Hodnocení podzimu a výhledy na jaro, to byla hlavní témata rozhovoru s koučem Jiřím Lerchem (ten ale na jaře bude působit u A-týmu a juniorku v lize juniorů na jaře povede Pavol Švantner).

Po podzimní části juniorské ligy jste skončili třetí od konce, a byť se z této soutěže nikam nesestupuje, přílišná spokojenost na dokopné asi nepanovala…

Už minulou sezonu jsme se potýkali s tím, že jsme v kádru měli jen málo kmenových hráčů a že jsme tudíž byli odkázáni na to, koho dostaneme z áčka. Což je samozřejmě špatně, protože tréninkový proces pak nemá kvalitu, jakou by měl mít. Když jsme před sezonou seděli s trenéry Davidem Horejšem a Petrem Skálou, velice jsme si pochvalovali, že devět šestky jsou hodně silný ročník a že jich spousta končí, takže juniorka by měla být hodně kvalitní. Jenže realita byla taková, že v létě se vzhledem k situaci v áčku někteří kluci, kteří by hráli za juniorku, přesunuli do druholigového áčka. Pravidelně všichni sice ve druhé lize nenastupovali, s áčkem ale všichni trénovali a my měli velké potíže. Navíc když pak přišla ještě zranění a odchody některých hráčů.

O koho třeba šlo?

Na studium do Anglie odešel Aleš Pavelec a zranil se Lukáš Coufal, takže jsme měsíc dva nejen, že trénovali jen v sedmi šesti lidech, ale k tomu navíc bez brankářů. To prostě není možné, to se muselo v zápasech zákonitě projevit a ti kluci, místo aby se postupem času rozjížděli, tak jejich výkony šly spíše ještě dolů. Byť jsme se snažili sebevíc, potřebnou kvalitu tréninky mít prostě nemohly.

Přitom samotný vstup do soutěže nebyl tak špatný, ne?

Souhlasím, jenže v začátku léta jsme na trénincích ještě měli třináct čtrnáct hráčů. To ještě s námi chodili i mladí kluci, co pak přešli do přípravy áčka, jako Lukáš Bálek, Petr Pasecký, Filip Vaněk, Michal Řezáč či Roman Wermke. Pak mělo áčko nějaká zranění, stejně tak i my, a počet hráčů na tréninku se katastrofálně snížil. Na dovršení všeho zlého si můj kolega Pavel Kučera, jenž chodil do brány, pak utrhl koleno… Prostě ta situace byla zoufalá a zákonitě se to projevilo na výsledcích. Závěr sezony, až na zápas ve Znojmě, už jsme absolutně nezvládli a výsledky někdy byly až hrozivé.

Naopak ale ve zmíněném slibném vstupu do sezony se vám některé zápasy docela povedly. Třeba v Praze jste juniorku Bohemians porazili 4:1.

Myslím si, že tam to byl náš nejlepší zápas vůbec. Přitom když jsme na Bohemku dojeli, trenér Slezák se mi ještě omlouval, že to museli nabít a že proti nám půjde do hry osm kluků z áčka. A to včetně ostřílených ligových harcovníků, jakými jsou třeba Hašek či Marek Jarolím, dokonce i Patrik Schick, jenž zářil na ME jednadvacítek a teď i v lize za áčko Bohemky. Prostě měli hodně silný tým a taky nás v úvodu jasně přehrávali, my tam ale nakonec dokázali vyhrát 4:1! Určitě to byl náš nejkvalitnější zápas, byť jsme i teď v posledním kole zápas ve Znojmě zvládli velice dobře. Ale na rozdíl od Bohemky mělo Znojmo v sestavě jen samé mladíky. Taky v Brně, kde jsme prohráli 1:0 až gólem v nastavení, když jsme předtím šli třikrát sami na bránu. Tam jsme ale byli posíleni o kluky z áčka, byť samozřejmě jen o ty mladé.

O výsledcích zápasů v juniorské lize tudíž rozhodovalo také to, kolik pendlů v tom kterém týmu nastoupilo?

Samozřejmě, že to mělo veliký vliv. Na druhou stranu pro naše mladé kluky, s nimiž jsme převážně nastupovali, možnost zahrát si i proti ostříleným ligistům byla obrovskou zkušeností.

Vám spíš než hráči z áčka chodili vypomáhat kluci z dorostu. Je to tak?

A to ještě častokrát spíše kluci, kteří v první lize dorostu za devatenáctku pravidelně ani nehráli… Nicméně tomu se nelze divit, liga dorostu je velice náročnou soutěží a navíc tam na rozdíl od naší soutěže jde také o záchranu. Přestože by z dorostenců měli do juniorské ligy chodit ti nejlepší, v tomto případě by to bylo příliš velké riziko. Chodili spíš ti hodně mladí kluci a pro ně samozřejmě liga juniorů někdy byla nad jejich síly.

I generální manažer Martin Vozábal v nedávném rozhovoru zdůraznil, že z výsledků juniorky sice vedení klubu velkou radost nemělo, že ale rezervní tým prostě je třeba a že z vaší soutěže se naštěstí nespadává…

To je sice pravda, nicméně po psychické stránce to pro ty mladé kluky není jednoduché. S dobrými výsledky jde nahoru i jejich sebedůvěra a tím i jejich výkonnost. Když naopak se ty výsledky nedostavují, hned se to projeví i při tréninkovém procesu, kdy ti kluci jsou očividně otrávení a nemají do přípravy patřičnou chuť. I když se nesestupuje, i ty výsledky prostě mají svou důležitost. Mrzelo mě, že jsme sice některé zápasy dokázali zvládnout, jak jsme o nich mluvil, ale na druhé straně jsme zase v některých vyhořeli. Chápu, že u těch mladých hráčů bývá výkonnost hodně kolísavá, nějaký standard by si ale měli držet. A hlavně by se měli snažit v každém zápase sbírat potřebné zkušenosti.

Čekáte v tomto směru na jaře zlepšení?

V tuto chvíli těžko o jarní části soutěže hovořit. Jak jsem říkal, bylo nás hrozně málo a na jaře nás může být ještě míň. Někteří kluci mají nabídky odjinud, a to i z Rakouska, kde předpokládají i lepší podmínky než jim můžeme v současné situaci, v jaké náš klub je, nabídnout my. Budeme se snažit kádr ustálit, a pokud možno i doplnit. Zvažujeme také možnost spojit tréninky s naší roudenskou farmou. Všechno to ale je odvislé od situace v áčku.

Příprava začíná v pondělí

Odehrané zápasy v Dynamu (dle klubového webu): 17 – Tomáš Janoch,16 – Petr Pasecký, 15 – Daniel Jenne, Ivo Horák, 14 – Lukáš Bálek, Václav Čadek, Jakub Křiváček, 11 – Václav Hrachovec, 10 David Tomášek, Vít Marek, 9 – Everson Lima, Martin Tušer, 7 – Filip Vaněk, atd.

Nejlepší střelci (dle svazového webu): 7 – Petr Paecký, 4 – Roman Wermke, 3 – Lukáš Bálek, Jiří Funda, atd.

Zimní příprava pro juniorku Dynama začíná v pondělí (15.00).