Milan Kostourek (24) si musel vyslechnout leccos. Narážky na svou odbarvenou kštici i hlášky, proč si nekoupí jiné rukavice, když na ně coby profesionál určitě má. Bere to však s nadhledem: „Čejkovičtí to tady hodně prožívají,“ pousmál se. A přímo na návsi v Čejkovicích u vodní nádrže se – takřka v letní pohodě – bez přemlouvání rozpovídal o hokejové sezoně.

Protože letos odpadla baráž, tolik kritizovaná prvoligovými kluby, úspěšný finalista postupoval rovnou do nejvyšší soutěže. Chomutov měl mezi českou elitu blizkoučko, stačilo „málo“ – ještě jednou vyhrát! Jenže Severočeši mečbol neproměnili a z postupu se po pětizápasové bitvě nakonec radovalo Ústí nad Labem, které dokázalo otočit stav série. „Bylo to zklamání,“ připouští Kostourek. „Doma jsme vyhráli, vedli 2:1 na zápasy a kdybychom třetí nebo čtvrtý zápas vyhráli, tak už bychom byli v extralize,“ mrzí Milana Kostourka.

Chtěli nahoru

Útočník může dosvědčit, že pro Chomutov byla extraligová příslušnost obrovskou motivací. Klub by prý jisto jistě využil práva postupu. „Lidé shora před play off říkali, že finančně na to máme, měli jsme i super prémie za všechny tři kola a vyplatili nám je. Motivace byla velká, prohráli jsme si to sami,“ krčí rameny Kostourek. Chomutov na cestě do finále vyřadil Brno, Hradec Králové a nestačil až na Ústecké Lvy, kteří spolu s Mladou Boleslaví byli největším favoritem soutěže.


Odmyslí–li si prohrané finále, musí Kostourek hodnotit uplynulý hokejový rok jako vydařený. „Sezona byla fantastická,“ libuje si. Když nahlédne do svých statistik, nikdy nenasbíral více kanadských bodů. Výborně mu vyšla základní část, kde si držel průměr víc než bod na zápas: v 52 utkání vstřelil 18 gólů, na dalších 38 přihrál. „Když jsem půl sezony vedl bodování, říkal jsem si, že by bylo pěkné je vyhrát. Ale pak se mi měsíc nedařilo, neměl jsem střeleckou formu a šel jsem s produktivitou dolů,“ vzpomíná centr, o němž v prvoligovém play off už tolik slyšet nebylo. „Šance jsem měl, ale neproměnil je – prostě mi to nelepilo. A kdo nebyl na stadionu, tak je neviděl, protože v televizních šotech většinou ukazují jen góly,“ posteskne si Jihočech. S o to větším úsilím se snažil věnovat obranným povinnostem, poněvadž někdy mu bylo vytýkáno, že defenzivě nepomáhá, jak by měl. „V play off nešlo o to, kdo dá gól, hlavně, že se vyhrávalo,“ říká forvard, jenž byl svou touhou střílet góly pověstný už v extraligovém dorostu – a tahle přednost ho zdobí dodnes . . ..


V dresu mateřských Českých Budějovic nasbíral jen 13 extraligových startů, za Chomutov další nepřidá, i když postup měl na dosah. Produktivní forvard se ale svého snu nevzdává. „V půlce sezony, někdy v lednu, mi volal agent, že o mne mají zájem Karlovy Vary. Nedopadlo to. V té době jsem zrovna vedl kanadské bodování, nepustili mě. Docela mě to mrzí, ale vím, že mě v Chomutově potřebovali. To je těžké,“ krčí rameny Kostourek. Na severu Čech ho drží opce na další sezonu. „Klub ji uplatnil, ale nechávám to otevřené. Ať to řeší agent,“ netají se, že ho extraliga láká. Pokud nepřestoupí do některého z extraligových klubů, rád zůstane v Chomutově, kam se vrátil po sezoně stravené v Mladé Boleslavi. A angažmá mu svědčí. „Znám to tam, s trenérem dobře vycházím a hrajeme nahoře, takže s tím nemám problém,“ ubezpečuje odchovanec HC ČB.


Po změnách v kádru vznikla v kabině malá jihočeská kolonie: Kostourek, Bombic, Černý, Vaněček. Milan Kostourek, který je v chomutovských službách z Jihočechů nejdéle, potvrzuje, že drželi při sobě. „Chodili jsme třeba společně na večeři do restaurace nebo se pobavit, když byl čas. Rozhodně jsem byl rád, že tam už nejsem sám,“ pochvaluje si Milan Kostourek, Jihočech, který po juniorských letech našel své hokejové štěstí v Chomutově.