Už vás přebolela ta zbytečná ztráta dvou bodů ve Vítkovicích?

O dva body jsme opravdu přišli úplně zbytečně a pochopitelně nás to hodně mrzelo. Je to škoda, mohli jsme mít o dva body víc a na tabulku se mohlo koukat líp. I tak si ale s odstupem času a s chladnou hlavou myslím, že sezona z naší strany byla hodně povedená. Jistě, je před námi ještě celé jaro a těch zápasů nás ještě čeká hodně. My si ale vážíme toho, kde jsme a co jsme na podzim odehráli.

Ostatně Vítkovice sice měly dlouhou šnůru porážek v řadě, jenže do nekonečna prohrávat asi taky nemohly…

My Vítkovice viděli hrát ve dvou zápasech se silnými soupeři a jak a Baníkem, tak s Opavou prohrály 0:1, kdy nebyly horší, ale měly problém dát gól. Tak tomu bylo i v jejich zápase s námi, kdy my dobře bránili, jen s tím rozdílem, že s námi to štěstíčko Vítkovice měly a ten jeden gól vstřelily.

Mohli jste přezimovat ještě blíž postupovým příčkám, nicméně kdyby vám někdo před sezonou řekl, že půjdete do jara ze čtvrté příčky a dva body od postupu, asi byste to brali spíše jako zdvořilost…

Chtěl bych říct, že klukům patří obrovský kompliment a velké uznání! Vrací Dynamu tu tvář, jakou mívalo. Hráli tak, jak jsme si před sezonou řekli. Hlavně mě těší to, jakým stylem jsme odehráli domácí utkání. Vyhrát všechny zápasy doma, to se jen tak nepodaří. Navíc musím říct, že snad až na první půli se Žižkovem jsme na domácím hřišti předváděli fotbal, jaký se divákům musel líbit.

Kde byly dle vás příčiny takového zlepšení, zejména pak v porovnání s minulou nevydařenou sezonou?

Řekl bych, že ten manšaft si dobře sedl, že byl v létě dobře doplněn. Vyhýbala se nám zranění i karty a mužstvo, když bylo pohromadě, mělo obrovskou sílu a veliký charakter. S jednatřiceti body jsme samozřejmě velice spokojeni a přiznávám, že kdyby mi to před sezonou někdo řekl, že bych to bral všemi deseti.

Teď ale od vás budou podobné výkony lidi chtít i na jaře.

My bychom se i na jaře chtěli dál zlepšovat a hrát co nejvýš. Já si myslím, že tým svou kvalitu určitě má. Byť jsme si vědomi i svých slabin. Jsme si vědomi, že jsme i na podzim mohli některé zápasy sehrát líp a taky o nějaké body víc nahrát. Byly i zápasy, které jsme měli dobře rozehrané, ale nedokázali jsme je dovést do úspěšného konce.

Vydařené zápasy ale jistě převažují, ne? Na jaké z nich budete vzpomínat nejraději?

Hlavně na ta těžká utkání. Ať v Olomouci, anebo na Baníku. V obou těchto zápasech jsme domácím favoritům byli víc než vyrovnaným soupeřem.

A která utkání vás naopak nejvíc mrzí? Vyjma toho posledního ve Vítkovicích, to jsme už rozebírali.

Kromě Vítkovic nás stejně mrzí i Sokolov, kde jsme měli zápas podobně dobře rozehraný, měli jsme ho ve své režii. Měli jsme tam veliké šance, bohužel jsme je neproměnili a zbytečně přišli o body. Hodně nás trápí i zápas v Olomouci, tam jsme dle mého soudu byli lepším týmem. I trenér Jílek uznal, že vyhrálo šťastnější mužstvo. Sahali jsme tam po třech bodech a nakonec nevezli nic. Na druhou stranu byly i zápasy, které jsme uhráli třeba i se štěstím.

Vám se povedlo tým dobře složit, takže jste do něj během sezony nemuseli moc zasahovat. Přispěly ke složení ideální sestavy i přípravná utkání, byť třeba i za cenu nepříliš lichotivých výsledků?

My právě kvůli hledání optimální sestavy volili tak silné soupeře. Proto jsme chtěli hrát proti ligovým týmům, aby nás ty zápasy maximálně prověřily. A to zejména směrem dozadu, tam nás rok předtím nejvíc bota tlačila. I mužstvo jsme s tímto záměrem doplňovali. Chtěli jsme, aby přišel zkušený stoper, což se nám příchodem Ondry Šourka podařilo. Co jsme od něj čekali, to splnil do puntíku. On spolu s Pavlem Novákem a Křížou v bráně byli hlavní příčinou, že jsme letos dostávali tak málo gólů.

A co ostatní posily?

