„Je to zkušený hráč, silný v osobních soubojích. Rozhodně nezklamal,“ řekl na jeho adresu trenér Jaroslav Šilhavý.

Před středečním domácím zápasem s Bohemians 1905 jsme s Josefem Laštovkou hovořili.

Byť už v první lize máte na svém kontě spoustu zápasů v jabloneckém dresu, za Dynamo jste v lize nastoupil prvně. Lepší premiéru jste si asi přát snad ani nemohl…

Byl to hodně příjemný debut, vítězství v Ostravě je velice cenné. Jak jsem se dočetl, patnáct let tam Budějovice nevyhrály, o to víc ta výhra těší. Hlavně ale, že máme ty tři body.

Po jak dlouhé době jste zase naskočil do ligy?

Řekl bych, že po čtyřech a půl roku.

S jakými pocity jste do zápasu nastupoval?

Byl jsem z Česka dlouhou dobu pryč, takže ty pocity byly takové smíšené. Hlavně proto, že jsme v lize na jaře ještě nevyhráli a naposled doma s Libercem nehráli nic moc. Šli jsme tudíž do zápasu s cílem uhrát aspoň ten bodík a my vzadu pokud možno hrát na nulu. To se nám povedlo, navíc nám tam padla i jedna standardka a nakonec jsme vezli body všechny tři.

Někteří domácí hráči si stěžovali, že jste jen betonovali?

Myslím si, že hlavně první půli jsme hráli dobře a měli hodně rohů a hodně standardek. Navíc tam Mesi měl ještě jednu šanci z rohu, takže si nemyslím, že bychom až tak betonovali, jak se někde psalo. I když druhou půli jsme to samozřejmě vzadu zavřeli, ale Ostrava toho moc neměla.

Přitom v ofenzivě je Baník hodně silný: Zeher, Varadi, Mičola, za nimi Lička, to je velká síla!

O té síle, kterou vpředu Baník má, jsme samozřejmě věděli, jenže my si museli dávat pozor na všechny hráče. Třeba Neves či Bolf jsou při standardkách hodně nebezpeční. Tam může dát gól každý, my ale měli při standardkách své úkoly a ty jsme si plnili. Snad ani jednou z těchto situací domácí nezahrozili.

Co mladý Vydra, který šel do druhé půle? Je to opravdu takový talent, jak se o něm říká?

Určitě je to hodně talentovaný kluk, má to všechno před sebou. Když přišel na hřiště, byl tam znát. Nicméně si myslím, že taky se nedostal do žádné vyložené šance.

Zmínil jste se o tom, že každý z vás má při standardkách soupeře své úkoly. Necítíte při své nepříliš vysoké postavě jistý hendikep?

Já měl hlídat Varadiho, to taky není žádný dlouhán. Navíc tam někdy nejde ani o to, vyhrát ten souboj, jako spíš jít soupeři do těla, aby to neměl tak jednoduché. Myslím si, že nám všem se to dařilo a že se domácí nedostali ze standardky snad do jediné šance.

Myslíte, že jste si svou hrou řekl o místo v základu?

To nevím, to je věc trenéra. Je jedno, kdo hraje, zda já, nebo Lešťa. Důležité je pro Budějovice zachránit ligu.

Nebylo to vaše čekání na ligovou šanci moc dlouhé?

Lešťovi se povedla příprava, hrál dobře. Já se snažil, trénoval se, hrál i za béčko a na tu šanci jsem si počkal.

Ve Vítkovicích bylo deset tisíc diváků. Hraje se v takové atmosféře líp?

Je to hodně příjemné. Když jsem byl v Německu, chodilo na nás taky hodně lidí. Hraje se úplně jinak, než když jsou prázdné stadiony. Třeba těch pět set lidí, co chodí na Bohemians Praha, to je hrůza.

Ve středu ale do Budějovic přijede vršovická Bohemka a na tu naopak chodí hodně diváků, kteří se svými miláčky jezdí i ven.

A je to jedině dobře, to jen vítáme. Věřím, že přijde hodně lidí, že tu bude výborná atmosféra, že nám to bude zase vyhovovat a že tu zůstanou všechny tři body.

Klokani ale tady určitě budou hodně kousat…

Na rozdíl od zápasu na Baníku, kde od nás nikdo nic nečekal, teď potřebujeme ty tři body doma potvrdit, abychom se dostali pryč ode dna tabulky. Věřím, že pak by z nás ten tlak spadl a že by se nám hrálo ještě líp.