Ještě před úvodním zápasem svého mužstva poskytl Jan Koller Deníku jižní Čechy následující rozhovor.

V březnu jste měl 40. narozeniny. Jak jste je oslavil?
Narozeniny jsem oslavil v rodinném kruhu, a to tak, že jsem byl s manželkou a s dětmi ve Francii na horách. Bylo to pouze na víkend, ale moc jsme si to na sněhu užili.

Nyní je léto, děti mají prázdniny, jak si užíváte tyto dny?
Vzhledem k tomu, že už profesionálně fotbal nehraji, odjíždím vždy s rodinou na měsíc do Čech. Bez fotbalu však nejsem, účastním se turnaje ve Smetanově Lhotě a jsem také zapojený do plážového fotbalu, který hraji závodně za Bohemians 1905. V průběhu roku si občas zahraji s kamarády, bývalými fotbalisty, tenis, hokej a podobně, takže se stále udržuji v kondici.

Když jste zmínil plážový fotbal, prý o vaše služby stojí český národní tým. Obléknete znovu reprezentační dres?
Uvidíme. V jednání jsou nyní dva přátelské zápasy s Rakouskem, které by se měly hrát v neděli 21. července v Písku, ale soupeř ještě svůj start nepotvrdil, tak uvidíme, jak to dopadne. Samozřejmě, že bych si za národní tým rád zahrál. Je to ale amatérský sport a bude záležet, jak na tom budu časově. Vzhledem k tomu, že bydlím v Monaku, byla by moje účast na zápasech omezena. Pokud bych ale měl čas, rád bych si zahrál. Uvidíme, jak to do budoucna bude vypadat.

Jaký je to pro vás rozdíl, hrát normální fotbal na trávě, anebo plážovou kopanou?
Je to veliký rozdíl. To je docela jiný sport. Při plážové kopané se hodně hraje vzduchem, jsou tam jiná pravidla i taktické věci, takže mi kluci nejprve museli všechno vysvětlit. A nějakou chvíli mi taky trvalo, než jsem si na to zvykl.

A zbude vám čas také na to, abyste týmu Smetanovy Lhoty pomohl na podzim v zápasech krajské I. B třídy?
Chtěl bych stihnout alespoň několik zápasů, abych klukům v soutěži pomohl, ale zatím nedokáži říct, na kolik utkání přijedu. Chceme začít co nejlépe, abychom na podzim získali co nejvíce bodů a na jaře pak neměli záchranářské starosti.

Řekněte, jak prožíváte zápasy hrané v rámci letních turnajů, jako je třeba právě memoriál Ladislava Panýrka?
Beru to tak, že se opět setkám s kamarády, a to na tradičním letním turnaji, který ke Smetanově Lhotě tak nějak patří. Pokaždé se na domácí turnaj těším, protože jeho úroveň bývá pokaždé dobrá. Také sem občas zavítá nějaký prvoligový fotbalista. Letos měl přijet Jirka Jarošík, ale nakonec se z turnaje omluvil.

Už se Jiřímu Jarošíkovi po odchodu ze Sparty rýsuje nějaké zahraniční angažmá?
Jirka zatím stále jedná o svém angažmá, něco se mu rýsuje, že by odešel hrát do Austrálie. Tak snad se mu to podaří.

Co říkáte tomu, že Písek sestoupil ze třetí ligy?
Je to škoda. Českobudějovické Dynamo sestoupilo z první ligy, Písek ze třetí ligy, pro jihočeský region to není moc dobré. Na druhou stranu, třeba to Písek takzvaně nakopne a už za rok se do třetí ligy vrátí. Vždyť je tam krásný fotbalový areál, který by si minimálně takovou soutěž zasloužil.

Čím se vlastně v Monaku zabýváte?
Po prázdninách budu pokračovat v jazykovém kurzu, kde bych se chtěl co nejvíce zdokonalit ve francouzštině. V Monaku mi nabídli, abych v místním klubu trénoval mladé útočníky ve věku patnáct, sedmnáct a devatenáct let v amatérské sekci klubu, ale to jsem odmítl. Ještě chci počkat, neboť moje francouzština není ještě na takové úrovni, abych mohl hráčům při tréninku některé věci vysvětlit.

Jak si vlastně vede AS Monako v soutěži?
Mužstvo Monaka postoupilo do první ligy s novým majitelem klubu, který je tam už rok a půl. Klub zdatně posiluje, aby nehrál v nejvyšší soutěži druhé housle. Sám jsme zvědavý, jak se bude mužstvu v lize dařit. A přeji mu, aby se v tabulce pohyboval co nejvýše a hrál o účast v evropských pohárech. Bylo by moc hezké, kdyby tam znovu začala jezdit mužstva jako je Barcelona, Real Madrid, Chelsea a další.

