Matador Hluboké nad Vltavou B Martin Jankovský (46) se stal v uplynulé sezoně nejlepším střelcem okresního přeboru. Jeho tým navíc mohl slavit postup, když dostal nabídku poskočit ze druhého místa do I.B třídy. Hlubočtí se však po úvaze rozhodli, že raději zůstanou v okrese.

Bylo to i vaše osobní stanovisko, anebo jste se musel podřídit většině?

Já se k tomu nevyjádřil, protože osobní ambice nemám, ale kluci se dohodli, že zůstaneme v okrese, že tým má akorát na tuhle soutěž. Také nechtěli jezdit větší dálky. Ale výkonnostní hledisko rozhodlo.

Bylo to těžké rozhodování?

Spíše jednoduché, protože podstatně více lidí bylo proti.

Nestárnoucí, to je u vás asi nejvýstižnější slovo, protože jste předčil mnohem mladší střelce.

Stárnu, ale ještě držím… Nebylo zase tak těžké góly nastřílet, protože spoluhráči mi nahrávali, měl jsem hodně šancí, a kdybych je všechny proměnil, bylo gólů dvakrát, možná třikrát tolik!

Nový ročník okresního přeboru Českobudějovicka odstartuje o víkendu 19.-20. srpna. Nováčky budou fotbalisté Římova a Úsilného. Úvodní (2.) kolo OP mužů: Hluboká B – Nové Hrady, Mladé – Olešník B/ Temelín, Horní Stropnice – Hrdějovice B, Římov – Srubec, Zliv – Borovany, Jankov B – Neplachov, Úsilné – Dobrá Voda B. Sokol Neplachov bude hrát svá domácí utkání nadále v azylu Dolním Bukovsku, Olešník B v Temelíně, Jankov B za humny v Dubném.

Přitom jste dřív nebýval klasickým útočníkem, natož kanonýrem, že?

V kraji jsem hrával spíše v záloze, někdy i pravého beka. Teď už asi neví, co se mnou! Také jsme na Hluboké mívali střelce jako Sváťu Vokurku, Přemka Kukačku, Rendu Janouška, hodně gólů dával Víťa Lavička… Ještě před dvěma lety jsem nastupoval v záloze, teď mě dávají dopředu, kde už nemusím tolik běhat, spíš se pohybuji ve vápně a běhají ti mladší.

Alfa a omega je zdraví. To drží?

Zdraví drží, nemohu si stěžovat. Samozřejmě se hůře vstává, ale to asi každému.

Hlavně druhý den po zápase?

Druhý den jsou staří páni, to ještě jakž takž jde, ale třetí den bývá nejhorší.

Jak se udržujete v kondici?

Musím se přiznat, že netrénuji, protože v mém věku už tréninky spíše ubližují. Ale večer se chodím proběhnout. Tak třikrát do týdne. To je vše.

Ceníte si trofeje pro nejlepšího střelce? Navíc ve věku, kdy drtivá většina vašich vrstevníků nastupuje už jen za staré pány?

Ano, ale jsem jeden článek řetězu a kluci mi připravili tolik šancí, že by bylo smutné, kdybych nějaké góly nedal. Nechci to zlehčovat, ale šancí byla opravdu spousta.

Asi není důvod s fotbalem končit…

Zatím ne. Leda, že by byl přetlak mladých a já viděl, že jim zabírám místo. Byl bych nerad, aby někdo kvůli mně končil nebo seděl na lavičce.