Futsal v krajském měřítku totiž prochází od loňského léta mimořádnou krizí. Do letošního ročníku se přihlásila pouze pětice týmů, a tak divizní soutěž musela být doplněna celky z českobudějovického okresu. „Byla to jedna z nejrozumnějších variant,“ říká nový předseda Michal Průcha. „Za špatným rokem jsme udělali tlustou čáru a všichni pevně věříme, že se nám krajskou soutěž podaří znovu nastartovat a vše se vrátí do těch správných kolejí,“ je přesvědčen.

Před pár lety se divize B, jak se krajská soutěž oficiálně jmenuje, mohla pyšnit až třinácti účastníky. Vrátit tak vysokou laťku zpátky nebude jednoduché. „V týmech chybí soutěživost. V současné době jednáme se všemi zástupci okresů, abychom mohli dát desetičlennou divizi dohromady. Mohu prozradit, že jsme na dobré cestě,“ nastínil Průcha, že v přípravách na nadcházející ročník se intenzivně pracuje. „Atraktivní by mohl být i v tom, že oproti posledním ročníkům nebude složen jen za zástupců tří okresů,“ dodal.

Futsal v kraji se od mimořádné valné hromady rozšířil o další okres. Pod křídla futsalu FIFA vstoupili i Strakoničtí, v jejichž okrese se letos konal již 16. ročník Dudák ligy. „My jsme měli o vstup do futsalu zájem již před deseti lety, ale nebyla žádná odezva. Nyní jsme se po debatě s panem Průchou domluvili takřka hned,“ uvedl Zdeněk Švéda, šéf místní Dudák ligy, kterou i letos vyhrálo Tomako. Strakoničtí vyšlou svého zástupce i do krajského kola Poháru ČMFS.

Prvním rokem se hraje futsalová soutěž i na Táborsku. Po osmičlenné základní části postoupila čtyři nejlepší mužstva do play-off. Ani jeho zástupce nebude chybět v krajském poháru a bude v nové sezoně také účastníkem divize. Nutno podotknout, že jediným klubem z jižních Čech v celostátních soutěžích je právě celek z Táborska – Los Pedros.

„Jsem moc rád, že táborským funkcionářům není krajský futsal lhostejný, a že se chtějí výrazně podílet na jeho opětovném nastartování,“ chválil si Průcha s tím, že i u ostatních předsedů okresů vidí velký zájem o spolupráci a spuštění soutěže. Novým členem Jč.KKF byl zvolen předseda OKF Tábor Ondřej Chrt, další novou tváří v krajské komisi je ligový rozhodčí futsalu Aleš Brejník.

S kůží na trh

„Dá se to tak říct,“ přikývne Průcha. „Půl roku se téměř nic nedělo, pak jsem byl osloven dlouholetými činovníky, abych do toho šel, jinak se dít nic nebude. Vše pak vyhodnotíme na řádné valné hromadě, která se uskuteční na konci tohoto roku,“ uvedl. Dobře ví, že ho čeká těžkých devět měsíců. „Cíl je jasný. Spustit opět divizi a rapidně zlepšit komunikaci jak s předsedy okresů, tak na Svazu futsalu ČMFS. Zda budu kandidovat i příště? O tom teď nepřemýšlím, ani to není podstatné.“

Zástupci Jihočeského kraje nechyběli ani na nedělním zasedání Aktivu předsedů Krajských a Okresních KF v daleké Ostravě – Porubě. „Společně s Pavlem Návesníkem jsme se shodli, že to nebyla zbytečná cesta. Ani svazu nejsme lhostejní, komunikujeme, je tam zájem nám různě pomoct.“

Třešinkou na dortu byla návštěva kvalifikačního střetnutí Česko – Chorvatsko, v němž se rozhodovalo o postupu na mistrovství Evropy v Maďarsku v příštím roce. Dramatický závěr strhl všechny fanoušky. „Tady futsal ukázal své kouzlo. Ztracený zápas nakonec naši vyhráli rozhodujícím gólem pět vteřin před koncem. Navíc, jak se říká, nic se nemá vzdávat před koncem,“ uzavřel Michal Průcha.