V dalším domácím zápase s Bohemians za stavu 1:1 kopal v poslední minutě Benát pokutový kop, gól však nedal.

A bohužel ani na třetí pokus doma fotbalisté Dynama v boji o záchranu neuspěli, v neděli hráli se Slováckem jen 0:0.

Stará pravda říká, že o titul se hraje venku, zato o záchranu je zapotřebí vyhrávat doma. Tím spíš, když také soupeř patří do okruhu ohrožených. „My dobře věděli, že se hraje o šest bodů. Že předchozí dva zápasy jsme doma nevyhráli, byť herní projev nebyl tak špatný. Dneska se to bohužel opakovalo,“ netajil se trenér Jaroslav Šilhavý svým velkým zklamáním.

O tom, že budějovičtí fotbalisté chtěli doma ty tolik potřebné tři body uhrát, svědčila i sestava, ve které Dynamo do zápasu se Slováckem šlo. „Postavili jsme ofenzivní sestavu a je možné, že v první půli, jak hráči chtěli rychle dát gól, jsme tam měli i nějaká okýnka vzadu,“ připustil budějovický kouč, podle něhož z přemíry snahy pramenila řada zkažených nahrávek a dalších nepřesností.

Sestava skutečně byla laděna co možná nejvíc útočně: na hrotu nejlepšího střelce týmu Ondráška doplnil přímočarý Stráský, v záloze za štítového hráče Černáka šel konstruktivní Čirkin, vpravo táhl útoky rychlý Nitrianský, hru měli tvořit Otepka a Benát, navíc z postu levého obránce se snažil dopředu vyjíždět Vulin.

„Byť jsme kazili spoustu míčů, mohli jsme jít do vedení,“ litoval Šilhavý dvou nevyužitých možností, které v závěru první půle měli Ondrášek, jehož gólovou hlavičku Motalygo jen reflexivně vyboxoval, a Stráský (ten po chybě hostujících zadáků šel zleva sám na bránu, běloruského brankáře však nepřelstil).

Také v závěru druhého dějství mohli fotbalisté Dynama zápas přece jen rozhodnout ve svůj prospěch, klid v koncovce však chyběl. „Ke konci zápasu jsme soupeře dostali pod velký tlak a Mezlík či Ondrášek mohli ty potřebné tři body zajistit. Bohužel nejdeme za tím gólem s takovou razancí, jak by bylo třeba,“ stýskal si trenér Dynama.

Slovácko přitom bylo k poražení. Hosté sice nějaké šance měli, ty však spíše vyplývaly z nepřesností a zkažených přihrávek, které domácí kouč zmiňoval. Fotbalisté Slovácka nikam nechvátali a snažili se i natahovat čas. Nelze se ale divit, očividně přijeli pro bod.

Potvrdil to i jejich trenér Miroslav Soukup. „Nebylo to o nějaké fotbalové kráse, byla to bitva,“ konstatoval trenér hostí, dle něhož kvalita zápasu odpovídala situaci, ve které se obě mužstva v lize nacházejí. „Dynamo potřebovalo vyhrát, my tu potřebovali neprohrát,“ dodal otevřeně.

Připomněl i patálie, které jeho tým měl na brankářském postu. „Míra Filipko, náš velký pilíř, je v trestu, takže za něj musel zaskočit Motalygo. Ten se navíc v průběhu zápasu zranil a do hry se tudíž dostal i třetí brankář,“ kroutil Soukup hlavou. „Oběma bych chtěl poděkovat, že se té nesnadné úlohy nezalekli a neudělali žádnou závažnou chybu,“ vyzdvihl exprachatický kouč. „Když to shrnu, jsme s bodem spokojeni. Pevně věřím, že obě remízy, jak před týdnem doma s Jabloncem, tak tady v Budějovicích nám v lize pomůžou k záchraně.“

Dynamo je na tom hůř, házet flintu do žita by ale bylo předčasné. Situace je vážná, zdaleka ale ne beznadějná!

I proto, že body ztrácela také další ohrožená mužstva. „To máte pravdu, ostatní výsledky tohoto kola nám nahrály,“ připustil trenér Šilhavý, na něhož čeká v týdnu nelehká role skleslé a zklamané hráče dostat psychicky tak nahoru, aby v neděli opět doma s posledním Ústím už konečně ty tři body vydřeli. „Psychika je hodně důležitá a věřím, když k tomu hráči přidají i takové nasazení, s jakým hráli v Plzni i dnes proti Slovácku, že už se té výhry dočkáme,“ dodal.

Jaroslav Šilhavý odpovídal i na dotaz, zda se cítí po ultimatu, které mu vedení klubu dalo, ve své funkci ohrožen. „Já se o jakémsi ultimatu dočetl jen v tisku. Po zápase se mnou nikdo z vedení nemluvil, takže nevím,“ pokrčil rameny.

V pondělí odpoledne klub oznámil, že Jaroslav Šilhavý trenérem v Dynamu dál zůstává. Vedení klubu mu i po nedělní remíze se Slováckem vyjádřilo důvěru, byť v reprezentační pauze avizovalo, že v případě neúspěchu se Slováckem a Ústím sáhne ke kompletní změně realizačního týmu. „Pozice trenéra Šilhavého je pořád stejná, v tuto chvíli má nadále důvěru vedení,“ řekl v pondělí ČTK šéf českobudějovického klubu Karel Poborský. „Hlavně musíme začít bodovat naplno, těch bodů máme málo,“ doplnil.

Radek Mezlík: Bod bereme


Na podzim nevynechal v dresu Slovácka ani jedinou minutu. Při jarní premiéře s Bohemians se sice do sestavy nevešel, proti Plzni už však 28letý Radek Mezlík byl zase na svém tradičním místě ve středu obrany uherskohradišťského klubu. A navíc právě v Plzni rodák z Vlčatína u Třebíče dal svůj první ligový gól, když technickou ranou přehodil gólmana Pavlíka. Celý zápas odehrál v neděli i v Č. Budějovicích, kde se na hřišti v závěru střetl i se svým bratrem Pavlem.

Zdálo se, že vám bezgólová remíza docela vyhovuje?

Myslím, že domácí byli nebezpečnější, víc se tlačili do koncovky a měli i nějaké šance. Remízu tudíž určitě bereme. Každý bod se počítá a bod z Budějovic je navíc plusový.

Gól jste nedostali, což je i vizitka vás, zadáků.

S tím, že jsme konečně vzadu udrželi nulu, jsme maximálně spokojeni. Byl to pro nás hodně těžký zápas. Taky hodně bojovný.

Přitom vám chyběl Filipko, což je jistě vaše opora. Je to tak?

Mírovi se daří, je to naše jednička. Dostal ale trest, tak jsme věřili, že nás podrží i Ilja. Ke konci musel do brány i třetí gólman, ale i Milan Heča to zvládl. Chytil tam Otepkovi i tu standardku a my díky tomu uhráli vzadu nulu.

Hráli jste na bod i proto, že i díky němu budete mít s Budějovicemi lepší vzájemné zápasy?

Na to jsme vůbec nemysleli, to jsou předčasné spekulace. My se snažili nedostat gól, hlavně na konci nás domácí přitlačili a my jen odkopávali. Na víc jsme už neměli.