Slova popleteného krále ze slavné pohádky Pyšná princezna vystihovala to, co se dělo kolem možného postupu a sestupu z fotbalových soutěží, řízených komisí pro soutěže v Čechách. A protože počty týmů, sestupujících z „jihočeské" A-skupiny divize, se každý den měnily (sestup nejdřív postihl J. Hradec a Milevsko, pak pro oba záchrana a nakonec z nich v divizi zůstalo jen Milevsko, navíc z KP postup Dražic, pak i Roudného a poté jen Roudného), v návaznosti se měnily také počty sestupujících z krajských soutěží (jak to dopadlo, přinášíme na jiném místě této strany).

Bohužel nelze vyloučit ještě další změny, neboť teprve ve středu je v Praze los I. a II. ligy – a už teď je jisté, že Kolín, vítěz letošního ročníku ČFL, se vzdal práva na postup do druhé ligy. Zůstává tak na listině ČFL i pro příští ročník a obdobná situace je momentálně i u dalších týmů v popředí tabulky třetí nejvyšší soutěže.

Dle zprávy ČTK tudíž není vyloučeno, že II. fotbalová liga bude mít v této sezoně jen patnáct účastníků… Vyplynulo to ze sobotního losovacího aktivu klubů ČFL a českých divizí, který se uskutečnil v Praze.

„V tento moment není zřejmé, kdo postoupí do druhé ligy. Kolín prezentoval své zamítavé stanovisko ve čtvrtek, takže jsme v pátek nabídli licenci dalším čtyřem klubům, a to podle jejich pořadí v tabulce ČFL. Všechny čtyři ji odmítly. Jasněji bude nejspíš až na shromáždění klubů první a druhé ligy, který je na programu ve středu 25. června. Hrozí nám však situace, že druhá liga bude mít v nadcházející sezoně pouze patnáct účastníků," prohlásil na sobotním aktivu místopředseda Výkonného výboru FAČR za Čechy Roman Berbr.

Při opětovné neúčasti jeho životní partnerky a předsedkyně Řídící komise pro Čechy při FAČR Dagmar Damkové, jež před účastí na aktivu dala přednost semináři FIFA ve Spojených arabských emirátech, vedl aktiv místopředseda Martin Drobný. Aby zaplnila listiny účastníků ČFL a divizí A, B a C plným počtem mužstev, Řídící komise v Čechách letos vůbec poprvé ponechala ve svých soutěžích některá mužstva, jež v uplynulé sezoně 2013/14 sestoupila. Divizi si proto i v příštím ročníku zahrají též Milevsko, Aritma Praha, LoKo Chomutov a Žatec.

Počínaje sezonou 2014/15 bude revoluční novinkou penaltový rozstřel u zápasů, které skončí remízou. Vítěz tohoto rozstřelu dostane bod navíc do tabulky. „Platí to pro všechny české soutěže a utkání, která se hrají na celá hřiště, to znamená v kategoriích mužů, dorostenců a žáků," upřesnil duchovní otec této změny Roman Berbr.

Na středečním aktivu I. a II. ligy bude prezentováno nejen definitivní složení II. ligy, ale i los Poháru České pošty.

Pro jižní Čechy je hlavní událostí dodatečný postup píseckých fotbalistů do III. ligy. Na svěřence nového trenéra Ondřeje Prášila čeká náročný úvod do soutěže: premiéru si odbude dle zprávy klubového webu v prvním kole na hřišti čtvrtého týmu minulé sezony v Králově Dvoře a hned týden nato se v prvním utkání na domácím hřišti utká s Vltavínem Praha, který ještě na jaře hrál II. ligu. Ve třetím kole jede Písek na hřiště druhého SK Jirny, pak hraje doma s třetí Chrudimí. „Los je hodně těžký, aspoň ale budeme mít tyto silné soupeře brzy za sebou," uvedl pro klubový web nový trenér Ondřej Prášil.

V divizi bude hrát letos pět jihočeských týmů, z nichž bude mít Malše Roudné i statut farmy prvoligového Dynama. Té by však dle nedávného rozhovoru s šéfem Dynama Karlem Poborským měli k dispozici být vždy tak dva tři hráči, kteří budou na hraně áčka a juniorky. „V režii bude farmu mít výhradně Roudné," uvedl pro Deník generální sekretář Dynama Milan Čadek.

