Kdy jste se dozvěděl, že do zimní přípravy místo v dorostu půjdete v druholigovém áč­ku?

Dva dny po Silvestru mi to volal pan trenér Horejš. Uvidíme, jak dlouho tady vydržím. Pan Horejš mi sice řekl, že sezonu určitě odehraji za devatenáctku, ale záleží na mě, když se mi ta zimní příprava tady povede, třeba bych možná mohl jít na lavičku i do druhé ligy.

Spíš ale tudíž budete na jaře dál hrát za dorost?

S tím počítám.

Co vaše zranění? Ve vaší slibně se rozjíždějící kariéře vás asi na podzim znatelně přibrzdilo…

To máte pravdu, já na podzim odehrál strašně málo zápasů, takže jsem byl i hodně překvapen, že si mě pan Horejš vůbec vzal nahoru. To zranění mě limitovalo hodně, ale doufám, že už to všechno je v pořádku.

Pozvánku do áčka vám jistě přiblížila i vaše letní stáž a poté i třítýdenní kemp v akademii slavného Sportingu Lisabon. Je kolem této mise něco nového?

V kontaktu se Sportingem stále jsme, nijak růžově to ale zatím nevypadá. Já bych to samozřejmě v Lisabonu moc rád chtěl zkusit, jak to však dopadne, to všechno záleží na mém manažerovi a na vedení Sportingu a Dynama.

Už v šestnácti letech jste loni nakoukl v Dynamu do prvoligové devatenáctky i do české šestnáctky. Berete tudíž loňský rok jako docela úspěšný?

Byl to skvělý rok, vždyť s nároďákem se nám podařilo porazit třeba i silné Holanďany. Teď nás ale čeká druhá fáze kvalifikace a pořád máme co zlepšovat. A byť v Dynamu počítám s tím, že po zimní přípravě bych se měl vrátit do devatenáctky, budu se snažit i prosadit do áčka. Bude to hodně těžké, myslím si ale, že nic není nemožné.

Obavy ze zimní přípravy v áčku tudíž nemáte?

Kluky všechny znám, v kabině nám to určitě bude klapat. Obavy nemám, naopak se hrozně moc těším.

Šplíchal si ocenění Objev roku považuje

Patnáctiletý český fotbalový reprezentant U16 Martin Šplíchal byl při vyhlašovaní ankety o jihočeské sportovce roku jedním ze tří Objevů roku 2015. Poté, co převzal cenu, odpovídal na dotazy spolupracovníka Deníku Filipa Kortuse.

V Dynamu jste v šestnáctce prožili snový půlrok. Bude vaším cílem na jaře získat titul?

Určitě pro to uděláme maximum. Byla by škoda nevyužít skvělého postavení po podzimu. Jsme hrozně blízko, na první Spartu ztrácíme jeden bod. Snad to klapne.

V přímém souboji o první místo jste podlehli pražské Spartě 0:1. Co scházelo?

Utkání jsem neodehrál, tudíž nemohu hodnotit. Byli jsme blízko remíze, ale v posledních minutách jsme dostali branku a utrpěli první porážku v sezoně. Chybělo trochu štěstíčka.

Dařilo se vám i střelecky. Kolik branek jste za podzim nasázel?

Devatenáct, což mě zařazuje na první místo v listině střelců v celé soutěži.

Proti Liberci jste zaznamenal hned šest gólů. Podařilo se vám to už někdy?

Za Milevsko se mi dařilo vsítit více branek za zápas, ale v celostátní dorostenecké soutěži to pro mě bylo poprvé.

Co reprezentace?

V této sezoně jsem zatím zůstal pouze mezi náhradníky. V loňském roce jsem se zúčastnil turnaje, kde jsme vybojovali druhé místo.

Co pro vás ocenění na Sportovci roku znamená?

Znamená pro mě hrozně moc. Těší mě to, je to pro mě pocta i odměna za povedený rok. Zejména jeho druhá část se mi vydařila, užívám si to.

Měl jste z ocenění větší radost než z reprezentační pozvánky?

Ano, je to pro mě ještě více. Hrozně moc si toho vážím.

Měl jste na pódiu velkou trému?

Trému jsem měl obrovskou, daleko větší než při ligových utkáních.

Co byste si přál do roku 2016?

Urvat na jaře se šestnáctkou Dynama mistrovský titul. Byla by to pro nás odměna za odvedenou práci.