Fotbalová divize má za sebou podzimní část a pohled do tabulky je z jihočeského pohledu docela příjemný. Vede rezerva Táborska před Tachovem, na třetím místě je Roudné.
Záchranářské starosti bude mít na jaře z jihočeských klubů snad jen Milevsko, které je zatím čtrnácté. Zcela vyhráno ještě nemá ani devátá Čížová, pokud si však udrží svůj standard, mohla by mít před sebou docela poklidné jaro.
Nejlépe z jihočeských týmů si vede Táborsko, které úspěšně zvládlo souboje se všemi svými největšími konkurenty. Prohrálo pouze jednou, v šestém kole na hřišti papírově slabší Hvězdy Cheb. „Jsme velmi spokojeni, nikdo z nás nečekal, že budeme mít tolik bodů a povedeme tabulku. Na jaře zase půjdeme zápas od zápasu a uvidíme, jak se to vyvine. Postup od nás nikdo neočekává, takže pod žádným tlakem se necítíme. Můžeme hrát v klidu," hodnotí podzim trenér béčka Táborska Zbyněk Jaroš.
Nejvážnějším konkurentem Táborska v boji o čelní příčky bude jistě momentálně druhý Tachov. Západočeši před sezonou posílili a klub se nyní opírá o hráče s ligovými zkušenostmi Martina Knakala. Spolehlivou práci odvádí brankář Houdek a o gólovou produkci se stará útočník František Dvořák. „Máme kádr, který nás předurčuje hrát nahoře a tak by tomu mělo být i na jaře. Důležité je, abychom byli všichni zdrávi a pak věřím, že můžeme hrát i nadále o špici," říká o ambicích Tachova sportovní ředitel klubu Petr Móži.
Tým na jaře prohrál třikrát. Ve šlágru proti Táborsku inkasoval Tachov rozhodující gól minutu před koncem z penalty. V Roudném prohrál 5:3 a v Rokycanech po penaltovém rozstřelu. „S Táborskem to byla smůla, ale proti Rokycanům to byl náš nejhorší výkon sezony. V Roudném selhala především obrana i brankář. Pět inkasovaných gólů je hodně, ale to se stává," vrací se ke klíčovým zápasům s nejlepšími jihočeskými týmy Móži.
Letošní novinkou je možnost získat bod navíc v penaltovém rozstřelu v případě nerozhodného výsledku. Trenéři ji však příliš nevítají. „My jsme jsme tři ze čtyř remízových zápasů na penalty vyhráli, ale k fotbalu to nepatří. Může to vyhovovat bránícím mužstvům, které pak spoléhají na pokutové kopy. Podle mě je to ale zbytečnost," myslí si trenér Táborska Jaroš.
S jeho názorem se ztotožňuje i roudenský kouč František Mertl, jehož tým je po podzimu třetí. „Mě se to také nelíbí a kladně to rozhodně nehodnotím," přidává se trenér Roudného.
Klub na periferii krajského města se stal před sezonou farmou ligového Dynama České Budějovice a pravidelně využíval služeb gólmana Kamila Hajduška. Jeho přínos si trenér Mertl velice pochvaluje. „Právě on má velké zásluhy na našich úspěších," chválí Hajduška trenér farmy.
Kvůli značné marodce v prvoligovém týmu mohl trenér Roudného využít kromě brankáře většinou jen jednoho či dva fotbalisty Dynama. Jinak se spoléhal hlavně na své kmenové hráče. Tým stmelil a výborně dirigoval především zkušený Rudolf Otepka.
Výborně se však uvedli i další hráči a trenér Mertl registruje zájem rakouských klubů o některé z jeho svěřenců. Odchod mu však zatím nikdo neohlásil. „Jak si povedeme na jaře, bude hodně záležet na tom, do jaké míry se nám podaří v zimě udržet naše stávající hráče a také na spolupráci s Dynamem. Komunikace s panem Vozábalem a Urbanem je velice korektní a na vysoké úrovni," pochvaluje si František Mertl.