Fotbalisty Dynama už jen dva dny dělí od úvodního utkání nového ročníku I. ligy, ve kterém se v neděli od 17 hodin střetnou na svém stadionu na Střeleckém ostrově s jedním z aspirantů na evropské poháry, týmem FK Jablonec.

A jak už Deník ve zpravodajství z předligové tiskovky Dynama uvedl, Tobiášův tým do nedělní premiéry půjde ve složení, které oproti jarní části minulé sezony asi dozná jen minimálních změn.

Důvod? Peníze…

Dynamo sice v létě testovalo skoro desítku fotbalistů, nakonec ale zůstali jen dva hráči ze Slovenska, jimž v jejich klubech končila smlouva. Důvod je zřejmý, finance.

Potvrdil to ve svém vystoupení i generální manažer Dynama Jiří Kotrba, jenž v úvodu zmínil i trvající dohodu se Spartou, dle níž by z Letné i letos mohli jako součást náhrady za Kladrubského přijít dva hráči na hostování. „Je jasné, že když jsme tuto dohodu uzavírali, byl kádr Sparty daleko silnější než teď,“ konstatoval Kotrba a jako příklad jmenoval Volešáka, jenž na jihu Čech patřil k oporám.

„Potom už přicházeli hráči, jak říká trenér Tobiáš, spíš na rozšíření kádru než do základu. Od té cesty jsme tudíž museli ustoupit a loni jsme přivedli několik hráčů, kteří byli opravdu posilami,“ měl jistě na mysli Hudsona, Sedláčka, Benáta či Riegela.

Před letošní sezonou se klub tudíž zaměřil spíše na udržení základního kádru, jeho další stabilizaci a možnosti alternace některých postů. „Platilo to o obou Brazilcích, kteří tu byli na testech,“ zmínil Kotrba Pirese a Limu.

„Limovi končila smlouva na Maltě, a musím říci, že se nám jeho výkony hodně zamlouvaly, proto jsme se i dohodli, že by zůstal. Jenže stejně odešel, a to proto, že jinde mu nabídli daleko lukrativnější podmínky, než jaké jsme mu mohli zajistit my,“ pokrčil Kotrba rameny a dodal, že v případě Pirese rozhodlo to, že hledali alternaci na levý kraj obrany, zatímco Pires byl spíše levým záložníkem. „Do záložní řady máme hráčů dost, a to i z řad vlastních odchovanců.“

Doplňování mužstva pochopitelně je odvislé od financí. „V zimě odešel jeden z hlavních sponzorů E.ON, a ač víme, kdo ho nahradí, nicméně ty prostředky dorazí až ve třetím čtvrtletí,“ dal Kotrba najevo, že peníze při získávání hráčů hrály svou roli. „Dívali jsme se i na to, kolik ten hráč stojí,“ řekl otevřeně a doplnil, že loňské posily stály spoustu peněz. „A do dneška je ještě splácíme,“ přiznal. „Jakmile je zaplatíme, můžeme se pustit i do nějakého lukrativnějšího přestupu. I ta doba se blíží,“ slíbil fanouškům.

Vedle zmíněných dvou Brazilců byl na spadnutí i příchod mosteckého Schuta. Ani ten ale na jihu nezůstal. „Měli jsme dost času jeho přínos pro mužstvo vyhodnotit a po důkladném zvážení jsme došli k závěru, že na štítového záložníka vedle Homoláče je tu ještě Riegel a že by byla škoda, aby Schut, jenž hrál druhou ligu, tady čekal na svou šanci, anebo chodil za béčko,“ přidal pragmatické vysvětlení trenér Pavel Tobiáš.

Řeč byla též o Svátkově odchodu. „Svátek nás stál dost prostředků a ty ztrácíme, jenže Honza se tady neprosadil, ani odezva diváků nebyla ideální, a tak jsme se dohodli, že pro něj bude lepší, když odejde, byť jen na hostování, nevyjde–li přestup, do jiného ligového klubu,“ uvedl Kotrba, dle něhož však přestupový trh vzhledem k ekonomické krizi stagnuje a Svátek si zatím nové angažmá nenalezl.

O spolupráci

Přestože i fotbalu se finanční krize týká a ani Dynamo si nemůže vyskakovat, klubový rozpočet by měl být naplněn. „Klub je stabilizovaný, přesto ale zabezpečit chod všech týmů není jednoduché. My se s tím ale úspěšně pereme a věřím, že to zvládneme,“ doufá generální manažer Dynama.

Ten se v závěru zmínil také o spolupráci s dalšími kluby v kraji. „Máme veliký zájem, aby se Písku letos povedlo do druhé ligy dostat. I proto, že než posílat hráče rozehrávat 400 kilometrů daleko, je lepší je mít za humy,“ uzavřel.