – Veteráni Praha a Vykov.

Protože Českobudějovičtí měli na akci omezený rozpočet, zvolili úspornější variantu – na rozdíl od soupeřů na zápasy denně dojížděli z domova. Po ekonomické stránce se museli držet při zemi, o to větší radost zřejmě měli, když se jim turnaj tak povedl.

„Pražáci si na vítězství brousili zuby, chtěli vyhrát. A my jim trofej vyfoukli! Vždycky jsme přijeli, odehráli zápas a zase odjeli,“ vykládá s úsměvem Oldřich Novotný, jenž tuší, že domácí veteráni měli nejspíš na Jihočechy pěknou pifku . . .

Evropský pohár se konal potřetí, ale do České republiky zavítal vůbec poprvé. Kunratická hala vytvořila veteránské sálovce důstojné zázemí.

Vykov vstoupil do turnaje remízou s ruským zástupcem. „Zorkij byl favorit. Bylo na nich vidět, že hrají hodně pospolu. Hodně nás potrápili, ale zápas od zápasu jsme se lepšili,“ chválí tým trenér Jaroslav Rambousek, jenž Vykov koučoval.

Zápas s izraelským mužstvem Hadera měl Vykov pod kontrolou – a v semifinále ho čekalo české derby s natěšenými Veterány Praha!

„Byli silní v zázemí i na hřišti, mysleli si, že vyhrají. V utkání šlo o to, kdo dá první gól. Hráli jsme dobře odzadu, soupeře jsme do šancí nepouštěli a ten první gól jsme dali my – krásně se trefil Martin Wohlgemuth,“ popisuje Jaroslav Rambousek klíčový moment.

Poražený domácí výběr jako kdyby porážku v boji o postup do finále neskousl. Turnaj pro něj skončil zklamáním, zůstal bez medaile – obsadil až 4. místo. „V souboji o třetí místo už asi neměl dostatečnou motivaci,“ domnívá se trenér Vykovu Rambousek.

Českobudějovický celek zdobila dobrá hra v obraně, která jej vynesla až na vrchol. „V semifinále a ve finále s Almazem jsme nedostali gól. To o něčem svědčí,“ podotýká spokojený kouč. „Hráči věděli, o co jim jde, pohár je ve správných rukou. Navíc Petr Vosejpka byl vyhlášen nejlepším brankářem. Všichni kluci zahráli výborně, klobouk dolů před nimi,“ vzkazuje ještě dodatečně Jaroslav Rambousek svým svěřencům z Vykovu. A vedoucí mužstva Oldřich Novotný může pohodu v řadách vítězů jen potvrdit: „Na turnaji jsme sice neměli v ruce žádné velké finanční prostředky, ale byli jsme jedna parta. Partou jsme to uhráli, opravdu,“ ocenil Novotný kolektivního ducha.

Napřesrok by Vykov coby obhájce trofeje měl mít právo reprezentovat českou sálovku na 4. ročníku Evropského poháru. Pořadatelství se zhostí Španělsko.

Fakta z mistrovství

Výsledky Vykovu v turnaji: – Zorkij 2:2 (2:1), Šturma, Wohlgemuth, – Hadera 3:2 (2:0), Jareš, Novotný, Šturma, – Veteráni Praha 3:0 (0:0), Anderle,

Matějka, Wohlgemuth, – Almaz 4:0 (2:0), Wimberský 2, Schneider, Šturma.

Konečné pořadí klubového ME – poháru 2008: 1. Vykov ČB (ČR), 2. Almaz (Rusko), 3. Zorkij (Rusko), 4. Veteráni Praha (ČR), 5. Hadera (Izrael), 6. Llívia (Španělsko).