Po bilančním povídání s trenéry ligových mužstev Dynama Jaroslavem Šilhavým a Jiřím Lerchem a po dvou exkluzivních rozhovorech s generálním manažerem Jiřím Kotrbou odpovídal na dotazy Deníku jižní Čechy také předseda dozorčí rady SK Dynamo Č. Budějovice, a.s., a prezident klubu Radomil Procházka.

Pro ty méně znalé snad nejdříve pár slov k tomu, co dozorčí rada ve fotbalovém klubu vlastně má na práci?

Členové dozorčí rady, ani já jako její předseda v klubu nemáme výkonnou pravomoc. Tu má představenstvo klubu a jeho předseda, jímž je Karel Poborský. Je to klasický model akciové společnosti, přičemž dozorčí radu tvoří majitelé klubu a významní obchodní partneři spolu s některými představiteli měs­ta.

Kolik členů dozorčí rada má?

Jedenáct. Je nás kompletní fotbalová jedenáctka…

A co je hlavní náplní vaší práce?

Samozřejmě, že hlavním a nejdůležitějším naším úkolem každoročně je zajistit rozpočet klubu. Což znamená zajistit kolem osmdesáti milionů korun. A to každý rok sehnat není žádná maličkost. Otevřeně říkám, že nejsme schopni to naplnit. Když naše obchodní oddělení dá dohromady padesát milionů, jsme rádi. Zbytek se musí naplnit buď z prostředků akcionářů, anebo z prodeje hráčů. A to že by se nám v poslední době nějak obzvláště dařilo, se říct nedá. Byť k tomu díky Složišti máme ty nejlepší podmínky. Jenže zřejmě asi není ideální doba, protože v době ekonomické krize se i fotbalový trh zastavil.

Abyste ale své hráče mohli prodávat, ti by se nejdřív měli prosadit do ligového mužstva, ne?

Přesně tak, jenže vychovávat nové Poborské, nové Lengyely a nové Latky se nám teď příliš nedaří. V áčku má pevné místo vlastně jen Ondrášek, a tomu už je dvaadvacet. Ke konci podzimu k němu přibyl Rakovan, z čehož já mám velkou radost. Jenže Poborký, Lengyel, Latka či Sivok patřili už jako mladí kluci k oporám mužstva. Proto o ně byl velký zájem. Letos jsme prodali jen Jarabicu. Já přesně neznám ty částky, ale něco kolem milionu jsme za něj dali a za deset ho prodali. Proto taky Jirka Kotrba jako generální ředitel nemusel nijak moc letos akcionáře otravovat. Což je dobře.

Fanoušci se zlobí, že nekoupíte nějaké velké hráče, asi to ale není jen tak. Že by akcionáři nadšeně sahali do svých kapes, se asi říct nedá…

Jenže akcionáři ty peníze ze svých kapes tahat stejně musí. Je to ale jako v každé jiné fabrice. Nemůžeš do ní jen cpát peníze, taky bys něco měl dostat zpátky. Což se ve fotbale ale často nestává. Že bychom brali nějakou dividendu, s tím my nepočítáme.

Do klubu dozorčí rada přímo nezasahuje, ale kdyby to v lize nešlo, jedno vám to asi nebude. Můžete třeba mluvit do toho, kdo bude trenérem?

My, jako akcionáři, se ke všem personálním změnám vyjadřujeme. Jirka Kotrba musí svolat valnou hromadu a akcionáři mu eventuální změnu na tomto důležitém postu musí povolit. Dobré je, že předsedou představenstva a šéfem klubu je Karel Poborský, který je zároveň i jedním z majitelů. Ten je za chod klubu zodpovědný.

A vy jako šéf dozorčí rady a prezident klubu jste takový kladeč věnců? Přesněji řečeno v klubu třeba jako uvaděč do Síně slávy?

Dá se to tak říct… Ale taky tu jsem i na to zmíněné shánění peněz. Já je musím sehnat. Jak jsem říkal, obchodní oddělení při vší snaze celý rozpočet těžko naplní.

