Vítězstvím nad Jabloncem 2:1 totiž uzavřeli první třetinu nového ročníku Gambrinus ligy.

A při všech výhradách k některým výkonům budějovických fotbalistů je pohled do ligové tabulky po první třetině docela příjemný: Dynamo se vyhřívá v její horní části, navíc má na 8. příčce vyrovnanou bilanci dvou vítězství, šesti remíz a jen dvou proher!

Trenér Jaroslav Šilhavý se tudíž po vydřené výhře s Jabloncem netajil svou spokojeností. „Jsem šťasten, protože to pro nás byl hodně důležitý zápas, navíc s hodně těžkým soupeřem,“ zhluboka si budějovický kouč oddechl a dodal, že byť se Jablonci teď zrovna příliš nedaří, stále má velké ambice a na spodku tabulky dlouho nezůstane.

Své hráče pochválil i za výkon, jaký proti silnému soupeři předvedli. „Poté, co jsme dali vedoucí gól, nás Jablonec sice zatlačil a hlavně jeho centry ze strany byly hodně nebezpečné, ve druhé půli jsme ale už hráli mnohem aktivněji a dokázali jsme zlepšenou hru vyjádřit i gólem,“ vyzdvihl.

Oba góly vítězů zařídil mladý útočník Zdeněk Ondrášek, jenž se i v konkurenci jabloneckých útočných hvězd Lafaty, Pekharta či Vošahlíka stal mužem zápasu: první gól dal sám, když zužitkoval šikovný Lengyelův oblouček za beky, při druhém sekundoval zkušenému Otepkovi. „Na mé brance má velký podíl Luboš Pecka, jenž mi šikovně odclonil druhého stopera,“ ocenil i podporu svého podhrotového hráče, jemuž se sice v zápase příliš nedařilo a musel si tudíž z ochozů vyslechnout své, ale při důležité první brance odvedl dobrou práci.

Za svou přihrávku Otepkovi naopak od dirigenta budějovické středové formace chválu sám sklidil. „Zdeněk Ondrášek si udělal místo u lajny, a pak jsem viděl, že zvedl hlavu a podíval se, kde stojím. Já už pak jen mohl nastavit nohu a hlavně nepřekopnout bránu či netrefit gólmana,“ vysvětloval zkušený záložník, jenž v nedělním zápase patřil k nejlepším hráčům na ploše.

Po ruce měl i vysvětlení toho, proč byl ve správný čas na správném místě. „Trenér Procházka mi pořád vytýkal, že se málo nutím do šestnáctky, a tak jsem ho tedy poslechl,“ usmíval se.

Zatímco na domácí straně v neděli panovala veliká spokojenost, Jablonec smutnil. „My se nenacházíme ve fotbalově ideálním období, navíc nemáme ani dost štěstí. To si ale sedá spíš na toho, kdo mu jde naproti,“ krčil smutně rameny trenér František Komňacký, dle něhož jeho hráči ale na jihu Čech nebyli horší než jejich soupeř. „Jenže jednoduše dostáváme góly a naproti tomu své šance neproměňujeme,“ zmínil jak střely Kovaříka a Loučky do břevna, tak některé další tutovky. „Když ale profesionální hráč netrefí prázdnou bránu, je to špatné.“

Jablonec v koncovce selhal, navíc jediný gól, co dali, podle všeho neměl platit. I televizní záznam prokázal, že Pekhartovy nůžky „střihly“ Černáka do obličeje. „Byl jsem otočen zády, tak jsem zkusil nůžky. Nikoho jsem za sebou neviděl,“ hájil se Pekhart, což sice je možné, sudí Mikel však měl pískat faul. Navíc, a to by bylo ještě horší, mnozí z diváků v hledišti prý zaslechli písknutí ještě dřív, než míč po Lafatově střele doklouzal za lajnu…

Dynamo ale protestovat jistě nebude, tři veledůležité body i tak zůstaly doma.

Po mistru z Letné tak sebrali Jánošíci z jihu Čech tři body i ligovému vicemistru, zatímco těm relativně slabším týmům body kavalírsky rozdávají…

Anebo v sobotu v Příbrami (kde v týdnu padl trenér Hřídel) tuto tradici Jihočeši zlomí?