Jihočeši měli trošku ulehčenou roli tím, že Zlín nastoupil bez několika hráčů základní sestavy, ani domácí ale nebyli kompletní – Homoláč by asi stejně zůstal na lavičce, za Peroutku ale musel po delší přestávce do ligy naskočit z béčka povolaný Leština. „Zvládl to s rutinou a bezchybně,“ ocenil trenér František Straka.

Boj o střed hřiště

Hosté začali aktivně a nebojácně. Už ve 2. minutě kopali první roh, Jihočechy do tradičního úvodního nástupu nepustili. Bylo tomu tak hlavně proto, že Zlínští v úvodu vyhráli boj o střed hřiště. Zřejmě i díky tomu, že v tomto prostoru zvolili systém se zhuštěnou zálohou 3+2 .


První nebezpečnou střelu na bránu přesto vyslali domácí, Mrkvička však v 10. min. pálil z vápna vedle.Ve 14. min. po Vozábalově přímém kopu střílel z odraženého míče z osmi metrů Radzinevičius, ani on ale Baránkovu svatyni netrefil. V těchto fázích zápasu už domácí měli více ze hry, do čisté šance se ale dostal jejich soupeř: Vyskočil vyslal dopředu Baču, jenž sám před brankou sice vybíhajícího Kučeru přehodil, míč však prázdnou budějovickou branku o decimetry minul. „Být to gól, mohl se zápas vyvíjet úplně jinak,“ smutnil Martin Bača. Domácí odpověděli šancí, kterou pro Plocka vymyslel Černý, domácí záložník však pálil vysoko nad břevno. Vedle tyče mířil krátce nato po Radzinevičiusově přiťuknutí i Vozábal.

Gól do šatny

Úder Dynama přišel těsně před odchodem do šatny: Radzinevičius zachytil chybnou rozehrávku hostí, na jeho uličku si do vápna naběhl Černý, míč mu sice trošku odskočil, Konečník ho ale zbytečně poslal na trávník a sudí Matějek bez váhání ukázal na penaltu.


A tu Radzinevičius nekompromisní střelou pod břevno proměnil – 1:0. „Byli jsme na penaltu určeni já a Vozábal, já si ale věřil, a tak jsem na ni šel,“ usmíval se litevský útočník, jenž se vrací do Liberce.


Ve druhé půli se domácí nikam nehrnuli, spíše se snažili co nejdéle držet míč na svých kopačkách a vpřed se dostávat postupným útokem. Tato taktika se jim dařila, hosty drželi v bezpečné vzdálenosti od své branky. Dvacet minut před koncem zlínský kouč Pavel Hoftych vsadil vše na jednu kartu a v krátkém sledu poslal na hřiště tři čerstvé hráče, kýžené vyrovnání to však nepřineslo.

 

Jak to viděli trenéři na jihu?

Trenér Dynama František Straka po výhře nad Zlínem 1:0 jen zářil. „Naše vítězství bylo zasloužené,“ řekl. „Do zápasu jsme ale nevstoupili dobře. Nemohli jsme se dlouho dostat do tempa, i když je pravda, že proti pětičlenné záloze Zlína to naši hráči neměli jednoduché.“


Přestože se Jihočeši pomalu rozjížděli, do šancí soka nepouštěli. „Až na velkou příležitost, kterou měl Bača, jsme úkol vzadu splnili. Těší mě také, že jsme pohlídali standardky soupeře, v nichž je Zlín velice silný.“ Druhá půle dle něj už byla ze strany jeho týmu daleko kvalitnější. „Jsem rád, že jsme do jarní části soutěže vstoupili vítězně,“ pochvaloval si.


„Domácí potrestali naši hrubku,“ hněval se zlínský kouč Pavel Hoftych. „Hráči totiž měli za úkol všechny balony v blízkosti naší šestnáctky jednoznačně odkopávat do bezpečné vzdálenosti, jenže místo toho si tam začli přihrávat, o míč přišli a doplatili jsme na to pokutovým kopem,“ soptil Pavel Hoffych. (ort)