„Potřebuji si odpočinout, dobít baterky," tvrdí František Mertl, jenž zůstává v Malši na pozici šéftrenéra mládeže a bude nablízku hlavně staršímu dorostu.

Lavičku opouští současně s kolegou Ladislavem Bernátem. Nahradí je Libor Šolc a Bohumil Vogl, kteří doposud vedli béčko a tvoří rovnocennou dvojici. „Hrajícím asistentem bude Ruda Otepka," doplňuje předseda Malše Roudné Libor Šolc.

„Už měsíc před koncem jsem byl rozhodnutý a řekl Liborovi, že dotáhneme podzim do konce. Jeli jsme do maxima. Povedlo se nám na konci nějaké body uhrát a skončili jsme," konstatuje Mertl.

Tvrdí, že podzim v divizi byl z pohledu Roudného jako na houpačce. „Závěr byl lepší i bodově. Začátek se nám moc nevydařil. Soupeři nás měli přečtené a našim klíčovým hráčům se nedařilo tak jako minulou sezonu. Trněný s Jasanským zpočátku nedávali branky, Martin se ke konci chytil a poslední třetinu už odehrál dobře. Ale Trněný mě zklamal. Nepředváděl výkony vůbec žádné…," nebere si kouč servítky.

Připouští, že nespokojenost s výkony se v něm hromadila a měla podíl na tom, že tým opouští. Výtky měl k obranné fázi. „Dostávali jsme laciné góly, protože jsme dělali strašné individuální chyby a soupeři nás za ně trestali. Bodů bylo málo. Na základě toho jsem se rozhodl, že musím skončit. Trápilo mě to."

Ke konci podzimní části si pochvaloval spolupráci s Dynamem, které posílalo na farmu posily. „V posledních pár kolech nám tím hodně pomohlo. Udělali jsme výsledky a máme body," kvituje.

V závěru října Malše vyhrála důležité derby v Třeboni a doma porazila na penalty Doubravku. Pak sice podlehla Karlovým Varům (0:1), ale dominovala na Motorletu (8:1) a podzim zakončila domácí výhrou nad ZČE Plzeň (4:0).

Bilance Roudného se zastavila na 21 bodech, přezimuje na 10. místě. Loučící se kouč ve svém hodnocení nešetří superlativy na adresu dvou veteránů. „Rudolf Otepka je nejlepší hráč, jakého jsem kdy trénoval a měl v manšaftu. A pak tu byl Dan Kerl, který přišel do brány na poslední čtyři zápasy. Hodně mi pomohl, protože na podzim jsme měli mezi tyčemi velkou slabinu – a musím říct, že z dvanácti bodů jsme s ním uhráli jedenáct! Na stará kolena chytil takový lauf, že před ním smekám klobouk!" hovoří František Mertl s respektem o brankáři, kterého v nouzi vytáhl z fotbalového důchodu.

Daniel Kerl mu splatil důvěru bravurními zákroky. „Jsme dobří kamarádi. Hrajeme pětatřicítku za Propom, a když jsem viděl, jak na Střeláku chytá ve finále proti Dynamu, kde byl fantastický, nahrálo to myšlence využít ho. Dan šel s kůži na trh, i když může trénovat jednou týdně. Ale má to v sobě a je na něm vidět enormní zkušenost. Myslím, že mohu hovořit i za kluky v obraně, že jim moc pomohlo, když měli za sebou v bráně takového chlapa. Byla to naše jistota," pěje František Mertl ódy na dlouhána s rukavicemi.

Sám nyní u áčka vyklidí pole a věnuje více energie mládežnické kategorii. Potvrzuje i návrat trenéra Pavla Cepáka ze Zlivi do Roudného. „Umí s mládeží pracovat a povede starší žáky, kteří na tom nejsou moc dobře. Chceme je v krajském přeboru zachránit, protože další generace je velmi dobrá," naznačuje plány.

Věří, že u dětí a mládeže zregeneruje psychické síly. „Jako konzultant se budu nejvíce pohybovat u staršího dorostu. Nechám na mladších, ať trénují, ale rád bych jim svými zkušenostmi pomohl, protože v klubu máme kolem stovky mladých fotbalistů, a to je zápřah. Ale budu se tím víc bavit a ne se tolik stresovat," těší se František Mertl.