Po podzimní části I. ligy přezimujete s osmnácti body na třinácté příčce. Nešli jste do sezony s vyššími cíli?

Mám–li to říct lakonicky, ke spokojenosti mi chybí tak tři body. Kdybychom je měli, čekalo by nás daleko klidnější jaro, než které před námi je. Spíš jsem rozpačitý z toho, že se nám úplný závěr podzimu tak nepovedl. A samozřejmě mě taky mrzí, že jsme ani jednou na podzim nevyhráli na hřišti soupeřů. Byť jsme k tomu měli třeba na Bohemce hodně blízko. Tam jsme přišli o vítězství až v nastaveném čase po fatální chybě.

Stále máte na svém kontě víc bodů než Slavia…

To je pravda, ostatně těch osmnáct bodů, které jsme nahráli, není zas tak málo. Klidný střed tabulky, kde jsme se chtěli pohybovat, máme na dohled. Na druhou stranu nikdo asi nepředpokládal, že liga bude tak vyrovnaná. Hlavně na tom spodku tabulky. Snad až na Ústí, od kterého jsme odskočili na šest bodů, je spodní část tabulky hodně vyrovnaná.

Jaro v Budějovicích tradičně bývá bodově slabší…

Letos jsme ale na jaře nahráli dvacet bodů. A to, byť se hrálo o jedno utkání více, než jich na jaře bude tentokráte, není až tak málo. Věřím, že podobný bodový zisk jsme schopni zopakovat.

Jenže proti Boleslavi a Spartě jste na podzim nahráli čtyři body, zatímco v rámci jarních předehrávek jste v těchto zápasech vyšli naprázdno.

Vstup do podzimu nám vyšel lépe, než jsme čekali, vždyť jsme v prvních šesti kolech neprohráli a porazili dokonce i Spartu. Jenže pak se nám nepovedly venkovní zápasy se Slováckem a Ústím. A stále nemohu překousnout náš výkon v Příbrami. Tam mi bylo ještě hůř než v Olomouci, byť tam jsme dostali pět gólů.

Říkáte, že vám ke spokojenosti chybějí tak tři body. Kde třeba jste právě ty tři body prohospodařili?

Dva z nich jednoznačně na Bohemce. O tom není pochyb, tam nám ty dva body vyloženě proklouzly mezi prsty. Možná jsme mohli ještě nějaký bod přidat i doma. Byť si netroufám tvrdit, že máme tak silné mužstvo, že bychom doma měli každého drtit.

Doma jste vedle Sparty porazili i Jablonec či Ostravu, tudíž všechny tři loňské medailisty. Ale venku jste z celé ligy nahráli nejmíň bodů.

A jako jediní ani jednou venku nevyhráli… Pochopitelně nás to mrzí a zabývali jsme se tím, proč tomu tak je. Tím spíš, že na začátku sezony nic takové bilanci nenapovídalo. Remizovali jsme v Boleslavi, Teplicích i na Bohemce, kde jsme ještě krátce před koncem dokonce 2:0 vedli. Načaly nás až zápasy na Slovácku, kde jsme prohráli 2:0, a hlavně v Teplicích s Ústím. Tam jsme sice nakonec hráli 1:1, ale hlavně v té první půli nás Ústí přehrávalo.

Byly jednou z příčin i vynucené změny sestavy? Zranil se Leština, odešel Jarabica, to je vlastně půlka obrany.

Samozřejmě, že to mělo vliv. Tím spíš, že se zranil i Benát a v závěru i Hudson a kapitán týmu Horejš, na něhož sice fanoušci leckdy remcali, ale jak se ukázalo, při organizaci obrany chyběl.

Za Jarabicu ale v sezoně přišel Roman Lengyel.

Trošku se jeho příchod protahoval, a proto jsme nejdřív angažovali Lenceviče. Když se naskytla možnost ho ze Střížkova získat, rozhodli jsme se jí využít. Hned další kolo ale Lengy přišel a přiznávám, že jsme si od toho slibovali, že obranu vyztužíme. Vyřešili jsme to tím, že Roman posílil střed zálohy, jenže to nefungovalo tak, jak jsme si slibovali. Když se zranil David Horejš, hráli stopery Lengyel a Lencevič. Zápasy doma jsme v tomto složení zvládali, venku to bylo horší.

Přitom oba to jsou hodně zkušení fotbalisté.

Hodně jsem nad tím přemýšlel a došel k názoru, že negativní roli zřejmě hrálo to, že jak Lenci, tak Lengy přišli až v průběhu sezony a nebyli s námi v přípravě. A v době, kdy k lize přibylo pohárové dvojutkání s Teplicemi, právě oba stopeři a s nimi ještě Laštovka museli všechno odehrát, a to se možná na nich podepsalo. Totéž co o Lengym a Lencim platí taky na Luboše Pecku, jenž přišel jako posila do ofenzívy. Taky přišel k týmu později, navíc prodělal nějaký operativní zákrok na páteři. Počítali jsme, že nám ve hře dopředu pomůže víc, ale věříme, že až teď s námi absolvuje celou zimní přípravu, půjdou jeho výkony nahoru. A taky Tomáš Stráský, jenž se hned na začátku přípravy zranil, už to manko nedohnal.

