Hokejový ráj odhodil na čtyři týdny brusle a obul si kopačky. V Kanadě v sobotu vypukne fotbalové mistrovství světa hráčů do dvaceti let. Chybět u toho nebudou ani čeští reprezentanti. „Už se nemůžeme dočkat,“ hlásí výprava trenéra Soukupa.

Příznivci kulatého nesmyslu nabrali v posledních hodinách a dnech stejný směr. Ottawa, Montreal, Toronto, Edmonton, Victoria a Burnaby. Šest kanadských měst, ve kterých se fotbalový svátek uskuteční, už dokončuje poslední přípravy. Vše je nachystáno.


„Pro Kanadu je to třetí největší sportovní akce po olympiádě v Montrealu a Calgary,“ prozrazuje Boivin Matthieu, novinář z listu Ledroit.
Zaoceánský národ se s chutí pouští do poznávání sportu, jenž vymysleli Evropané. Fotbalový šampionát si tady totiž odbude svou premiéru.
„Kanaďané tím žijí. Lidé na ulici nás zastavují a ptají se, kdo jsme a kdy budeme hrát,“ říká obránce Ondřej Mazuch.


Do země javorového listu se sjela celá plejáda mladých a talentovaných chlapíků. Brazílie, Argentina, Japonsko. Ti všichni sem přivezli to nejlepší.
Současné i budoucí hvězdy před sebou mají velké výzvy. Získat světový titul, ale také naučit Kanaďany a celou Severní Ameriku milovat fotbal. Ti skoupili už osm set padesát tisíc lístků. Potřetí v samostatné historii se do bojů zapojí i Česká republika.


„Jak pro mě tak pro tyhle hráče je to zatím takový vrchol kariéry. Naším cílem je postup ze skupiny,“ konstatuje trenér Miroslav Soukup.
Úkol to ale nebude lehký. Už v noci z dneška na zítřek (1.10 ČT4 Sport) totiž Čechy prověří obhájci titulu z Argentiny. „Titul? Náš jediný cíl,“ říká argentinský záložník Ever Banega.