Dejmal: Postup jsme si určitě zasloužili

Zpráva o tom, že fotbalisté FC Písek z druhé příčky nakonec přece jen postoupili do III. ligy, sportovního ředitele píseckého klubu Jindřicha Dejmala zastihla na lůžku v plzeňské nemocnici, kde se dává dohromady po výměně kolenního kloubu.

Nejdříve snad pár slov k vašemu zdravotnímu stavu. Jak jste na tom?

První dny po operaci koleno bolelo jako čert, teď už ta bolest ustupuje. Ještě tak týden bych měl být v nemocnici a poté mě čeká tak čtrnáctidenní rehabilitace doma.

Jak jste přijal zpráva o postupu?

Samozřejmě, že jsem z toho měl velikou radost. Přestože jsme s tou možností počítali, definitivní to bylo až poté, co to bylo odsouhlaseno na losovacím aktivu. Ukázalo se, jak bylo prozíravé, že jsme nic nepodcenili a hráli naplno až do posledního kola. To se nám vyplatilo.

Postup je radost,ale i starost…

My dobře víme, že nás teď čeká hodně práce. Já hodně spoléhám na Ondru Prášila, jenž mě po vítězném jarním tažení vystřídal na postu trenéra A-týmu.

Už jste začali hledat posily?

Třetí liga je náročná soutěž a kádr posílit musíme. Třeba na brankářském postu, kde jsme na jaře měli vlastně jen Varyše. Nějaké převratné zásahy do mužstva bych ale nedělal, máme mladý kolektiv, který má perspektivu. Osm kluků vychází z dorostu, také z nich se dá vybírat. Jak jsem říkal, práce nás čeká dost, ale je to práce radostná a my všichni se na ni těšíme.

Přidělená čísla

III. LIGA

1 – SK Benešov, 2 – FK Admira Praha, 3 – SK Zápy, 4 – TJ Jiskra Domažlice, 5 – FK Králův Dvůr, 6 – Loko Vltavín, 7 – SK Viktorie Jirny, 8 – MFK Chrudim, 9 – Sportovní klub Union 2013, 10 – SK Převýšov, 11 – FK Meteor Praha VIII, 12 – TJ Slavia Louňovice, 13 – FK Bohemians Praha, 14 – FC Písek, 15 – FK Kolín, 16 – FC Chomutov, 17 – FK TJ Štěchovice, 18 – FK Čáslav

FC Písek v prvních pěti kolech:

kolo 9.-10. srpna: FK Králův Dvůr – FC Písekkolo 16.-17. srpna: FC Písek – Loko Vltavínkolo 23.-24. srpna: SK Viktorie Jirny – FC Písekkolo 30.-31. srpna: FC Písek – MFK Chrudimkolo 6.-7. září: SK Převýšov – FC Písek

DIVIZE, skupina A

1 – FC Viktoria Mariánské Lázně, 2 – FC Rokycany, 3 – Hvězda Cheb, 4 – FC MAS Táborsko B, 5 – FC ZVVZ Milevsko, 6 – 1. FC Karlovy Vary, 7 – FK Slavoj Český Krumlov, 8 – FK Slavoj Vyšehrad, 9 – SK Klatovy 1898, 10 – TJ Malše Roudné, 11 – FK Tachov, 12 – SK Senco Doubravka, 13 – TJ Sokol Čížová, 14 – SK Aritma Praha, 15 – FC Zličín, 16 – FK Hořovicko.

Jihočeši v prvních dvou kolech:

kolo 9.-10. srpna: FC MAS Táborsko B – Sokol Čížová, ZVVZ Milevsko – Senco Doubravka, FK Slavoj Český Krumlov – Malše Roudnékolo 16.-17. srpna: Malše Roudné – Slavoj Vyšehrad, FK Tachov – Slavoj Český Krumlov, Sokol Čížová – Milevsko, Aritma Praha – Táborsko B

Sestupy z kraje

Z KP: Lažiště a a Bavorovice

Z I. A třídy: D. Bukovsko, Ševětín, Velešín a Trh. Sviny

Z I. B třídy: Vyšší Brod, Přídolí, Záblatí, Husinec, Božetice, Mirotice a Klikov