Po podzimní části, v níž tým skončil na pátém místě, však byl na pondělním jednání akcionářů klubu z funkce trenéra odvolán.

Jak jste rozhodnutí akcionářů přijal? Hodně vás to zaskočilo?

Mám-li být upřímný, tak ani ne. Čekal jsem jakékoli řešení, včetně mého odvolání. Už z chování některých lidí v klubu jsem si dokázal dát ty náznaky dohromady. Třeba už jen proto, že vlastně po mně ani nikdo nechtěl žádné hodnocení uplynulé sezony.

Kdyby k vašemu odvolání došlo poté, co tým uhrál ve čtyřech kolech jediný bod, mělo by to spíš logiku…

V době, kdy jsme třikrát za sebou prohráli, neboť předtím bod z Varnsdorfu považovat za neúspěch nelze, reakce vedení ke mně byla naprosto vstřícná. Podrželi mě a pomohli mi i v tom, že jsme pak mužstvo mohli doplnit.

Splnili hráči, které jste v té době přivedli, vaše očekávání?

Sezonu dělím do 6. kola a po 6. kole. Já nějaké mužstvo zdědil, včetně hráčů, co přišli v létě a kteří předtím hráli ve II. lize spíš o záchranu, ať už to byl Rakovan, Dobal či Němec. Ukázalo se, že na to hrát o špici II. ligy nemají, proto jsme kádr doplnili. Poté v deseti kolech tým udělal dvacet bodů, přičemž nechci řešit, zda jsme v Pardubicích body ztratili, či je naopak v Třinci získali. Ztráty z domácích utkání se bohužel nedohonily, nicméně je to počet bodů, který by měl na postup stačit. Hlavně ale mužstvo od 7. kola ukázalo charakter i výkonnost na to, aby mohlo o postup do ligy usilovat.

Navíc se říká, že zezadu se dobře útočí…

Přesně tak. Já od Plzně taky neslyšel, že ztrátu pěti bodů na Spartu bere jako bezvýchodnou situaci. Jistě, čekali jsme, že budeme někde výš, nicméně ta pětibodová ztráta, když vezmeme, jak ta sezona v určité fázi vypadala, dle mého soudu rozhodně není nepřekonatelná.

Potěšilo vás, že na sociálních sítích se kapitán týmu Roman Lengyel na vaši adresu vyjádřil hodně pozitivně?

Já na sociálních sítích nejsem, ani fóra nečtu, abych si zachoval čistou hlavu, takže reakce hráčů neznám, ale hned v pondělí jsme pár slov v kabině prohodili. Myslím, že po změnách v kádru v kabině byla dobrá parta. Byla to naše kabina a já zpětnou vazbu od hráčů cítil. S cílem změnit atmosféru v kabině já přicházel. Řekl bych, že to se povedlo, že jsme vytvořili tým, který měl větší charakter než ty rozklížené party, co tu bývaly. Taky jsem i slyšel, že jsem na hráče měkký, jenže já si myslím, že fotbal není od toho, abyste na hráče řval, dával jim pokuty a pořád jim vyhrožoval. Pevně věřím, že i trenéři, kteří přijdou po nás, si dobrý duch v kabině dokážou udržet a nerozbourají to.

Nemrzí vás, že tu na jaře nebudete? Určitě jste se na boje o ligu těšil.

První jarní kolo, jestli se nepletu, je Táborsko – Hradec a my s Varnsdorfem. Vlastně už hned tohle první kolo nás mohlo hodit někam úplně jinam, na dosah postupových příček. Z hráčů jsem cítil obrovskou chuť. A nejen to, zároveň i fyzické testy, na kterých jsme teď v Praze byli, ukázaly proti minulým testům velký nárůst fyzických parametrů. Je vidět, že tady je na čem dál stavět. Za to bych rád pochválil i své kolegy, jak Pavla Maluru a Pavla Švantnera, tak i zbylé členy realizačního týmu Jirku Rotbauera a Radka Procházku.

Když je řeč o hráčích a jejich testech, do konce listopadu se měl Lukáš Jarolím rozhodnout, zda bude v Dynamu hrát i na jaře. Už se rozhodl?

Lukáš oznámil, že pokračovat dál nebude. To je ale otázka spíš pro vedení klubu.

Nikdy jste nezalitoval, že jste do Budějovic šel?

Pokud budu vše hodnotit objektivně, pak musím říct, že vedení klubu mi v Budějovicích vytvořilo na druhou ligu víceméně výborné finanční podmínky. Kvituji také to, že klub je korektní ve vztahu k hráčům, kteří řádně a včas dostávají své výplaty. Na rozdíl od některých jiných klubů se v tomto směru Budějovice chovají naprosto profesionálně. Takže po ekonomické stránce žádné výhrady. Na druhou stranu, já odcházel z Trnavy, kde jsem měl podmínky ještě dvakrát lepší než tady. Majitel Trnavy nechtěl, abych odešel, ale já se chtěl vrátit k trénování. V žádném případě toho ale nelituji, je to pro mě zase nová zkušenost. V Budějovicích jsem navíc poznal fajn lidi. Byť všichni takoví nebyli.

A co vás nejvíce rozmrzelo?

Jedna věc mě mrzela, to jsem v žádném jiném klubu nezažil. Týkalo se to naší farmy. Ty se dle mého soudu nezaváděly kvůli tomu, aby fungovaly tak, jako tomu bylo tady v Budějovicích, kde na to někdy i áčko doplácelo. Třeba na Žižkově jsme na lavičce měli čerstvého jen Machovce, všichni ostatní den předtím hráli za farmu. Přitom by dle mého soudu spíš stálo za to se podívat, kam tu zmizeli hráči ročníků devětaosmdesát až devadesát tři… Myslím, že ohledně béčka a juniorky se tady v minulosti udělaly velké chyby.

Co na jaře? Budete mužstvu, byť už u něj nebudete, držet palce? A věříte, že má na postup?

Určitě klukům budu držet palce. Potkal jsem tady výborné fotbalisty, ať Lengyho, to je pořád Pan fotbalista, nebo Michala Klesu, jenž odváděl výborné výkony a byl tahounem mužstva. Do brány se dostal Kříža a kvalitní zápasy odehráli i ti kluci, co během sezony přišli. Ať Jarolím, či Hašek, ale i Poliaček, jenž přišel zadarmo. I Hanzlík má potenciál, když nebude líný. Škoda, že pro zranění se nemohl víc prosadit Rasťo Chmelo. Jsem přesvědčen, že mužstvo na to, aby se rvalo o postup, určitě má.