Před dvěma lety se hrál turnaj pod hlavičkou XTG Euro Cup v Písku, letos se přestěhoval do Starého Města.

Kdy v Písku?

„Rádi bychom vrátili turnaj zpět do Písku. Rovněž Slovácko projevilo velký zájem o pokračování, ale vzhledem k tomu, že za dva roky budeme chtít turnaj v kategorii mladšího dorostu zkvalitnit o dva týmy z Rakouska a Německa a minimálně po jednom týmu z Francie, Itálie a Anglie, již dnes pracujeme na projektu, abychom měli zázemí co nejblíže k pražskému ruzyňskému letišti.“ prozradil jeden z hlavních organizátorů turnaje Václav Hrabík.


Letos dostaly pozvánku jen čtyři nejlepší týmy z ligy mladších žáků z Čech, dva nejlepší z moravské skupiny a čtyři nejlepší týmy ligy žáků ze Slovenska, které doplnily Slovácko a dynamo ČB, tudíž dva v podstatě pořadatelské týmy. Z dvanácti pozvaných klubů se omluvily z finančních důvodů Teplice a vinou velké marodky 1. FC Tatran Prešov. Místo nich se nastoupily Marila Příbram a ze Dukla Banská Bystrica.


Na turnaji se překvapivě nedařilo žákovským mistrům obou států a paradoxně se utkaly o konečné 7. místo, které před obhájcem prvenství FC Nitra udržela pražská Bohemka. Naopak se činili vicemistři a stejně jako před dvěma lety prohrál ve finále až na penalty Baník Ostrava se slovenským MFK Ružomberok.

Ta koncovka…

Hráči SK Dynama Č. Budějovice sice své papírové 11. místo nevylepšili, ale svým výkonem rozhodně nezklamali.


Hráli totiž kombinační fotbal a dokázali si vytvořit i řadu šancí, ale kámenem úrazu bylo jejich proměňování. Proto také skončili po pěti zápasech předposlední s celkovým skórem 3:4. Vyhráli s Banskou Bystricí po dvou brankách Linharta a jedné trefě Koláře 3:0, ale jinak čtyřikrát prohráli 0:1, když byli kromě prvního poločasu s Ružomberok vždy minimálně vyrovnaným soupeřem.


Své svěřence nezatracoval po turnaji ani jindy přísný trenér Ivan Novák: „Musím přiznat, že takto kvalitně obsazený turnaj v této věkové kategorii jsem ještě nezažil. Nejen díky kvalitním účastníkům, ale i skvěle připraveným hřištím se hrály výborné zápasy, které se početným divákům musely líbit. Jsem rád, že i my jsme k tomu výrazně přispěli herním projevem a vypracováním si mnoha gólových šancí. Naše špatné umístění se odráželo skutečně tentokrát jen v katastrofálním zahazování brankových příležitostí,“ posteskl si.

 

VÝSLEDKY

Základní skupiny – sk. A: 1. Sparta Praha, 2. 1. FC Brno, 3. Žilina

skup. B: 1. Nitra, 2. Příbram, 3. Slovácko

skup. C: 1. Slavia Praha, 2. Baník Ostrava, 3. B. Bystrica

skup. D: 1. Bohemians Praha, 2. Ružomberok, 3. SK Dynamo ČB.

Skupina o 9. – 12. místo: 9. Žilina, 10. Slovácko, 11. SK Dynamo ČB, 12. B. Bystrica.

Čtvrtfinále: Sparta – Příbram 0:2, Nitra – Brno 0:1, Slavia – Ružomberok 1:2, Bohemians – Baník 1:1, pen. 2:4.

Semifinále a o umístění: Brno – Ružomberok 0:1, Příbram – Baník 1:3, Sparta – Bohemians 1:0, Nitra – Slavia 0:1.

O pořačí – o 7. místo: Bohemians – Nitra 2:0

o 5.místo: Slavia – Sparta 0:0, pen. 3:1

o 3.místo: Příbram – Brno 0:0, pen. 7:6

finále: Baník – Ružomberok 1:1, pen. 4:5.