Zmínil jste, že v dozorčí radě jsou i představitelé města. Na jaké úrovni spolupráce s nimi je? Došlo po volbách k nějakým změnám?

Fotbal byl a vždycky bude apolitický. Politici se mění, také názory na jednotlivé sporty mají politici rozdílné. My s městem máme naprosto srovnané tržní a korektní vztahy. Město je majitelem stadionu, my mu jej spravujeme. I díky městu se náš stadion dostal na takovou úroveň, že se na něm bude v březnu hrát kvalifikace mistrovství Evropy. Což je obrovský diplomatický úspěch. Nikdy v historii reprezentační áčko ještě v Budějovicích nehrálo. Hlavní roli v tom sehrál Karel Poborský, ale přispělo k tomu možná i letiště v Plané. Když jsme sem nějaký velký zápas chtěli, vždycky nám na svazu totiž říkali: „Vede do Budějovic dálnice? Dá se tam někde přistát? Ne? Tak co chcete…“

Stejně ale Jiří Kotrba přiznal, že na svazu museli trošku přimhouřit oko.

To má pravdu, chybí nám třeba na stadionu novinářská lávka a taky moderní informační cedule. Ta, co tam je, to je babička, ta je tam možná už čtyřicet let… Licenční podmínkou cedule není, kdybychom sem ale chtěli i nadále dostávat mezinárodní zápasy, byla by to nutnost.

Naťukli jsme Síň slávy, kam vy uvádíte slavné osobnosti budějovického fotbalu. Příjemná povinnost, ne?

Určitě. Tím spíš, že teď už do Síně slávy uvádím své vrstevníky. Těch, co jsem je uváděl předtím, jako byli Zeman, Čapek či Čadek, si nesmírně vážím, byla to ale jiná generace. Že jsme ale Síň slávy založili, byla výborná myšlenka.

Končí rok 2010. Jaký byl z vašeho pohledu?

Byl to pátý rok, kdy tu máme nepřetržitě ligu. A toho si hrozně moc vážím. To tady nikdy nebývalo. Udržet ligu je tudíž pro mne priorita, nutnost, základ všeho. A mým přáním je hrát ligu s co možná největším počtem vlastních hráčů. K tomu potřebujeme mít kvalitní zázemí. Což na Složišti je. A máme tam i kvalitní trenérské obsazení. Ocenit bych chtěl juniorku, která letos hrála jen se samými mladými hráči. jako bývala vojna, devatenáct až jedenadvacet let. A doma ti kluci hráli pěkný fotbal, svižný, rychlý, běhavý. Pevně věřím, že i dorost potvrdí svou kvalitu a že ligu udrží. Šéfem Složiště je Pavel Tobiáš, jehož čtyři stovky odtrénovaných zápasů v lize jsou zárukou kvality. V celostátních soutěžích máme i všechna žákovská družstva. A hrají tam taky důstojnou roli.

Přání do příštího roku?

Především bych chtěl říct, že s těmi osmnácti body, které jsme v lize na podzim nahráli, jsem spokojen. To je tolik, kolik jsem si představoval. Akorát s Boleslaví doma jsme měli udělat bod, protože z těch dvou jarních kol, které jsme předehrávali, to je na Spartě a doma s Boleslaví, jsem si přál mít aspoň bod. Los na jaře ale máme slušný, takže jsem přesvědčen, že ligu udržíme. Byť to nebude snadné. Třinácté místo mě neděsí, ale co mě děsí, je to, že mezi ohroženými jsou i Slavia, Baník či Brno.

Stanovili jste trenérům a hráčům áčka nějaký plán, který by v nějaké fázi ligy měli splnit?

Jistě. Prvním úkolem je porazit hned v prvním zápase na jaře doma Teplice a stejně tak i v dalším zápase doma vyhrát s Bohemkou. Pro duely venku v Hradci ani v Plzni jsme cíle žádné nestanovili. Ale pak doma se Slováckem a Ústím je cíl aspoň čtyři body. Lepší by bylo šest, ale vyhrát dva zápasy v řadě doma není snadné.