Myslím, že jsme měli šťastnou ruku a že ti kluci, co přišli, do mužstva perfektně zapadli a patřili k jeho oporám. Ať už Čavoš, či Čermák. Na druhou stranu bych chtěl zdůraznit, že veliký výkonnostní růst doznali naši mladíci Roman Wermke, Jirka Funda či Jindra Kadula. Jsme rádi, že hned od začátku sezony přišly kvalitní výsledky, takže jsme ty mladé do týmu mohli zabudovat. Což bylo naším velkým přáním. Jsem přesvědčen, že mužstvo je dobře složené.

Takže velkých změn v zimě hráčský kádr nedozná?

Budeme se snažit mužstvo dál doplnit, abychom konkurenci v něm ještě zvýšili a ta kvalita byla ještě větší. Konkrétní jména teď samozřejmě říkat nebudu.

Co byste rádi na jaře ještě zlepšili?

Hodně nás všechny tady mrzelo, že na domácí zápasy nechodilo víc lidí. Myslím si totiž, že ti kluci, za to, co předváděli, si zasloužili lepší diváckou kulisu. Aby jim lidi po zápase zatleskali. Každý zápas hráli na doraz. I když se nedařilo, jezdili po zadku a bojovali a rvali se za Dynamo ze všech sil. A když přijde pět set lidí a z toho jich jim ještě dvě stě nadává, z toho byli moc smutní. Ostravský Baník má proti nám velkou výhodu – a to své fanoušky. Doma i venku je žene masa lidí. Jsem přesvědčen, že kdyby takovou podporu měl náš tým, že by hrál ještě líp než teď.

Když se daří, většinou se říká, že i parta v týmu je skvělá. Tentokrát se ale zdá, že skutečně kabina táhne za jeden provaz a že si mladí i starší navzájem vyhoví.

My jsme s tímto úmyslem mužstvo i skládali. Chtěli jsme, aby přijde-li sem nějaký starší hráč, aby to nepřišel jen dohrát, ale aby měl ještě motivaci a stále ještě byl hladový po nějakém úspěchu. Jako je Ondra Šourek či Ivoš Táborský a jako jsou i ti starší kluci, co tu máme. Ať Peťa Benát, Zdeněk Křížek, Ríša Kalod či Míša Klesa. Ti všichni svými výkony strhávají i ty mladší kluky. Taky v kabině jdou příkladem. I proto si kabina sedla, byť pochopitelně taky proto, že byly i výsledky.

Ty mladé není dobré moc chválit, aby neměli nosy moc nahoru – ale nezačíná už o ně být zájem i z jiných klubů?

Ta možnost tady samozřejmě je, ostatně i kvůli tomu, aby ti nejlepší fotbalisté odsud měli možnost se prosadit i mezi elitou, fotbal tady děláme. Nehledě na to, že z podobných odchodů kluby jako je ten náš žijí. Já bych to těm klukům jenom přál, udělali opravdu obrovský výkonnostní nárůst. Ta možnost někam se dostat by i pro ně měla být ještě větší motivací. Jít pořád výš jsme si si dali jako kabina za cíl a právě ti mladí kluci by se měli snažit, aby se jim to splnilo. Oni by si měli dát za cíl hrát první ligu a jen na nich záleží, jak s dobře rozehranou sezonou naloží.

Na jaře máte venku jen šest zápasů, zatímco doma osm. Navíc máte doma oba hlavní favority, Baník i Olomouc. Je to pro vás výhoda?

Máme doma těžké, ale i atraktivní zápasy. Budeme chtít tým doplnit, abychom ho ještě zkvalitnili. Budeme se chtít přes zimu dobře připravit, abychom to jaro zvládli stejně jako podzim. Dál budeme chtít hrát doma na maximum, aby diváci ocenili, že i když se nedaří, že tam ti kluci nechali všechno. Věříme, že na Baník či Olomouc přijde i víc lidí, což pro by pro ty kluky určitě byla další motivace.

Vy jste do sezony s cílem bojovat o postup do první ligy nešli, nepřehodnotili jste však po podzimu své plány?

Když jsem říkal, že pro ty mladé by měla být cílem liga, nejlíp by samozřejmě bylo, kdyby se ta první liga hrála zase v Budějovicích. Druhá liga je kvalitní soutěž, ale málo platné, liga je ještě o level výš. Že postup do ligy za cíl nemáme, stále platí. My v té kabině ale nějaký sen máme a uděláme vše pro to, abychom hráli co nejlíp a co nejvýš. Na konci sezony uvidíme, na co to bude stačit. V každém případě klub, jakým je Dynamo, s takovou tradicí a zázemím, jaké tady máme, by měl mít návrat do ligy jako svou vizi. To by nás mělo hnát dopředu. Zda se to povede už na jaře, či za rok za dva, to je věc druhá.