Třiačtyřicetiletý Jiří Lerch se na trenérskou lavičku ligové juniorky Dynama vrací po půl roce, když na jaře vedl sedmnáctku Dynama. „Musím říct, že práce s těmi mladými kluky mě hodně bavila. Tím spíš, že závěr sezony nám vyšel excelentně," poznamenal.

Když k sedmnáctce přicházel, byl tým vážně ohrožen sestupem. „Mužstvo šlo hodně nahoru, lepšili jsme se zápas od zápasu a na konci jsme pak udělali úspěšnou šestizápasovou šňůru. Byť poslední kolo už nám nevyšlo, sezona skončila úspěšně a cíl, s nímž jsem tam šel, to znamená vyhnout se baráži o sestup, se nám podařilo splnit," vyzdvihl.

I pro poslední nevydařený zápas má vysvětlení: „Někteří kluci v té době taky pomáhali devatenáctce, a to bylo samozřejmě znát."

Že by za výkonnostním vzestupem snad byl jeho příchod, Lerch skromně odmítá. „Já se snažil stavět ty kluky, kteří se mi v tréninku jevili jako nejlepší. Sestava si pak sedla, navíc nám hodně pomohli Honza Chylík a Petr Řehoř, kteří se vrátili z devatenáctky," vypočetl hlavní důvody. „V některých zápasech jsme taky měli i štěstíčko, to ale k tomu patří. Změnil se též přístup hráčů a hlavně v týmu zavládlo příznivé klima a vytvořila se tam dobrá parta," podtrhl.

Zmíněný přesun některých hráčů do devatenáctky na výsledky sice měl vliv, dle Lerchova soudu ale k němu došlo po vzájemné dohodě. „Shodli jsme se jak s trenérem Skálou, tak manažerem Vozábalem, že dokud sedmnáctce bude hrozit baráž, že do ní sahat nebudeme. Zachránili jsme se ale prakticky tři či čtyři kola před koncem, a protože kluci z devatenáctky dostávali šanci za áčko v první lize, logicky zase od nás chodili kluci do ligy dorostu, kterou ostatně teď od léta už budou hrát."

V juniorce čeká Lercha jiný styl práce. V dorostu měl početný hráčský kádr, teď má na tréninku třeba osm lidí. „Tak to ale je nejen v Dynamu, ale i v jiných klubech," krčí rameny trenér a dodává, že už na to je zvyklý. „Dělal jsem juniorku dva roky, takže jsem to už zažil. Pro kluky samozřejmě tréninky v tak omezeném počtu nejsou jednoduché."

Na začátku minulého týdne se kádr juniorky o dva hráče snížil. „Na zkoušku do Písku od nás odešli Kuba Held a Ivo Horák, navíc na marodce jsou Švantner a Tomášek, jenž je po operaci třísla. Z kádru áčka k nám přešli Bálek a Jenne."

Z pondělků se liga juniorů v domácím prostředí posune na neděle. „Záleží na soupeřích, s těmi od dál asi budeme hrát od jedné, s těmi od blíž od jedenácti," sdělil Lerch. Že se snížil počet účastníků z dvaceti na sedmnáct, Dynamu nevadí: „Devatenáct kol bylo moc."

V nedělní přípravě v Písku juniorku doplnili Hála a Kadula, kteří v sobotu byli s druholigovým áčkem na turnaji v Počátkách. „S kluky z devatenáctky v lize moc počítat nemůžu, budou mít svou náročnou soutěž, v první lize dorostu je hodně týmů. Spíše spoléháme na výpomoc z áčka, tam ale zase půjde o to, aby nekolidovaly termíny. Navíc tu ještě je i farma v Roudném," upozornil staronový kouč juniorky Dynama.

Zápas v Písku Lerch vítal. „Aspoň kluci uvidí, co obnáší třetí liga," říkal před zápasem a dodal, že poučením byla už před týdnem příprava s juniorkou Slavie, která si do Nové Včelnice stáhla i kluky, kteří hostovali ve II. lize. „Prohráli jsme 5:1 a pro naše mladé kluky to byla škola. Viděli, že je před nimi ještě spousta práce a že ani přechod do juniorského fotbalu nebude tak jednoduchý," usmíval se Jiří Lerch.

Nedělní přípravu s třetiligovým soupeřem označil zkušený trenér za zdařilou. „Bylo to podle mého názoru kvalitní utkání z obou stran. Akorát na našich hráčích se zřejmě trochu projevila mladistvá nerozvážnost, kdy jsme soupeři třikrát pomohli lacino skórovat," posteskl si. „Mohli jsme i vyhrát, přesto s výkonem, jaký jsme proti Písku předvedli, jsem spokojen. A musím za něj naše hráče pochválit," shrnul.