Jedním z cílů, snimiž jste do sezony šli, bylo i zabudovat další mladé hráče do týmu. Pevné místo už si vydobyl Ondrášek, ale co další?

Naskočit do ligy není pro ty mladé vůbec snadné. Třeba Radim Koutný, jistě nadějný bek, šel proti Hradci do základu a měl možnost se přesvědčit, jak je liga náročná. Ale pracuje na sobě, hraje stabilně v béčku a jistě neřekl poslední slovo. Z béčka, kde podával výborné výkony, jsme ke konci sezony přeřadili Rakovana. A zjistil, že v lize je všechno rychlejší. Přesto jsem rád, že do ligy nakoukl. Jasně naznačil, že by z něj mohl být pro mužstvo hodně platný hráč. Ondrášek, to už naopak není žádný vyjukaný zajíc. Střílí góly a řekl bych, že i soupeři ho respektují.

Je dobré, že nadějní mladíci mohou získávat ostruhy ve druhé lize? Třeba jako Jasanský a Novák v Sezimově Ústí?

Rozhodně. Oba hráče sledujeme a máme radost, že oba hrají v základu. Skok ze třetí do první ligy je hodně velký, takže druholigový mezistupeň je hodně důležitý.

Nepočítáte s některým z nich už pro jarní část soutěže?

Ještě jsme se o tom nebavili, ale byť nějaká možnost si je stáhnout, pokud bychom je potřebovali, asi je, spíš počítáme s tím, že i na jaře budou pokračovat v Sezimáku. Hrají pravidelně, to jim hodně dá.

Všichni si chválí, že v lize padá hodně gólů. Nejvíc za posledních deset let. Ale vy jste jich moc nedali, hůř na tom je jen Hradec a Příbram…

To víme. A pálí a bolí nás to. Jak už jsem o tom mluvil, před sezonou přišel Luboš Pecka, od kterého jsme si slibovali, že jako vyhlášený střelec nám v tomto směru hodně pomůže, že zklidní tu finální fázi. Jenže do přípravy se zapojil až na konci a navíc v Boleslavi předtím toho moc nenahrál. Věříme, že se přes zimu do formy i do své bývalé kondice dostane. A když se zranil Stráský, zbylo to jen na Ondráškovi. Představovali jsme si taky, že po příchodu Lengyela a Lenceviče budeme víc gólů dávat ze standardek. Oba k tomu mají dispozice, navíc Ruda Otepka ty standardky kope výborně. Góly jsme z nich přesto nedávali.

A moc gólů nedával ani Mezlík. Byť právě on letos patřil k oporám týmu.

Pravda, nedával. Nicméně on v tom našem herním stylu měl hrát víc ze strany a nějaký čas mu trvalo, než si zvykl. Stále ho to spíš táhne do středu. Ale souhlasím s tím, že hrál s maximálním úsilím. Je tu už třetí rok a předtím si za tu dobu ještě nevydobyl místo v základní sestavě. Až teď.

Když je řeč o oporách týmu, co Kučera? Loni vychytal třináct nul, letos zatím jen čtyři.

Nemůžeme počítat s tím, že Kůča všechno chytne. V závěru podzimu jsme dostávali dost gólů, ale neřekl bych, že na vině byl gólman. My dělali velké chyby v obraně. Vázla i komunikace mezi gólmanem a obranou. Čímž se dostávám zase k tomu, že složení obrany se často muselo měnit.

Když je řeč o změnách, chystáte nějaké také v hráčském kádru?

Předběžně jsme se s vedením bavili o tom, kteří hráči by nás mohli posílit. Bylo by to dobře, na jaře nás nečeká nic jednoduchého. Chybí nám trošku dynamika, taky důraz. Nemůžeme přece dostávat tak jednoduše góly, jako tomu bylo na Spartě. Nějaký čerstvý vítr by byl třeba. Vedení nás ujistilo, že pro okysličení kádru určité možnosti jsou. Jak říkám, máme i konkrétní jména, vyzrazovat je by ale bylo předčasné.

Ať už posily vyjdou, či ne, v ligovou záchranu jistě věříte?

Ze třinácti zápasů, které na jaře ještě zbývají, jich máme sedm doma a jen šest venku. Doma hrajeme i klíčové zápasy s Bohemkou, Slováckem či Příbramí. To je dobrá výchozí pozice, na druhou stranu ale právě tyto zápasy, o nichž každý hovoří, že je vlastně povinnost je vyhrát, bývají často ošidné. Kdybychom měli o ty tři čtyři body víc, byli bychom klidnější. Pevně ale věřím, že se na jaro dobře připravíme a že hned první zápas s Teplicemi doma zvládneme. A že se od něj odpíchneme.