Fotbalisté Dynama v neděli v pátém kole I. ligy doma podlehli Liberci 0:2, prohráli tak už počtvrté v řadě a v tabulce se propadli až na předposlední sestupovou příčku.

Dle trenéra Františka Cipra až na závěr utkání, kdy za stavu 2:0 si úřadující mistr ligy náskok už bezpečně hlídal, to byl vyrovnaný zápas. „Asi jsme měli i více šancí, anebo lépe řečeno slibných příležitostí, které jsme bohužel nedokázali dotáhnout do úspěšného konce," smutnil.

„Na rozdíl od Liberce, který dvakrát vystřelil na bránu a dal nám dva góly. Což se nám bohužel v poslední době stává často," mrzelo ho. „Ani si nevybavuji, zda náš brankář vedle těch dvou gólů měl možnost proti nějaké přímé střele vůbec zasahovat," dodal.

Fotbalisté Dynama skutečně asi stříleli častěji na branku než hosté z Liberce, jenže s Otepkovou vydařenou střelou v úvodu si brankář Bičík bravurně poradil a poté Markovič pálil po Otepkově centru z vápna sice pohotově ze vzduchu, nicméně mezi tři tyče se netrefil. A ke konci první půle Novák, jenž se nečekaně ocitl sám před gólmanem Bičíkem, místo střely z úhlu volil přihrávku ven z vápna.

A po změně stran se neprosadil ani Rýdel, jemuž po dobře rozehraném Otepkově přímém kopu sklepl míč Markovič, domácí záložník však Bičíkovu branku vysoko překopl. Nejblíž gólu byl Otepka, v neděli zřejmě nejaktivnější hráč domácího týmu – v závěru se ukázkově trefil z trestného kopu, míč se od vnitřní tyče ale odrazil ven z brány.

I kdyby to byl gól, na prohře Dynama by to se vší pravděpodobností stejně nic nezměnilo, protože vzápětí sudí Ardeleánu zápas ukončil.

Bohužel ve fotbale se zápasy rozhodují ve finální fázi a v ní měl Liberec výrazně navrch. S tím i trenér Cipro souhlasil. „Hráči Liberce, byť si až tolik příležitostí nevytvořili, dohrávali je mnohem důrazněji než my," všiml si.

Ještě v první půlhodině Cipro udělal změnu v týmu a za Halamu poslal Zebu. „Ve středu hřiště nám to nefungovalo tak, jak jsme si představovali. Hlavně Vácha byl pořád sám a Zeba šel na hřiště s tím, že by ho měl přikrýt. A taky jsem měl pocit, že se Halama nedostal do dobré psychické pohody, dvakrát třikrát zkazil nijak složitou přihrávku," zdůvodnil domácí kouč nezvykle brzký zásah do sestavy.

Trenér Cipro na dotaz Deníku, zda nepřemýšlel o tom, že by z farmy stáhl zkušeného Benáta, pokýval hlavou. „Sledoval jsem ho v zápase farmy ve Strakonicích, ale v pondělí by měl jít za juniorku si už zahrát Javorek, takže uvidíme, jak bude vypadat on."

Petr Benát sice v sobotním utkání ČFL s Chrudimí nedal za stavu 0:1 penaltu, v zápase ale byl hodně aktivní a odvedl dobrý výkon. „Za tu penaltu mu nic nevyčítám, to se může stát," krčil rameny trenér farmy Martin Vozábal, zkušeného záložníka ale chválil. „S jeho výkonem jsem spokojen, ti mladí kluci vedle něj rostou. A poslední tři mistráky odvádí vysoký standard," podtrhl.

Vysoký standard potvrdili na Střeleckém ostrově i fotbalisté úřadujícího mistra, byť trenér Jaroslav Šilhavý jen na lavičce nechal Nezmara, Bosančice a Kušníra – jistě i proto, že už ve čtvrtek hraje Liberec v Dněpropetrovsku odvetu Evropské ligy.

Trenér Jaroslav Šilhavý se po zápase netajil tím, že ho vítězství v jeho bývalém působišti těší, k předvedená hře ale měl výhrady. „Stále není náš výkon optimální, možná sled utkání v krátké době se na nás podepsal," zmínil duely v pohárové Evropě.

Když po střetu se Sandrem zůstal ležet na trávníku Šural, hned prý mu pořádně zatrnulo. „Naštěstí by zranění nemělo být vážné. Šural sice měl nedávno zlomenou nohu, ale byla to druhá, než na kterou dneska začal kulhat," zhluboka si liberecký kouč oddechl.

Trenéru ligového mistra se proti týmu, v němž před svým příchodem do Liberce působil, mimořádně daří. Loni Dynamo podlehlo Liberci doma i na severu Čech shodně 0:4, teď jel mistr z jihu Čech s výhrou 2:0. „Já ale na Budějky vzpomínám jen v dobrém a držím jim palce. Třeba budou příště mít víc štěstí," uvedl Šilhavý.

Bude to štěstí Dynamo mít už tuto sobotu, kdy v dalším kole hraje v Brně?

Krásný gól, ale měl vůbec platit?

První gól zápasu, který v Č. Budějovicích vstřelil liberecký Josef Šural, určitě bude aspirovat na gól pátého kola.

Měl ale vůbec ten gól platit?

Ve 24. minutě poslal Fleišman centr do vápna a Šural, jenž si míč přebíral zády k brance, ho krásnými nůžkami poslal do brány.

Výstavní gól, nicméně při svých parádních „nůžkách" byla noha libereckého útočníka hodně blízko hlavy domácího obránce Aleše Hanzlíka, jenž poté i nějakou dobu zůstal ležet na trávníku.

„Pravidla hovoří v tom smyslu, že když hráč zahraje nohou nad výškou pasu v bezprostřední blízkosti těla protihráče, jde o takzvanou vysokou nohu," říká sekretář JčKFS Vladimír Eibl, jedním dechem ale dodává, že protihráč by měl pohybem naznačit, zda má úmysl do míče jít.

Stejně to viděl i pravidlový expert Jiří Kureš. „Kdyby chtěl hráč hrát hlavou, musí to rozhodčí odpískat. Když se ale hráč nesnaží do souboje jít, spíše se to pouští. Já si myslím, že Šural při svých nůžkách Hanzlíka vyloženě neohrozil. Záleží tudíž na citu rozhodčího, jak celou situaci posoudí. Neuznat tak krásný gól, by ale moc citlivé zřejmě nebylo," soudí Jiří Kureš.

Situace je vážná, ví Kotrba

Čtyři porážky za sebou, které posunuly fotbalisty Dynama až na předposlední příčku tabulky, byly i pro vedení klubu signálem k tomu, aby se touto nepříjemnou situací zabývalo.

„A ta situace je velice vážná a všechny nás straší," říká generální manažer Jiří Kotrba, jenž za hlavní úkol označuje černou sérii zápasů bez bodového zisku zlomit. „V Brně si nemůžeme dovolit prohrát. To by byla naše situace už hodně zlá," tvrdí.

Jak z krize ven, tím se vedení klubu dle Kotrby intenzivně zabývá. „Máme pocit, že mužstvu chybí vnitřní síla. Že v něm není nikdo, kdo by ve chvíli, kdy se zápas začne nepříznivě vyvíjet, dokázal ostatní vyhecovat a nabudit," míní generální manažer.

O tom, jak současnou situaci řešit, se chce vedení klubu poradit s trenéry. „Ti musí přijít s nějakým návrhem," vysvětluje Kotrba. „A řeč jistě bude i o hráčském kádru," předjímá.