V premiérovém ročníku juniorské ligy Martin Vozábal spolu s Pavolem Švantnerem povede nově vzniklou juniorku Dynama a zároveň ve III. lize i strakonickou farmu budějovického klu­bu.

Juniorská liga je úplně novou soutěží, navíc vy budete hrát i ve třetí lize. Víte, do čeho jdete?

Samozřejmě, že ani já nevím, co ta soutěž obnáší, ale předpokládám, že její úroveň bude hodně vysoká. Je tam šestnáct juniorek všech prvoligových klubů a navíc Táborsko a Bohemka. Samotná účast v této soutěži jistě bude velice náročná, a když k tomu připočtu, že našeho týmu se týká i třetí liga, bude to pro ty kluky určitě hodně veliká porce.

Jaká věková hranice pro juniorku je?

Hrát mohou dvaadevadesátky plus šest hráčů jakéhokoli věku. Takže hned v pondělí 1. srpna, kdy začínáme doma s Brnem, které bude hrát ligu v neděli a bude-li chtít své hráče vytížit, klidně sem pošle půlku ligové sestavy. Proto jsem přesvědčen, že soutěž zákonitě bude mít vysokou úroveň.

Na srazu se sešlo hodně hráčů. Jak početný kádr budete k dispozici mít?

Teď je tu cirka pětadvacet hráčů, mezi něž počítám i Karla Slámu, jenž je v Táborsku na zkoušce. Na testy přišli dva Rusové, jeden z Krasnodaru, druhý ze Spartaku Moskva. Jsou tu již týden a musím říct, že vypadají dobře. Ze Strakonic tu jsou Rojík a Uher, potom od Pavla Tobiáše kluci z dorostu a z áčka se vrací Petráň a Sajtl a možná přijde i Hronec.

Hráči ze Strakonic budou trénovat s vámi?

Ano, budeme trénovat tady na Složišti a kluci ze Strakonic sem budou dojíždět. Což se týká i Repy, jenž je naším hráčem, ale ubytování tady nevyžadoval a bude taky jezdit ze Strakonic.

Co realizační tým?

Jako trenér se mnou bude působit Palo Švantner, jenž se vrací z Bohemky. A jsem tomu moc rád. Jako mladý jsem s ním hrál, pak mě i trénoval, a když v Bohemce jako trenér gólmanů skončil, hned jsme se dohodli. Prošel ligou jako hráč i trenér, má profilicenci. Prostě moc dobrá volba. Dále tu jsou maséři Venca Kolář a ze Strakonic Martin Šobor, jako kustod vypomůže Honza Dvořák.

Povedete dva týmy současně. Dá se to zvládnout?

Nepovedu dva týmy, ale jen jeden. Hrát ale ten tým bude dvě soutěže, to je pravda. Vedení klubu nejvýš staví samozřejmě Gambrinus ligu a hned za ní třetí ligu, která na rozdíl od juniorské ligy není uzavřenou soutěží. Ve třetí lize půjde i o záchranu, takže případní pendlové z ligy budou k dispozici hlavně pro strakonickou farmu.

V tomto směru je asi dobře, že áčko bude od podzimu hrát doma v sobotu, tudíž před Strakonicemi i před juniorkou.

Určitě je to pro nás výhodnější, ostatně byl to také jeden z důvodů, proč vedení klubu ligu přesunulo z neděle na sobotu. Nicméně vždy se nepodaří ty termíny ideálně skloubit. Ať proto, že áčko může hrát ligu venku v neděli, anebo naopak Strakonice venku mohou hrát v sobotu. Když to ale vyjde a bude pendlů víc, budu rád. Ale když ne, zvládneme to sami. I ti naši kmenoví hráči musí prokázat patřičnou kvalitu.

Kde budete mít domácí prostředí?

Juniorka by měla hrát na Složišti, ale v jednání jsou i nějaká utkání na Střeleckém ostrově. Tam by se určitě hrálo, pokud by náš zápas vysílala televize, která chystá z juniorské ligy přímé přenosy. Zahrát si na hlavním stadionu a navíc v televizi, to by pro naše mladé hráče měla být i další velká motivace.

Není škoda, že juniorská liga je uzavřenou soutěží?

Byly na to rozdílné názory, nakonec se rozhodlo, že půjde o uzavřenou soutěž, což já tudíž beru jako daný fakt. Kvalitu soutěže to v žádném případě dle mého soudu nesnižuje. Třeba budou mužstva víc riskovat, což klidně může být i ku prospěchu.

Prvně jdete do sezony jako hlavní trenér. Těšíte se?

Nebudu nic zastírat, je to nová role. Je to něco jiného, než být v nějakém zákrytu. Na jednu stranu sice odcházím z ligy, nicméně pro mě bylo skvělé už to, že když jsem jako hráč končil, rovnou jsem začal v lize jako asistent trenéra. Je ale jasné, že celý život asistentem být nemůžu. A když mi byla tato funkce nabídnuta, já ji s radostí přijal. Ale jaké to bude, v tuto chvíli sám neumím říct. Jsou to dvě soutěže, bude to strašně náročné.

A co hráčská kariéra? Budete pokračovat na Hluboké?

Ne, to by časově nešlo stíhat. Já už s fotbalem skončil, a když Hluboká u mě zazvonila, já kývl spíš ze slušnosti, že tam bydlím. Jinak bych do toho ani nešel.

Co chystáte na léto?

Už v sobotu jedeme na celý příští týden na soustředění do Písku. Hned v sobotu sehrajeme v Písku přípravný zápas s juniorkou Jihlavy, týden nato pojedeme na turnaj do Počátek. Máme toho dost, ale nelze jinak, je to fotbal na profesionální bázi.