Jak jste. coby bývalý hráč Borussie Dortmund, prožíval skvělou sezonu tohoto mužstva v uplynulé sezoně?
Mužstvo Dortmundu jsem sledoval s velkým zájmem, s příchodem trenéra Jürgena Kloppa předvádí fantastický fotbal. Letos skvělá forma týmu vygradovala tím, že si zahrál finále Champions League. Přál jsem mu, aby vyhrál, bohužel to nevyšlo. Moje srdce doslova plesá nad tím, jaký fotbal Dortmund předvádí.

Vašemu bývalému spoluhráči z Dortmundu i českého národního týmu Tomáši Rosickému se narodil syn. Už jste mu stihl pogratulovat?
Určitě, už jsem Tomášovi gratuloval. Jsem moc rád, že mu to s Radkou vyšlo a narodil se jim syn. Přeji malému Tomášovi, aby byl zdravý a všichni byli šťastnou rodinou.

Má ještě český národní tým šanci na to, aby se probojoval na fotbalové mistrovství světa do Brazílie?
Všechno je stále otevřené. Šanci na postup mužstvo má, domácí zápas s Itálií ukázal, že český tým je kvalitní, ale hodně bude záležet na tom, jak zaboduje ve zbývajících zápasech s největšími konkurenty na postup. Doufám, že se naše mužstvo ve skupině popere o druhé postupové místo, z případné baráže by mohlo postoupit na světový šampionát.

Co plánujete do příštích dnů?
Teď si chci v Čechách odpočinout a po návratu do Monaka mi opět začnou obvyklé povinnosti.

To znamená, že také vypravujete starší dceru Hedviku do školy?
Škola začne Hedvice až 9. září a starosti kolem ní leží hlavně na manželce. Mladší Kateřina do školy ještě nechodí.

Budou se dcery rovněž věnovat sportu?
Starší dcera je hodně sportovně založená, od pěti let hraje tenis, jezdím s ní lyžovat a také bruslí. S mladší dcerou je to trochu horší, ale už také začíná dělat první krůčky. Více ji však baví zpívání a tancování.

A co dovolená někde v zahraničí, plánujete ji?
Začátkem srpna jedeme s rodinou na týden do Vysokých Tater a koncem srpna vyrazíme na Korsiku.

I tady ve Smetanově Lhotě jsou fanoušci, kteří se chtějí s vámi vyfotit či vás žádají o autogram. Jak vnímáte skutečnost, že stále patříte k populárním sportovcům a lidé na vás nezapomínají?
Jsem za to rád. Zřejmě jsme spolu s dalšími hráči v naší době ve fotbale něco dokázali a lidé na nás nezapomínají. Člověka potěší, když se chce se mnou někdo vyfotit nebo mě požádá o autogram.

Vídáte se někdy se svými bývalými spoluhráči z národního týmu?
Naposledy jsme se viděli před několika dny v Ostravě na rozlučce Marka Jankulovského. Sešli jsme se celá naše parta i s trenérem Karlem Brücknerem a musím říct, že to bylo velice hezké setkání. Byl bych rád, kdyby se taková setkání konala častěji.

Současný český fotbal se bohužel potýká s velkými problémy a často je spojován s různými aférami, hlavně korupčními. Jak to všechno vnímáte?
Jenže ono se to bohužel neděje jenom ve fotbale, to je obraz celé naší společnosti. Současná politická scéna u nás je složitá a lidé jsou z ní hodně roztrpčeni. Korupce tady vládne a mně osobně je z toho hodně špatně. Přál bych si, aby nejen fotbal, ale celá společnost se očistila a lidé dělali politiku s upřímností. Jenomže to je asi jen moje zbožné přání.

Setkáváte se s něčím podobným třeba v Monaku?
Nejsem až v takovém obraze, takže tohle nemohu posoudit. Korupce je všude ve světě, ale v Monaku jsem zatím nic takového nepoznal.

V pondělí 8. července uplynulo devět let od tragického úmrtí silničního motocyklisty Jaroslava Huleše. Jak na něho vzpomínáte?
Na Jardu si vzpomenu dost často. Chodili jsme spolu do stejné školy v Čimelicích a později i na odborné učiliště v Písku, kde jsme se učili na automechanika. Moji i jeho rodiče se znají osobně. Je velká škoda toho, co se stalo. Bohužel čas nelze vrátit. Motocyklový sport přišel o skvělého jezdce…