Vedli 1:0 a zdálo se, že sérii zápasů bez prohry si prodlouží na pět a že hosty z Brna v tabulce přeskočí. Jenže v poslední čtvrthodině hosté třemi góly zápas otočili.

Jihočeši ligovou definitivu měli už před zápasem jistou, navíc Horejš, Laštovka a Ondrášek byli na marodce, a tak trenér Šilhavý už na předzápasovém brífinku naznačil, že šanci zřejmě dostanou i hráči ze širšího kádru. Stalo se: ligový debut měl mladík Pavel Novák, jenž v juniorce vedle Homoláče vyrostl v nadějného stopera, a poprvé v sezoně šel od začátku na hřiště i Martin Jasanský.

Právě Jasanský byl v 9. minutě u prvního náznaku šance, na jeho střílený centr ale Sedláček nedosáhl. Tři minuty nato na sebe upozornil i debutant Novák, když po Rabušicově centru ukopl v poslední chvíli před Šuralem na roh. Svižný fotbal pokračoval: ve 20. minutě poslal nadýchaný bochánek z levé strany Otepka, nabíhající Hudson ale míč měl na dlouhou nohu. Krátce nato opět z levé strany Jasanský hledal Sedláčka, ten se ale natahoval marně. Těsně před půlí už Sedláček po Krobově centru míč hlavou zasáhl, v pádu ale mířil vedle.

Trpělivost ale růže přináší! Pět minut po přestávce poslal tvrdý centr Jasanský, pochopitelně opět zleva, a tentokráte už Sedláček byl ve správný čas na správném místě a v plném běhu krásným volejem poslal míč do sítě – 1:0. „My měli problémy s naší pravou stranou, odkud domácí zlobili nebezpečnými centry,“ registroval i trenér Miroslav Beránek, kde jeho tým tlačí bota.

Dobrou šanci vyrovnat měl v 62. minutě střídající Pernica, po Husárově centru však pálil z voleje vedle. Krátce nato Šural z dvaceti metrů už mezi tři tyče svůj projektil nasměroval, jeho střele však chyběla patřičná razance.

Jenže to už se blížila zmíněná černá čtvrthodina…

V 75. min. přišel Žižka o míč, Kalabiška nacentroval, Rabušic prodloužil a Pernica tvrdě vypálil – 1:1. „Byl to můj první gól v lize, to je skvělé,“ jásal brněnský mladík. „V kabině to asi bude perné…“ culil se.

U jednoho gólu totiž nezůstalo. Už o tři minuty později kopal Okleštěk roh, hlavou tečoval Dvorník a znovu Pernica od vzdálenější tyče zblízka málem protrhl míč – 1:2.

Jihočeši chtěli srovnat, Brno už ale bylo na koni a obrat ještě pečetilo třetí trefou: míč po Oklešťkově trestném kopu sice z dobíhajících hostí nikdo nestihl tečovat, i tak však míč propadl za Kučerova záda. „Poprvé, co jsem v Brně, jsme otočili výsledek,“ radoval se trenér Beránek.

„Chtěli jsme se s fanoušky rozloučit vítězstvím, bohužel jsme naopak prvně doma na jaře prohráli,“ smutnil trenér Jaroslav Šilhavý. „Změny v defenzivě, která nám minulé zápasy pracovala dobře, měly na naši hru větší dopad, než jsme čekali,“ soudil, debutanta Nováka na stoperu ale pochválil. „Hrál prvně ligu a roli zvládl,“ řekl. Přidal chválu i dalšího hráče, který toho v lize moc nenahrál. „I Jasanský zahrál dobře a pravou stranu soupeře hodně zaměstnával, “ dodal budějovický kouč.

Teď už to jistě ví…

Zlomem v domácí ligové derniéře Dynama bezesporu byl vyrovnávací gól, který přišel v době, kdy domácí hru měli pod kontrolou.

Trenér Šilhavý bezprostředně po zápase nechtěl rozebírat, kdo měl střídajícího Pernicu bránit. „To vyplynulo ze hry a základem byla hloupá chyba v obranné fázi,“ zmínil moment, kdy Žižka ve snaze vyvézt míč o něj před vlastním vápnem přišel. „Žižka v první fázi přitom situaci vyřešil skvěle, jenže pak zbytečně chtěl faul, o míč přišel a po následném centru Pernica na zadní tyči vstřelil gól z prostoru, který měli mít na starosti levý bek a levý záložník,“ vysvětlil kouč Dynama. „Tím to ale na nikoho z nich nehážu, nemám tu situaci přesně před očima.“

Na dotaz, zda zaváhání Žižky nevyplynulo z ligové definitivy, takže koncentrace polevila, Šilhavý jen pokrčil rameny, že by ale snad šlo o lehkomyslnost, odmítl. „To si nemyslím. Řekl bych, že Žižka si věřil, že tím, že tam dal tělo, rozhodčí to posoudí jako faul a že to odpíská. Lehkomyslností bych to nenazval, byť jsme byli zachráněni, všichni jsme se chtěli na domácím hřišti rozloučit co nejlíp. Bohužel tahle situace odstartovala naši prohru,“ připustil.

Sudí asi faul pískat měl, nicméně Žižka sám jistě teď už ví, že raději měl míč odkopnout…

České Budějovice – Brno 1:3 (0:0)

Branky: 51. Sedláček – 75. a 78. Pernica, 86. Okleštěk. Rozhodčí: Bílek – Ubias, Košec. ŽK: Černák, Žižka, Leština – Cupák. Diváci: 2715

České Budějovice: Kučera – Leština, Žižka, Novák, Krob – Hudson, Černák, Otepka (56. Volešák), Benát, Jasanský (79. Mezlík) – Sedláček (74. Meszároš). Trenér: Šilhavý.

Brno: Doležal – Jílek (54. Pernica), Dvorník, Trousil, Husár – Cupák, Dostálek, Huška (46. Okleštěk), Kalabiška – Šural (88. Šamánek), Rabušic. Trenér: Beránek.